Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 4 min.

Velký malér při volbách

Česká pirátská strana připravovala volební stížnost, ze které vyplývá, že komise zdaleka nechybovaly jen ve Středočeském kraji.

Až stovky tisíc hlasů byly spočítány špatně

Seznam získal nový dokument, který je dalším důkazem, že Česká republika má skutečně velký problém s tím, jak se počítaly výsledky voleb do Sněmovny.

Jde o stížnost, kterou na sčítání hlasů chystala Česká pirátská strana. Podle tohoto dokumentu se pochybení zdaleka netýkají jen několika okrsků ve Středočeském kraji. Jak je známo, kvůli špatně sečteným preferenčním hlasům ODS v tomto regionu nařídil soud ve Sněmovně vyměnit Petra Bendla Martinem Kupkou.

Zjištění Pirátů, kteří se letos prvně dostali do Sněmovny, se konkrétně týká zhruba stovky volebních okrsků po celé republice. Na chyby narazili v Praze, Ostravě, Liberci nebo také v řadě menších obcí.

Jejich analýza ukazuje, že komise přidělily velké množství hlasů špatně. Právě preferenční hlasy rozhodují o tom, kdo ve Sněmovně usedne. „Jde celkově o desítky až stovky tisíc preferenčních hlasů,“ řekl Seznamu Lukáš Blažej, člen České pirátské strany, který volební stížnost připravoval.

Piráti zjistili tři různé druhy pochybení. Komise stejně jako ve středních Čechách chybně připočítávaly hlasy prvním čtyřem politikům na kandidátce.

To Piráti prý zjistili jednoduše. Podívali se na výsledky voleb a chybně byly sečteny hlasy tam, kde první čtyři kandidáti měli většinou více než devadesát procent hlasů. Další politici na kandidátce nedostali téměř žádný hlas.

Stejné chyby zjistil také soud

V dalších okrscích komise nesčítaly preferenční hlasy vůbec. A poslední zapomněly volební lístek otočit. Takže nepřičetly hlasy kandidátům na druhé straně. Informace o těchto pochybeních zástupci České pirátské strany získali i od lidí, kteří v komisích seděli. „Získali jsme od nich významné indicie,“ uvedl Blažej.

Piráti narazili na stejné chyby, které následně potvrdil i Nejvyšší správní soud, a to nejen ve Středočeském, ale také Plzeňském kraji. Soud řekl, že se rovněž ve zdejších čtyřech okrscích špatně sčítaly hlasy.

„Zjištěné rozdíly se pohybovaly v řádech desítek, v jednom případě stovek přednostních hlasů — a chyby byly zjištěny i v počtech hlasů pro jednotlivé politické strany,“ uvedl soudce Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Oproti situaci ve středních Čechách ale tyto chyby neznamenaly výměnu poslanců.

Nejvyšší správní soud celou stížnost Pirátů nakonec neřešil.

Kvůli různým pochybením, která strana zjistila, však připravují poslanci změny zákonů. A třeba podle hnutí Starostové a nezávislí by členové komisí mohli být za špatně spočtené hlasy v budoucnu potrestáni.

„Mnoho komisí udělalo svoji práci špatně, zároveň jsou za ni členové placeni, tak to není možné jen tak přejít a říct, že to příště už bude lepší,“ řekl šéf poslaneckého klubu Starostové a nezávislí Jan Farský. Ten také třeba navrhuje, aby se příští volby konaly stejně jako ve Velké Británii, Rakousku nebo Německu jen jeden den.

Volební komise špatně sčítaly hlasy

Komisím nikdo dostatečně nevysvětlil, že přednostní hlasy se ve sněmovních volbách počítají jinak než ve volbách komunálních či krajských.

Případ chybného sčítání hlasů ve Středočeském kraji, kvůli kterému nakonec po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu nastoupil do Poslanecké sněmovny místo Petra Bendla jeho spolustraník z ODS Martin Kupka, ukázal na mnohem větší problém.

Martinu Kupkovi bylo odepřeno 152 hlasů proto, že se v některých volebních komisích při sčítání údajně zapomněli podívat na rubovou stranu volebního lístku. Tam stálo Kupkovo jméno na jednom z posledních míst kandidátky.

Vážnější však je, že Petru Bendlovi, který původně poslanecké křeslo měl získat, téměř čtyři sta hlasů neoprávněně přibylo. Podle zjištění Seznamu se to stalo, protože na řadě míst volební komise správně nevěděly, jak mají hlasy voličů počítat.

Jak se školilo před volbami

Volební komisaři použili model, podle kterého se preferenční hlasy počítají při obecních nebo krajských volbách. Avšak při volbách do Sněmovny se má postupovat jinak.

Zástupci obcí, kde soud pochybení odhalil, nyní kromě jiného kritizují způsob, jak byli na letošní volby od Českého statistického úřadu proškoleni.

Třeba ve Zbuzanech nebo Nučicích, které leží na západ od Prahy a soud je výslovně uvedl mezi místy, kde se chybovalo, teď říkají: Školení pro členy komise byla velmi krátká a obecná.

„Bylo to spíše zaměřeno na to, jak se vyplňuje formulář, než aby se zdůrazňovala odlišnost počítání hlasů ve volbách,“ řekla starostka Zbuzan Marína Landová.

Ve Veltrusech na Mělnicku pak předseda jedné z komisí Seznamu rovnou prozradil, jak vlastně její členové ke způsobu sčítání preferenčních hlasů dospěli.

Převládl většinový názor, že se to má takhle spočítat,“ uvedl Václav Vintera, zmíněný předseda volební komise v okrsku ve Veltrusech.

Nejvyšší správní soud ovšem v neděli na dálku vzkázal, že „většinový názor“ tentokrát nerozhodoval správně.

Může jít o systémové selhání?

Politolog Tomáš Lebeda, který také u soudu vystoupil, přitom upozorňuje, že špatně se pravděpodobně nesčítalo jen ve středních Čechách, ale i mnohde jinde.

„Pokud je to v takovém masovém měřítku i na tak malém vzorku, je to spíše důkaz nějakého systémového selhání. Spočítá v tom, že příprava komisí není dostatečná a hlavně instrukce nejsou zpracovány tak, aby pro komise byly dostatečně srozumitelné,“ řekl Lebeda.

Úřady zatím případné další kroky ke kontrole volebních výsledků, kde výrazně uspělo hnutí ANO Andreje Babiše, neoznámily.

Český statistický úřad odmítá, že by komise na volby připravil špatně. Podle jeho mluvčí Petry Báčové navíc každý člen komise podepisuje, že se s právními předpisy seznámil.

„Současně je podle zákona pouze na komisích, aby správně spočítaly hlasy a zapsaly výsledky, což všichni jejich členové stvrzují svými podpisy,“ uvedla Báčová.

Uvádí pan Radek Nohl na Seznam.cz zde a zde


Pozn. red.: Dlužno připomenout, že předseda Nejvyššího správního soudu JUDr. Baxa v rozhovoru s Veselovským na DVTV.cz řekl jasně, že kdyby se podobný způsob počítání výsledků voleb měl u příštích voleb opakovat, NSS prohlásí takové volby za nulitní. A nádavkem k tomu konstatoval, že stát není schopen ani řádně zorganizovat věrohodné volby. A ačkoliv v rozhovoru zdůrazňoval, že chyby neovlivnily výsledek voleb zásadním způsobem, mám silnou pochybnost, zda důvěra lidí ve volby není už dnes hluboce otřesena.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 306 × | Prestiž Q1: 6,71

+7 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Velký malér při volbách

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

top