Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 9 min.

Proč se nezvýší výběr daní z příjmu (5/5)

Já pravím, že malý živnostník — který poctivě vydělá málo, nedaní nic a na víc nestačí nebo víc nepotřebuje — není pro mě horší člověk ani větší zloděj než dělník pracující za základní mzdu, který poctivě vydělá málo, nedaní nic a na víc nestačí nebo víc nepotřebuje. A že likvidovat tyhle lidi je svinstvo.

Kapitola pátá: Koho EET nejvíce postihne.

Ne, fakt to nebudou podvodníci.

Kvůli EET skončí jako obvykle ti nejubožejší a nejchudší, pro které živnost byla předposlední štací před pracákem a chudobou a pro které pětilitr za EET je hodně peněz. Existují. Malí živnostníčci, kteří připodnikávají na pár hodin denně či týdně, protože víc práce prostě neseženou, nebo ji mají jako přivýdělek k důchodu či k mateřské — přesto si považovali za čest dělat to dosud legálně. Tak tihle, tihle skončí. A ne, opravdu nemají na výběr, jak se drze psalo v Rudém Právu, zdali budou „podnikat“ anebo „se nechají zaměstnat“.

Šedesátiletý řemeslník, kterého v padesáti vyhodili z fabriky a už ho nikde nevzali, tak z nouze „šel na živnost“ dělat hodinového manžela. Nemá jinde šanci. Samoživitelka na mateřské, co si přivydělává prodejem plyšových strašidýlek přes fler.cz a dvakrát za rok pronajme pokoj přes AirBNB. Nemá na víc čas. Kapela dobrovolných hasičů, která si vydělá pár tisícovek na tombole výročního bálu a muzikantům dá za odehraný večer celou stokorunu. Kvůli jedné akci za rok se jim to nevyplatí. Důchodce, který v garáži za barákem spravuje jinde neopravitelné věci a k tomu prodá jablka ze dvou jabloní. Vůbec nechápe, co se po něm chce. Znám takové osobně.

Většina z těchto lidí své miniaturní tržby svědomitě eviduje a daňově přiznává, protože se vždy bezpečně dostane do nezdanitelného minima a nemá problém to státu přiznat. Ale dosud všechny účtenky psali rukou, celý rok je házeli do krabice od bot a za litr/rok jim to zpracovala hodná účetní odvedle. Žádnou registrační pokladnu ani počítač dosud nepotřebovali, protože by se jim to na těch pár šušní nevyplatilo, nepotřebují ani internet v mobilu — ale najednou že budou muset mít EET. Fakt se budou učit internet, kupovat si tablet, spárovávat ho s tiskárnou paragonů, školit se v účetním programu — když vrcholem jejich technického vzdělání je mobil s čudlíkama?

Pro tyhle lidi je náročné překliknout okno ve Windows, vložit papír do tiskárny, nevykopnout si kabel atd. — najednou se mají registrovat, vytvořit si certifikáty a nainstalovat je do softwaru, pochopit nastavení, vytvořit profily pro pracoviště a správně si je přiřadit? Tohle nemůže zvládat ani vedoucí provozu, který s počítačem pracuje deset roků, ale dosud řešil jen zásobování, jídelníček a uklízečky.

Jak to bude dělat zedník, který tablet vidí poprvé, a navíc blbě vidí? Kam si zamkne celý ten herberk kominík, který u nás jezdí na kole se štětkou přes rameno, aby mu to nikdo neukradl, až bude viset na střeše? Když je Babiš tak chytrej, že prý na EET stačí tablet — na čem budou tisknout paragony podomní řemeslníci, až na ně ta povinnost taky dopadne — budou mít ty předtištěné trhací účtenky, o kterých prý někdo někde četl, takže jemu je tím problém vyřešen? Ty trhací účtenky se zaevidují samy, bez internetu, bez certifikátů, bez evidence výstavce, jo?

Kam se připojí do sítě sedlákova máma, která jednou za měsíc jezdí prodávat přebytky na mez pod kostelem, tři sta metrů od poslední zásuvky 220 V, kde nefunguje ani mobil? Pokud už vůbec by chtěli se ještě učit ty internety a po večerech studovat dodatečnou fiskalizaci offline transakcí, když nad každým úderem do špatně viditelného displeje visí PŮLMILIONOVÁ POKUTA. Která by pro ně znamenala osobní likvidaci a rodinnou tragédii, protože v životě tolik prachů neviděli pohromadě, přišli by úplně o všechno. Za pochybení, jehož podstatu často ani nejsou schopni pochopit. A to se ani ze slušnosti nezeptám, kam si strčí tu registrační tiskárnu účtenek pouliční šlapka, když nám teď zlegalizujou a zdaněj tu prostituci — a kudy všudy potečou nešifrované údaje z mojí kreditky, až je ta sajdka při platbě nahlásí ze svého zavirovaného mobilu do EET.

Jste se vážně všichni zbláznili, jestliže jste Babišovi uvěřili, že každý malý živnostník, včetně těch opravdu nejmenších, co podnikají jen na přivýdělek pár hodin týdně, klidně může od zítra fungovat jako každá jiná pobočka Agrofertu — a pokud mu EET vadí, že to je zloděj daní a nepřítel státu? Že každý bez ohledu na velikost a obrat má stejné možnosti, stejně vyškolené lidi, stejné obraty, stejnou kapacitu, stejně neomezené zdroje pořídit si technologii a software, stejné možnosti zřídit si a platit internetové připojení, je pro něj stejně snadné doškolit nebo vyměnit účetní firmu na zcela nový způsob účtování, a půl mega pokuta jsou pro něj stejně směšné drobné, které si za hodinu vydělá zpátky na dotacích?

Že ta Babišova babička s minikrámkem s potravinami z Kladna (a ona FAKT existuje!) bude riskovat padesát tisíc pokutu za spadlou ceduli, že eviduje tržby, když je to její roční výdělek? Vždycky mě fascinuje, s jakou arogancí se sytí a sociálně zabezpečení zaměstnanci odvažují mluvit o práci jiných, co by mohli a měli zvládnout, a co jim přitom prý určitě nemůže uškodit a vadit.

Náročnost implementace EET do e-shopu? Dovolte mi citovat z poradny k EET: Ministr vám vzkazuje, že pokud umíte pomocí CTRL+C a CTRL+V do webu vložit kód platebního tlačítka PayPal, tak pro Vás přece není žádný problém přelouskat 33 stránek technické programátorské dokumentace, implementovat SOAP Service, sestavit XML, zakódovat to pomocí RSA2048 a zahashovat podpis přes SHA256, a to navíc tak, aby vše fungovalo do 500 milisekund! (zdroj: souki) To přece zvládne každý vesnický výrobce ponožek!

Já souhlasím s tím, že pokud někdo skončí proto, že kradl a najednou, má-li platit daně, už se mu podnikání nevyplatí, pak je dobře, že skončí. Ale pokud někdo skončí proto, že si poctivě přivydělává pět tisíc ročně a nechce je celé odevzdat za EET, nebo že neovládá výpočetní techniku a vrcholem jeho technologické gramotnosti je zaslání SMS z mobilu — pak zlikvidovat jeho podnikání je bolševická zvůle a sprostota. Kvůli čemu tyhle lidi vyháníme do ilegality?

Možná si to i Babiš uvědomil, jaká je to hovadina a o kolik hlasů tím přijde — ale spíš to na mne dělá dojem precizně připravené pasti, do které si Sobotka dokonale naletěl (psáno v květnu 2016, pozn.). Likvidátor podnikání Babiš, jehož legislativní bahno a hegemonie Agrofertu ničí drobné podnikatele po hejnech, si najednou týden před spuštěním EET vzpomněl, že z něj vyjme živnostníky s obratem do čtvrt mega ročně.

Má samozřejmě pravdu, pro podnikatele s obratem pod nezdanitelným pásmem (tedy cca 800–900 tisíc ročně) je EET naprostá hovadina, měl by jen občas někdo zkontrolovat, zdali už nepřesáhli obrat pro DPH. Nebohý kudrnáč proto jistě nemohl argumentovat nijak jinak, než že to jsme se teda na celé EET mohli rovnou vykašlat, pokud mu k vyhnutí se postačí zatajit tržby nad 250 000/rok, a je zuřivě proti — aby ho Babiš hned následující den dorazil sdělením, že to se má týkat jen těch asi 40 (slovy: čtyřiceti!) drobných podnikatelů, kterým berňák dovolil paušální daň z obratu.

Nezbývá než zvolat s klasikem — a komu tím prospějete, co? Babiš se přes noc ocitl v roli chápavého strýčka, který chce podnikatelům jen prospět, jen kdyby mu v tom zlá a ošklivá CSSD nebránila — zatímco růže vypadají jako zarputilí a k drobnému podnikání nenávistní kreténi, kteří se touží zbavit i poslední výspy svého elektorátu.

Uvědomujete si vůbec, koho všeho se evidence tržeb má týkat, jaké jsou jejich technické a intelektuální možnosti a jejich šance v tom uspět, jaké jsou jejich obraty? Že na každého jednoho hospodského, který vydělává a nedaní desetitisíce a s EET si pobaveně vytře zadek — to smete sto drobných a dosud poctivých živnostníků, kteří do toho rizika prostě nepůjdou, protože tohle už nepřežijí — že jim nejde ani tak o cenu pokladny nebo cenu připojení, nebo aby v EET nezaevidovali, že se obratem fakt několikanásobně vejdou do nezdanitelného příjmu — ale že to prostě nezvládnou technicky a budou se bát likvidačních sankcí?

Pro někoho, o kom se spekuluje, že chce rozjet síť několika set frančízových bister, Vodňanské kuře a Kostelecké uzeniny a rohlíky Penam a BiozeleninaANO — by to byla rajská hudba. Na co venkovské hospůdky a krámečky — proč byste, paznehti, podnikali, když se to může nakupovat od ANOfertu? Však pak někdy koncem roku 2017 vytáhněte zadek z křesla a běžte se projít po českém venkově — radši si ale vemte s sebou láhev s pitím a balíček se svačinou.

Nebo vy byste snad chodili do práce, kdyby vám za chybně zaevidovaný pozdní příchod do kanceláře hrozila půl milionu pokuta? Někdo vám zlomyslně serve ze zdi povinnou ceduli, že tady se eviduje pracovní doba — a kontrolor vám za to vysolí pokutu padesát tisíc? O TOMHLE to přece je, ne o nějaké evidenci daní! Vždyť kdyby tu nebyly likvidační překážky pro malé a začínající podnikatele, za chvíli by si moh podnikat kde kdo — a co by z toho měl ANOfert?

Tak tihle, tihle nejmenší a nejzranitelnější živnostníčci — pro ně bude EET jistě nikoli jediná, ale poslední rána, kvůli které to už doopravdy zavřou. Ne kvůli tomu, že by museli platit daně, jistě by se i nadále bezpečně vešli do nezdanitelného pásma, ale kvůli tomu, že už nemají sílu učit se tak zásadně nové věci, a riskovat tak obscénně brutální pokuty. A vaše vnoučata — než aby se v garáži rodičů snažila nastartovat nový MalýMěkký — se na nějaké podnikání radši vyprdnou a nechají se za podprůměrný plat zaměstnat u ANOfertu… vedeného absolutně neschopným člověkem, jehož firmy přežívají jen díky pochybným akvizicím a státním dotacím.

Zarazte mu dotace — a do roka a do dne na tom bude s podnikáním hůř, než ten nejposlednější živnostník, kterému se dneska posmíváte.

Pokud se někdo drobným podnikatelům pošklebuje, že ať klidně chcípnou, že státu tím nevznikne žádná škoda, a někdo jiný bude podnikat lépe a platit větší daně, že zaměstnanci taky platí daně a nikdo se jich na nic neptá — tak já pravím, že říkat tohle je SPROSTOTA.

A od všech těch škodolibě pobavených, prý ať tisíce hodinových připodnikávatelů klidně zkrachují, když nemají ani na Babišovo EET, že by to stejně zabalili z jiných důvodů a na EET se jen vymlouvají. Naši dědové sedláci tohle ještě pamatovali osobně, když po válce pokoutně nakupovali od domkářů vajíčka a mlíko, aby mohli splnit povinné dodávky komunistické oligarchii a udrželi statek. Než ho bolševik stejně znárodnil a zlikvidoval. Lidi, kteří jim před válkou byli vděční za práci, se jim přitom ještě vysmívali. Já nezapomněl!

Já pravím, že malý živnostník — který poctivě vydělá málo, nedaní nic a na víc nestačí nebo víc nepotřebuje — není pro mě horší člověk ani větší zloděj než dělník pracující za základní mzdu, který poctivě vydělá málo, nedaní nic a na víc nestačí nebo víc nepotřebuje. A že likvidovat tyhle lidi je svinstvo. Že se jejich neštěstím přitom nevybere ani víc daní, jsem doufám prokázal dostatečně.

Takže — čím dřív se pan Babiš i se svojí kamarilou vrátí zpátky do řiti, tím dřív bude šance celé slavné EET odpískat — a postavit kontrolní mechanismy, kterým se velcí nebudou smát, malé nebude ničit, a od všech vybere nějaké daně. Nikoli nutně navíc — stačí, aby každý platil to, co má. To by to ale nesměl řídit miliardář, který samozřejmě přesně ví, jak se podvádí ve velkém. A že přitom chcípnou ti malí? Pro něj jsou jen obtěžující balast a zbytečná konkurence. My.

KONEC

Píše pan Jan Bláha na NeviditelnýPes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 261 × | Prestiž Q1: 6,56

+7 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Proč se nezvýší výběr daní z příjmu (5/5)

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

top