Štítky článku: •  

Schillerová lže (zato trojnásobně…)

Budoucí ministryně Alena Schillerová uvedla v rámci obhajoby EET, že se chuť podnikat meziročně zvýšila více než trojnásobně. Není to však pravda.

Důvodem, proč jde o klamný argument, je to, že Schillerová k sobě dala údaje ke konci roku 2016 a údaje ke konci září 2017. K poslednímu březnu počet OSVČ totiž oproti začátku roku klesne, následně se k poslednímu červnu zvýší, aby se k poslednímu září dostal na své maximum v roce. K poslednímu dni v roce však počet OSVČ opět výrazně klesne.

Proč není pravda, že chuť podnikat se třikrát zvýšila

Že si vedení ministerstva financí s fakty a daty občas hlavu neláme a ohýbá je tak, jak potřebuje, ukázala před dvěma týdny nynější náměstkyně a budoucí ministryně Alena Schillerová. Ta ve své obhajobě EET pro Lidové noviny, kterou nazvala „Báječná léta s EET. Rok první“, mimo jiné uvedla, že „chuť podnikat by se meziročně zvýšila více než trojnásobně“.

Pomohla si přitom čísly České správy sociální zabezpečení (ČSSZ). Podle nejnovějších čísel České správy sociálního zabezpečení počet podnikatelů v Česku, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, stoupl letos do konce září o 18 000 na 999 000. Loni přitom počet podnikatelů vzrostl o 5000. Těžko se domnívat, že kdyby mělo EET skutečně devastační účinky na podnikatelské prostředí, chuť podnikat by se meziročně zvýšila více než trojnásobně, napsala Schillerová.

Zní to hezky a erudovaně, dokonce i čísla ČSSZ jsou správně, ale přesto není pravda, že se chuť podnikat meziročně třikrát zvýšila. Naopak se jedná o ukázkovou manipulaci. Důvodem, proč jde o klamný argument, je to, že Schillerová k sobě dala údaje ke konci roku 2016 a údaje ke konci září 2017. Pokud by vývoj počtu OSVČ během roku kontinuálně rostl (či klesal), šlo by tuto „nepřesnost“ možná odpustit, průšvihem však je, že tomu tak není.

Data za řadu posledních několik let totiž ukazují jasný trend vývoje počtu OSVČ během roku. K poslednímu březnu počet OSVČ oproti začátku roku klesne, následně se k poslednímu červnu zvýší, aby se k poslednímu září dostal na své maximum v roce. K poslednímu dni v roce však počet OSVČ opět výrazně klesne.

Příčinou je podle všeho letní sezóna, kdy je větší poptávka po různých stavbařích, řemeslnících a dalších živnostnících, jejichž činnost se lépe provozuje za lepšího a teplejšího počasí. Vzhledem k tomu, že u OSVČ se v rámci daní počítá kalendářní rok a u OSVČ hlavních musí platit zálohy na pojistné, sezónní podnikatelé ke konci roku živnost často pozastavují a obnovují ji až dle potřeby během roku. Alena Schillerová tak sice vzala dvě pravdivá čísla ČSSZ, šlo ale o data, která proti sobě, vzhledem k výše uvedenému, nelze postavit. Na základě srovnání časově nesrovnatelných údajů tvrdit, že chuť podnikat trojnásobně vzrostla, je chyba.

Jak se doopravdy vyvíjí počet OSVČ

Pokud si Schillerová chtěla vypomoci srovnáním dat ČSSZ, měla srovnat vývoj počtu podnikatelů od začátku roku do září v roce 2016 a do září v roce 2017. Pokud by tak učinila, zjistila by, že v roce 2016 se do září zvýšil počet OSVČ o 20 314 (ke konci roku pak klesl o 15 tisíc) a v roce 2017 o 17 747 (a ke konci roku opět klesne — klidně se s ministryní vsadím, že tomu tak bude). V roce 2017 tedy meziročně zájem o podnikání nejen nevzrostl třikrát, ale mírně klesl.

Zdroj: ČSSZ
Počet OSVČ
 OSVČ hlavníchOSVČ vedlejšíchCelkem
K 30. 9. 2017 590 090 409 012 999 102
K 30. 6. 2017 585 296 406 807 992 103
K 31. 3. 2017 570 346 401 017 971 363
K 31. 12. 2016 577 818 403 537 981 355
K 30. 9. 2016 590 532 405 734 996 266
K 30. 6. 2016 586 768 403 912 990 681
K 31. 3. 2016 572 126 397 723 969 849
K 31. 12. 2015 578 544 397 408 975 952

Kdybychom navíc chtěli jít ještě více do detailů, stálo by za to srovnávat jen vývoj OSVČ hlavních. Celkový nárůst počtu OSVČ totiž táhnou především OSVČ vedlejší, kterých je nejvíce v české historii. Počet vedlejších roste hodně u žen, které si tím částečně řeší flexibilní pracovní úvazek, například matky s dětmi. Jenom statisticky roste počet nových podnikatelek (OSVČ) dvojnásobně více než mužů, evidujeme 8 tisíc nových žen v podnikání a jen 4 tisíce mužů, vysvětlil před časem Karel Havlíček, šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Zatímco počet OSVČ vedlejších neustále stoupá, počet OSVČ hlavních se v posledních letech ztenčil. Za posledních 8 let o 73 tisíc. Nicméně je pravdou, že hlavní propad nastal v letech 2011 až 2014 a nyní jejich počet klesat přestává. Za poslední rok (k poslednímu září) ubylo jen 442 OSVČ hlavních, a to i navzdory EET.

Pravdou je, že EET zatím počty OSVČ negativně neovlivnila

A právě to, že počet OSVČ hlavních přestal klesat navzdory EET, je možná na celém komentáři Aleny Schillerové nejvíce paradoxní. Budoucí ministryně totiž mohla vzít pravdivá data a ty relevantně srovnat a popravdě říct: Podívejte se, nenaplnily se hrozby úbytku podnikatelů, počet OSVČ hlavních se navzdory EET zatím nijak nezměnil. Místo toho však, zřejmě kvůli efektu, srovnala nesrovnatelné a vyvodila z toho vysloveně nepravdivý závěr o tom, že se chuť podnikat trojnásobně zvýšila. Zda omylem, či úmyslně, ví jen ona sama.

Aby těch paradoxů nebylo málo, neodpustila si Schillerová v komentáři i rýpnutí do kritiků EET, kteří podle ní zneužívají čísla, která s EET nesouvisejí. Konkrétně v té souvislosti zmínila průzkum Plzeňského prazdroje, ke kterému na závěr uvedla: Lamentování o každé desáté hospodě zavřené kvůli EET tedy není založeno na žádném relevantním čísle a není ani věcnou kritikou. Je to pouze chytání se argumentačního stébla ve snaze torpédovat elektronickou evidenci tržeb jako celek. Není to fér. Stejně jako neplatit daně. Ale hezky to do sebe zapadá.

Ačkoli má Schillerová v interpretaci průzkumu víceméně pravdu, sama v první části komentáře předvedla to samé „v bledě modrém“ a chytla se argumentačního stébla ve snaze podpořit EET jako celek. Není to fér, ale taky to do sebe hezky zapadá.

Uvádí server Podnikatel.cz


Pozn. red.: Jen na okraj poznamenávám, že je budoucí ministryně financí ekonomikou nepolíbená. Vystudovala obor právo na Právnické fakultě Masarykovy univerzity (promovala v roce 1986). Na téže fakultě pak o dva roky později uspěla v rigorózním řízení a získala titul JUDr. Dálkově pak ještě na PrF MU vystudovala doktorský obor správní a zemědělsko-družstevní právo, v roce 2000 získala titul Ph.D.
Pracovní kariéru ve finanční správě začala v roce 1991 jako právnička na Finančním úřadu Brno-venkov, kde se pak v roce 1994 stala vedoucí právního a exekučního oddělení. V letech 1995 až 2006 byla zástupkyní ředitele Finančního úřadu Brno-venkov, mezi roky 2006 a 2012 pak přímo ředitelkou. Krátce pak pracovala jako zástupkyně ředitele a vedoucí Odboru metodiky a výkonu daní Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj (2013 až 2014) a ředitelka Odboru právního a daňového procesu Generálního finančního ředitelství (2014 až 2015).
Její dcera Petra Rusňáková je brněnskou radní za hnutí ANO. Zeť David Rusňák, bývalý člen a sponzor hnutí ANO, byl vyšetřován v případu zneužívání informací z policejních databází. Jeho stíhání však bylo podmíněně zastaveno.
V rámci zavádění EET nejprve podle některých výkladů prosazovala to, aby on-line evidenci podléhalo i veškeré spropitné, které např. kadeřnice, hospodští či obchodníci obdrží od spokojených zákazníků. To Ministerstvo financí nicméně odmítlo jako nedorozumění a představilo metodiku, podle které je pro evidenci tržeb rozhodné, zda je v daném podniku spropitné příjmem provozovatele či obsluhy.
Schillerová čelila také kritice za to, že propagovala údajně podvodné statistiky, které měly prokazovat růst vykázaných tržeb v kempech, hospodách, penzionech či hotelích díky EET o 100 %. Skutečný růst tržeb byl však podle Českého statistického úřadu necelých 8 %, přičemž tento nárůst kopíroval celoroční růst domácí spotřeby i příjmů z turistického ruchu. Podle Ministerstva financí však statistiky ČSÚ a Finanční správy nelze v tomto případě srovnávat, neboť se oba postupy metodicky liší.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 321 × | Prestiž Q1: 8,63

+13 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top