Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:

Nemělo se náhodou zatýkat?

Ani už se mi valně nechtělo reagovat na nedávný exces ČNB týkající se devizové intervence. Ale několik slůvek si neodpustím.

Česká Národní Banka před několika dny samozřejmě udělala elementární školáckou chybu s nezměrnými politicko-ekonomickými důsledky. Velkým problémem samozřejmě je, že za důsledky svého sice kolektivního, ale jednostranného aktu, nenese nižádnou odpovědnost a jestliže argumenty, které uváděla jako důvody takového zásahu, selžou, a selžou nepochybně, jaké důsledky to bude mít?

Jako premisy musíme určit, že ČNB:

  1. Není voleným, ale jmenovaným orgánem
  2. Ústavou je jí dána úloha dbát o stabilitu měny, nikoliv politicko-ekonomicky řídit makroekonomický stav země
  3. Není z definice pilířem ústavní moci a nesmí si takovou pravomoc přisvojovat

Pokud takový krok udělala, pak na politickou objednávku jiných osob a pokud ne, pak ovšem zneužila pravomoc veřejného činitele. Anebo sledovala jiný postranní cíl. Anebo si myslí, že může dělat co se jí zlíbí, protože nemá ústavně stanovený kontrolní mechanismus. A musíme nalézt, že nemá.

Parlament a vláda dosud nejsou ustanoveny, takže musíme vidět, že takové nařízení dostala od Senátu PČR, nebo od Presidenta republiky. A pokud ne, je to velmi zlé.

Důsledky této intervence jsou dosti jasné:

Skupině lidí, kteří žijí od výplatě k výplatě, emisí bankovek za které nakupovala devizy jednoznačně brutálně snížila životní úroveň. Jako jakýkoliv jiný inflační podnět jim šmahem ukradla z peněženek kupní sílu.

Lidem, kteří se dnes považují za střední třídu (bohužel státní úředníci placení z veřejných rozpočtů) neublížila příliš, protože si politicky snadno vymohou dorovnání důsledků vzniklé inflace.

Majetným lidem lidem příliš také neublíží, protože majetky nedrží hloupě v tuzemské měně, ale právě v nefinančním majetku, nebo v cizích měnách.

Akt ČNB okradl nejvíce lidi chudé a malé podnikatele, kteří, stejně jako chudí, počítají každou korunku a její hodnotu v ekvivalentu zboží.

Že by ten čin nastartoval ekonomiku, či snížil nezaměstnanost, je jen zbožným přáním z říše pohádek a odvozený z tezí socialisticky centrálně řízené ekonomiky a fungování Národních bank.

Jak to, že třeba Ištván, nebo Bradáčová nekonají?

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 013 × | Prestiž Q1: 29,49

+124 plus Známkuj článek minus –2

Interní diskuse

Nemělo se náhodou zatýkat?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

Facebook diskuse
top