Štítky článku: •  

První prezidentské výročí

V tomto ke svému brzkému kalendářnímu konci roku 2017 na této planetě máme zhruba 200 států, aspoň formálně suverénních. S občasným nutkáním je vzájemně porovnávat.

Například tady mám před sebou WORLD UNIVERSITIES RATING 2015–2016. Prozatím nejposlednějším bylo hodnocení 400 univerzit ze 41 zemí. Mezi prvními 200 se nejlépe umístily instituce americké (63), na druhém místě britské (34).

Nejznamenitější desítka vypadá takto:

  1. Caltech (California Institute of Technology)
  2. Oxford, U.K.
  3. Stanford
  4. Cambridge, U.K.
  5. MIT (Massachusetts Institute of Technology)
  6. Harvard
  7. Princeton
  8. Imperial College, London
  9. Swiss Federal Institute of Technology, Zurich
  10. University of Chicago

Mnozí dřívější šampioni se tentokrát tak znamenitě neumístili: 11. Johns Hopkins, 12. Yale, 13. Berkeley. 14. University College London, 15. Columbia, má druhá alma mater, a zde v mém blízkém sousedství jako 18. je univerzita Cornell, kde vyučovalo několik českých našinců a dočasně se vyskytoval i Václav Klaus.

Když už padla zmínka o našincích: Jan Amos Komenský by první a prozatím ten český jediný, jemuž byla nabídnuta funkce rektora na Harvardu, nejstaršího a přemnohá léta nejznamenitějšího učiliště na americkém kontinentu. Z pocty sešlo kvůli paní Komenské, odmítnuvší riskantní atlantickou plavbu.

 

Situace nynější: vpřed se oprávněně dere univerzita v znamenitě si počínajícím Singapuru. Z České republiky se nejlépe umístila Karlova univerzita na 260. místě.

Mně se podařilo v dobách stalinismu (1953) nebýt tam vyhozen, a tedy i odpromovat, poté si odsloužit dva roky v uniformě obránce vlasti bez zbraně, další tři roky v taláru soudce u západočeského okresního soudu s občanskou agendou (rozvody, paternity, hádanice kolchozníků o slepice). Poté se mi podařilo upláchnout, ilegálně zradit budování socialismu úprkem napřed do náruče germánské, rok poté do amerikánské. Tam jsem se živil jednak psaním (rádio Svobodná Evropa a Hlas Ameriky) a zejména číšničením (restaurace Vašata na Manhattanu) a pustil se do studií na Kolumbijské univerzitě. (Ta dosud produkovala 42 laureátů Nobelovy ceny, Karlova univerzita snad má jednoho.)

Americkým právním praktikám se důsledně vyhýbám. Pustil jsem se do politické vědy, v uvažování mnohých zasvěcenců spíš pavědy, a vybral si specializaci comparative government — porovnávání všemožných vládnoucích praktik. Srovnávat lze přemnohé, od Albánie pro Zimbabwe, aniž by se tak činit muselo.

Lze ovšem srovnávat stav v jednom státě v různých obdobích, k čemuž se výtečně nabízejí USA — federace padesáti států, s maximálním setrváním osmi roků v prezidentské funkci. Tak tomu bylo v případě Baracka Husseina Obamy, právě před jedním rokem nijak nadšeně opustivšího Bílý dům. Učinil tak s větším národním dluhem, než jaký po sobě zanechali všichni jeho předchůdci dohromady. Přivedl svou zemi do několika válečných střetnutí, žádné z nich formálně vyhlášených.

Volební vítězství Donalda Trumpa nikdo nepředvídal, však již i jeho nominace Republikánskou stranu byl důvod k posměchu v politických kruzích jakékoli orientace. Nejen komici, chechtálkové z povolání, se tak prezentovali na televizních obrazovkách, ale občas se i ozýval dosluhující prezident Obama. O následnickém triumfu Hillary Clintonové nikdo nepochyboval, výdaje na reklamní kanonádu se odhadovaly ve výši aspoň půl miliardy dolarů. Aspoň devadesátiprocentní kanonáda proti Trumpovi řádila ve všech mediálních zdrojích.

A pak se tedy dostavilo nikým nečekané překvapení, pořádný šok. Najednou taková nepředstavitelná realita, 45. prezident v podobě Hurvínka či Spejbla dohromady. Vždyť ten provokatér Trump se nikdy dřív nezajímal o jakékoliv volební utkání a najednou dosáhl té nejvyšší možné mety!

Pustil se do organizování svého týmu, do něhož se mu podařilo zaangažovat osobnosti se značnou reputací, jimž nebylo příliš snadné se pošklebovat.

Ti se pustili do práce a za právě absolvovaný první rok posmívaného počínání se jim podařilo docílit daleko víc, než byl Obama schopen zvládnout za svých osm roků ve vrcholné funkci. Zatímco ekonomika se za Obamy maximálně pohnula jedním procentem růstu, Trump za první rok dosáhl trojnásobného úspěchu. Ledacos jinačího se povedlo. Například za své listopadové cesty asijským světem ve svých projevech v Japonsku, Koreji a Číně neobviňoval žádného ze svých hostitelů za snahy prosazovat zájmy své země, však to je jejich povinností. Stejně tak tomu v případě Ameriky, což se však za jeho předchůdce nijak nečinilo.

 

Destruktivní kanonáda proti Trumpovi na domácí frontě ale neustávala. Rozjel se pokus dost bez precedentu: nepostačí vítězného prezidenta sabotovat, jemu se v naprosté většině mediálních zdrojů vysmívat, ale vyvolat všemožné úsilí ho z Bílého domu vypudit. Jedinou ústavně legitimní cestou je procedura impeachment. Prokázat jeho neschopnost výkonu funkce ať už z jakýchkoliv důvodů.

Prozatím nic nebylo pominuto: De facto vlastizrada, hanebný záměr, pletky s Putinem. Zdůrazňovány jeho další padoušské vlastnosti — je to rasista, sexista, šovinista, úchylák, po ještě větším bohatství bažící, i takový druh hanebníka.

Tím kanonáda ještě vyčerpána není. Již jsou k vidění televizní výzvy, že tento prozatím velmi úspěšně si počínající unikát je mentálně postižený ubožák, jehož je nutno odstranit, s výzvou posluchačům, aby se podepsali k výzvám o dosažení kýženého cíle.

Trump je hrozbou nejen Americe, ale celému světu. John Kerry, vnuk severomoravského či slezského dědečka židovského původu, v zámoří pak s irsky pozměněným jménem, se stal Obamovým posledním ministrem zahraničních věcí, se tuze kriticky vyjádřil o Trumpových iniciativách v zahraničí, ohrožujících světový mír. Jak již poznamenáno, momentálně je na asijské cestě v Japonsku, Korejském poloostrově a v Číně, bedlivě jsem si poslechl jeho oficiální projevy a nedovedl bych si představit, jak lépe se vyjádřit směrem k severně korejskému, nukleárně dychtivému diktátoru Kimovi.

 

Na domácí americké frontě došlo aspoň k dvěma pořádným explozím, nikoliv k prospěchu Hillary Clintonové. Jedna se týká prodeje dvaceti procent nukleárního materiálu, prodaného kanadskou cestou do Ruska za extra mnohamilionovou pozornost na konto nadace manželů Clintonových a s nejednou půlmilionovou dolarovou odměnou choti Billovi za každý z jeho proslovů na ruské půdě.

Ta snad ještě větší bomba je přisuzována významné politické činitelce jménem Donna Brazile, nejen že černošce, ale i bývalé předsedkyni Demokratické strany.

Zřejmě její trpělivost s kandidátkou Hillary se vyčerpala, jak dokazuje právě vydaná kniha s dlouhým názvem „Hacks: The Inside Story of the Break-Ins and Breakdowns That Put Donald Trump in the White House“.

Pátral jsem po nejvhodnějším českém překladu titulu Hacks, aniž bych ho asi byl objevil. Byl jsem totiž zavalen přemnoho alternativami jako „zaseknout, udělat zářez, obracet zem, přeorávat, kopnout do holeně, pokašlávat, pronajmout, jezdit na koni, zkomolit, krumpáč, motyka, koktání, pokašlování, nájemní kůň, nádeník“.

Nutno si tedy vybrat v choulostivé situaci, kdy šlo — samozřejmě — o peníze. Zákon totiž uvádí maximální limit 2700 dolarů na osobu oprávněnou darovat na prezidentskou kampaň. Jenže kromě toho bylo dovoleno napsat šek na podstatně větší sumu 353 400 dolarů ve prospěch „Hillary Victory Fund“. Autorka knihy prezentuje podrobnosti, jak že v utkání tehdejších primárek vše bylo předem zfixlováno ve prospěch Hillary a k nedobrému osudu konkurenta senátora Bernie Sanderse.

 

Comparative government bývalo mé hlavní profesionální forte. Zcela závěrem porovnejme s českou situací, jak že dopadly říjnové parlamentní volby. V USA přesně před rokem prohrála Demokratická strana a nyní před necelým jedním měsícem aby se loučila vláda česká. Čekání na novou vládu bude třeba vyžadovat dobu několika měsíců nebo i déle. Například v Belgii se o sestavení vlády už pokoušejí dva roky.

Po českých volbách parlamentních, teprve v lednu 2018 budou volby prezidentské. V křesle se míní udržet Miloš Zeman a o jeho odstranění se pokusí víc než tucet zájemců. Rozhodně bych nevolil významného akademického kandidáta, který se nedávno lísal v přízeň mohamedánů. Tak jsem aspoň četl.

Píše pan Ota Ulč na NeviditelnýPes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 266 × | Prestiž Q1: 5,78

+6 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top