Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 2 min.

Socialismus je vždy líbivý

V americkém zdravotnictví nemá levice ve skutečnosti problém s tím, že by to byla „fiskální katastrofa“, tak jak popisuje Jakub Goda ve svém článku, nebo kvůli jiným problémům.

Je v tom jen jediný princip, který tito „zadarmisti“ soustavně prosazují: zdravotnictví by mělo být bezplatné, jako „základní lidské právo“. Jiný pravý důvod není, protože jinak by nehledali argumenty v zemích se socializovaným zdravotnictvím, ale ptali by se, jestli by to náhodou na volném trhu, bez zásahů státu, nemohlo fungovat lépe. A hledali by v jiných systémech deregulované příklady, které fungují lépe.

Jakub ale nemusel jezdit do Ameriky na výlet, aby z názorů běžných lidí zjistil, že „lepší“ je mít něco zdarma.

Stačilo zůstat na Slovensku a ušetřit. Udělat si výlet po Slovensku s otázkami, jako zda by pracující lidé měli mít nárok na jednu bezplatnou dovolenou ročně, nebo jeden teplý oběd denně zdarma, či nárok na více dnů dovolené nebo o jeden svátek navíc. Vždyť už vymyslíme nějakou blbost, např. svátek všech pracujících. Jo moment, ten už tu máme.

Nač se někde plahočit a ptát se lidí, co by měl stát dělat (tedy na co všechno by měl stát nakrást od jiných). Samozřejmě všechno.

Pokud je to „zdarma“ a pokud pro to nemusíme nic udělat, tak to samozřejmě většina vždy bude chtít. Vždy to bude jasná demokratická výhra.

V principu ale není rozdíl v tom, zda chceme mít v servisu opravené auto „zdarma“, u pekaře napečený chléb „zdarma“, nebo chceme být ošetření v nemocnici „zdarma“.

Všechno je to činnost, kterou musí někdo provést a za kterou někdo očekává, že bude zaplacen. Neboť pokud nebude, tak nepřežije. Zdarma to logicky být nikdy nemůže. Nic na tom nezmění ani status „lidského práva“, kterou selektivně některé z těchto činností přiřadíme.

Výsledkem bude jen to, že se z dané státem vynucované či monopolizované služby vytratí tržní elementy, které zajišťují její růst a kvalitu. Nakonec zde budeme mít to, co vidíme dnes v našem zdravotnictví, či jiných odvětvích, které jsou „zdarma“ nebo které jsou garantovány státem. Nefunkčnost a zaostalost.

statism-or-socialism-ronald-reagan.jpg (39,251 kiB)

Píše pan Martin Bulák na MenejŠtátu.sk


Z komentářů pod článkem: Trochu chyba v terminologii. Bezplatné zdravotnictví to není, protože se platí odvody. Takže je to placeno přes tzv. pojistné. Základní chyba je ovšem v tom, že ty odvody se platí POVINNĚ ze zákona, a v částce odvozené od příjmu člověka. Tím se stávají pro pojišťovny, i pro lékaře, slaďoučkým automatickým příjmem. Takže už to není pojištění, ale další daň.

Další vada je, že stát přinutil zaměstnavatele, aby platili odvody za zaměstnance. Takže 80 % zaměstnanců fakticky NEVÍ, že nějaké odvody platí. Resp. si myslí, že to platí zaměstnavatel ze svého dědictví po babičce.

Vlastně nevím, pro koho to píšu… Na Slovensku už všichni libertariáni vymřeli… A etatisti stejně VĚDÍ SVÉ.

Největším problémem je, že „zdarma“ je jen neinformovanost a pitomost občanů a voličů.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 289 × | Prestiž Q1: 7,43

+9 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Socialismus je vždy líbivý

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

top