Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 7 min.

Poťouchlá darebnost „Účtenkovky“

Už třetí měsíc běží takzvaná Účtenkovka, kterou odstartoval sice jen dočasný ministr financí Ivan Pilný, ale jejíž ideový záměr pochází plně z hlavy současného designovaného předsedy vlády Andreje Babiše. Shrňme si několika slovy její podstatu a nějaký závěr za krátkou dobu její účinnosti.

V úvodu si shrňme několik základních faktů: V účtenkové loterii nejspíše nic nevyhrajete, stát však zadarmo získá spoustu cenných údajů. To je prostě neoddiskutovatelné a popravdě řečeno to nejméně přijatelné, co Účtenkovka ve skutečnosti znamená.

Státu už nestačí, že sbírá informace od prodejců a koncentruje je na jediném místě, čímž získává přehled nejen o struktuře poptávky ale i o dodavatelích v jednotlivých segmentech zboží a lokalitách. Zavedením Účtenkovky dokonce získává osobní informace kupujících, kteří se tak zcela absurdně musí personálně k nákupu, respektive k registraci účtenky, identifikovat. Přitom daleko jednodušší by bylo (když na okamžik připustím legitimitu Účtenkovky) vylosovat (nejlépe pod notářským dohledem a televizní kamerou) požadovaný počet FIKů a nechť si výherci sami zjistí, zda vyhráli. Jako je to ve Sportce, či bývalo v Matesu.

Ale zpět k hráčům: na nepatrný zlomek z nich se usměje štěstí a vyhrají „pár korun“. Ti ostatní nevyhrají nic, ale státu zcela dobrovolně prozradí řadu informací včetně svého telefonu či e-mailové adresy. Pro koho to je dobrý byznys?

Samozřejmě lze z jedné strany namítnout, že sklony k hazardu jsou přirozeným průvodcem člověka, co svět světem stojí, a nějaká forma sázení se vždy používala. Ostatně sáhněme si do svědomí a vzpomeňme na svá školní léta a na to, kolikrát jsme se spolužáka zeptali: „a vo co, že…?“

Jenže mezi běžným sázením ve Sportce či Fortuně a mezi Účtenkovkou je přeci jen docela znatelný rozdíl. Přinejmenším v tom, že sázení se může stát poměrně snadno návykovým, a stát před ním poměrně zhusta varuje, zatímco na Účtenkovku přímo z vybraných peněz pořádá reklamu. Předhání se v prezentování toho, co všechno lidé mohou vyhrát, pokud se této akce zúčastní. Přitom, přiznejme si, je většina výher zcela symbolická a jen opravdu několik málo má výraznější hodnotu.

Pokud mě paměť neklame, v pravidlech Účtenkovky je uvedeno, že v každém losování bude taženo pouhých 21 025 výher, z nichž většina je zcela symbolická. Z počtu zaslaných účtenek si schopnější matematik umí vypočítat počet pravděpodobnosti, že vyhraje. (Nemluvě o tom, že čím větší počet účtenek bude zaslán, tím bude pravděpodobnost výhry ještě klesat.)

Co mě však uráží přímo neskonale je to, že stát dává na výhry část daňového výnosu (ročně 65 milionů), tedy jen potvrzuje, že nevybírá peníze pouze v nejnutnějším objemu na svůj provoz, ale přiznává, že se pokouší za každou cenu vykořistit z ekonomiky co největší objem daní, bez ohledu na dopady a část z nich používá k přímé korupci účtenkových udavačů.

Samozřejmě, ještě před spuštěním Účtenkovky zazněla oprávněná námitka, že se účastníci budou muset registrovat na internetu, respektive odeslat příslušnou účtenku pomocí nějaké aplikace. Už to budí poněkud rozpaky, protože možná v kancelářích Ministerstva financí se zdá, že každý občan má zcela samozřejmě nějaký pokročilý typ mobilního telefonu (a možná i paušál na náklady zaměstnavatele), ale v praxi je jasné, že skupina lidí, která mobil nepoužívá, anebo s ním zas neumí tak moc dobře zacházet, je z této Účtenkovky předem vyřazena.

A jen zopakuji výše uvedené, že provozovatel získá obrovskou databázi minimálně telefonických a pravděpodobně i e-mailových kontaktů, které se pak jednou mohou „nějakou divnou náhodou“ či „nedopatřením“ dostat do ruky jiných soukromých firem a jejich telemarketingová oddělení pak budou mít k dispozici konkrétní cílovou skupinu potenciálních zákazníků.

A to mě ještě napadá, že se do Účtenkovky přihlašuje jen určitý omezený typ lidí (a jiná poměrně masivní skupina se jasně vymezuje, že s tím nechce mít nic společného), takže stát získá databázi kontaktů lidí, kteří jsou přinejmenším s tímto Babišovým systémem srozuměni, či jsou přímo loajální k hnutí ANO2011. Byla by to báze konkrétních lidí, jejíž pomocí by bylo možné cílovat i politický marketing. To dokonce pokládám za daleko rizikovější, než pouhé komerční zneužití.

Ale i kdyby ani jedno z těch rizik nevzniklo, přesto bude mít stát v rukou informace o tom, kdo/kdy jedl v které restauraci, kdo/kdy čerpal PHM u té které čerpací stanice, nebo v krajnosti, kdo si kupoval v pracovní době alkohol, cigarety, či vepřové a cukr, či zda nakupuje jen v akcích, či večeří v luxusních restauracích.

A protože stát si pořizuje stále větší a větší množství nejrůznějších databází, jako informatik se děsím okamžiku, kdy stát začne informace mezi jednotlivými databázemi párovat a vytvářet skutečně obludnou síť informací o každém sebemenším aktu člověka/občana. A to se ani neodvažuji pomyslet na to, že takové statistické znalosti informací, které na sebe lidé bezděky prozradí o podrobnostech finančních toků, by mohly sloužit k testování prostředí se záměrem úplného zrušení hotovosti.

Další problém, který mě v souvislosti s Účtenkovkou napadá, je ten, že občané, kteří se zapojí, jistým způsobem budou suplovat úlohu státu a příslušných úřadů, které se výběrem daní zabývají. Nestačí tedy už, že podnikatelé například vybírají místo státu nepřímé daně v podobě DPH, nyní i obchodníci na sebe pomocí EET a KH ze zákona donášejí informace o pohybu zboží i peněžních prostředků, ale i zcela nezainteresovaní občané budou státu dopomáhat k vyššímu výběru daní místo příslušných státních úřadů.

A to ani nemluvím ještě o riziku, kdy občané nahrají účtenku fiktivní, s úmyslem poškodit obchodníka, jen si se systémem pohrát a krmit jej nesmyslnými a absurdními daty. Ale zato si dovedu velice dobře představit brutální akci nějakého „zakleknutí firmy“, které bude inspirováno pouze odesláním fiktivní či ne zcela pravdivé účtenky.

Ačkoliv Účtenkovka běží teprve třetím měsícem, je v této státem provozované loterii zapojeno už přibližně půl milionu občanů a už dnes se objevují zprávy, že lidé Účtenkovce propadli a bylo tak rychle dosaženo jejich hazardní závislosti. Někteří jedinci si nákupy rozdělují na části, vybírají dokonce koše a s účtenkami se vede nejen na Facebooku čilý obchod.

Jak reportuje iDNES, jeden z těchto závisláků jen za měsíc říjen registroval přes 200 účtenek a v listopadu jich bylo již 500. Dokonce kvůli zisku účtenek změnil své nakupovací návyky a chodí od obchodu k obchodu a kupuje zboží pouze po jedné položce. V jednom obchodě salám, ve druhém mléko a ve třetím tři rohlíky, jen aby získal co největší počet účtenek k registraci. Dříve samozřejmě nakupoval totéž v jednom obchodě a na jednu účtenku.

Podle dostupných informací prý nejkreativnější udavač už zaslal přes 1100 účtenek.

Jiný postižený přiznává, že chodí do obchodu i když nemusí, pouze proto, aby získal další účtenku. Koupí si nějakou zcela zbytnou věc, kterou by si bez Účtenkovky vůbec nepořizoval. De facto chodí do obchodu pouze kvůli účtence a ne kvůli skutečným potřebám. A pokud sám nic nekoupí, alespoň se snaží „vydyndat“ z prodavačky účtenky, které si nepřevzali ostatní zákazníci.

Důvod je samozřejmě jednoduchý: idiotský předpis Ministerstva financí určuje, že od jednoho obchodníka lze zaregistrovat pouze jednu účtenku denně. Údajně to mělo být proto, aby se u pokladen netvořily fronty tím, že lidé budou rozdělovat nákup na více samostatných účtenek. Takže záměr se ne zcela povedl a zákazníci chodí od obchodu k obchodu a kupují také po jedné položce (a oberou o čas více prodavačů a vyplýtvají tak neúčelně cizí kapitál). Tak to je opravdu hluboce promyšlená strategie ministerstva!!! Občas má člověk pocit, že tam sedí jedna velká banda diletantů, kteří nejsou schopni si ani zašněrovat vlastní tkaničky u bot, natož vymyslet nějaký koncepční systém.

Nejkomičtější samozřejmě je, jak už jsem se zmínil, že nejen na Facebooku existují již dnes skupiny, kde dochází k vzájemné výměně účtenek tak, aby účastníci skupiny získali účtenky z co největšího počtu obchodů, přičemž je jasné, že v nejlepším kurzu jsou účtenky z obchodů spíše unikátních. Ty z obecných hytlermarketů mají svojí směnou hodnotu velmi nízkou. No a samozřejmě, kde je poptávka a nabídka, vytvoří se systém cen, takže za ty vzácnější účtenky jsou ochotni jednotliví směnaři i doplatit. Ne snad horentní sumy, ale jedna korunka, dvě korunky za účtenku se už v nabídce objevují.

Lidé, kteří propadli této mánii, jsou dokonce schopni trávit účtenkami a jejich směnami a získáváním i hodinu denně, a když připočteme i čas na jejich zadávání do systému, jistě to vydá ještě na delší čas. S jistou dávkou jízlivosti se mi chce poznamenat, že to jistě nebylo záměrem ministerstva, respektive zákonodárce, a s ještě větší jízlivostí bych se zeptal, zdali už se nejedná o drobné podnikání a zda by tito směnárníci účtenek neměli požádat o vydání živnostenského oprávnění s předmětem „obchod s účtenkami EET“ (a zaplatit zálohu na daně na příští rok, že, uhlíři).

Nakonec snad zmíním už jen opravdu nechutnost, na kterou se přeměnila dříve spíše nenápadná a nepříliš účinná ČOI. Ta mi dnes spíše připadá jako jednotky gestapa, které v anonymitě procházejí městem a jejichž náplní práce je přichytit při činu každého, kdo není dostatečně ostražitý. V minulých dnech proběhla médii zpráva, že prodavačka koláčků nebyla dostatečně ostražitá a nevydala za desetikorunový koláček zákonem požadovanou účtenku. Rázem baba z ČOI shodila převlek a vyměřila za to pokutu ve výši 11 000 Kč. Nevím, jestli vám to připadá proporční, ale snad abychom byli nakonec rádi, že rovnou na místě nestřílí do týla.

Já se domnívám, že se (a to nejen s použitím EET a KH, ale i prostřednictvím Účtenkovky a státní byrokracie) propadáme hlouběji a hlouběji do profízlovaného korporátně-fašistického státu. A to jsem si opravdu neuměl ještě jen před několika málo lety představit ani v těch nejhorších nočních můrách!

PeTaX

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 362 × | Prestiž Q1: 9,79

+15 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Poťouchlá darebnost „Účtenkovky“

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

top