Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 7 min.

Pověstné čekání na Godota

Tuším, že někdy ve středu před svátky (20. 12.) konečně dorazil do republiky dlouho očekávaný výsledek OLAFu, tedy šetření dotace z fondu EU použité na stavbu Čapího hnízda. Očekával jsem, že okamžitě po tom, co úřady obdrží zmíněný materiál, seznámí s ním veřejnost. Dokonce jsem to pokládal za jednu z nejdůležitějších politických informací za poslední období.

Vždyť přece informace o tom, jestli designovaný premiér podváděl při čerpání dotací, nebo nepodváděl, zdali okradl malé firmy, nebo neokradl, je naprosto klíčovou a jestliže tu věc nakonec vyšetřoval nezávislý orgán, nepropojený s tuzemskou politickou scénou, o to snad věrohodnější!

Agentury pouze uvedly, že závěr šetření byl odeslán jak Evropské komisi, tak příslušným orgánům v České republice. Evropská komise v tom okamžiku ještě nepotvrdila, že by zmíněný materiál přijala a které orgány jsou příslušné v ČR, také nějak zatím není úplně přesně jasné. Věděli jsme pouze, že materiál má obsahovat určité doporučení Evropské komisi a u nás orgánům činným v trestním řízení, respektive orgánům soudním.

Jediná informace, která byla k dispozici, bylo vyjádření Ministerstva financí, že dosud žádný materiál neobdrželo a poněkud opožděné vyjádření Andreje Babiše, že se takovými věcmi nezabývá. Přitom právě on by měl být první, jemuž by mělo záležet na tom, aby se konečně ukázalo, že se jedná o jakýsi prefabrikát proti jeho osobě, a ve skutečnosti se nevyšetřilo nic, co by jej mohlo kompromitovat a bránit mu tak jakkoliv ve výkonu funkce, na niž je nominován.

V každém případě je nepřijatelné, že veřejnost dosud nemá materiál k dispozici, ačkoli jsme v Čechách, o kterých je známo už od pradávna, že se zde vykecá naprosto všechno (dokonce i to co není pravda). Leda snad, že by se jednalo o nějaké státní tajemství, o nějaký předpis, o kterém nikdo z plebejců neví, který umožňuje úřadům takovou informaci před těmi otravy dole zatajovat.

Pravdou je jedna věc. Kdyby se nepoužívaly vleklé obstrukční praktiky, věc mohla být už dávno a ještě před volbami vyšetřena a nemusela se s instalací nové vlády vůbec setkat. Takto se dá však říct, že celou kauzu si politický a státní systém upletl tak, aby byla řešitelná co nejobtížněji, protože v tomto stádiu už každé řešení je vlastně špatné.

Ještě jednou opakuji, že pokud není tato zpráva v režimu nějakého utajení, a nevidím nejmenší důvod, proč by měla být, pak prostě příslušné orgány měly její obsah (v nejhorším se začerněnými místy) dát ČTK k dispozici.

Mimo jiné se nám zde znova potvrzuje to, jak je politická reprezentace odtržená od lidu. Vůbec si neuvědomuje, že je voličům odpovědná a že je jimi (dosti nedobrovolně) placena. Politici nejsou naši nadřízení, nejsou to naši otrokáři (i když se tak rádi tváří), jsou to naši služební a pouze dočasně pověření správci země. Pokud však vystupují autoritativně, nehodlají informovat své chlebodárce o závažných skutečnostech, pak se ptám, jestli doba nenazrává k tomu, aby občané takovou vládu i zastupitele vyhnali od moci silou.

Vlastně možnosti jsou jenom dvě: buďto zpráva obsahuje nález, že k žádnému podvodu nedošlo, respektive nebyl objektivně nalezen, a pak by bylo vysoce na logické, kdyby s tím veřejnost byla obratem seznámena. Anebo alternativa druhá, že zpráva obsahuje potenciálně vysoce nebezpečné informace o tom, že skutečně došlo k závažnému zneužití evropských fondů určených pro malé podnikatele a nikoliv pro megakorporát v držení jednoho z největších podnikatelů v zemi, toho času ucházejícího se o nejvyšší exekutivní funkci. A pak je vážný důvod k jejímu ukrývání.

Na konci svátků se objevila informace, že Evropská komise vyzvala Českou republiku, aby projekt Čapího hnízda byl vyňat z programu ROP (Regionální operační program). Konečné rozhodnutí Ministerstva financí o tom má padnout do dvou měsíců. Ale nadále nevíme, co je napsáno v té zprávě OLAFu! Toto už je doporučení Evropské komise, na kterou mohla zapůsobit kupříkladu eurokomisařka Věra Jourová (ANO), která je všechno ostatní, jen ne nezainteresovaná!

Bez významu asi není, že Pavel Telička, kdysi hlavní vyjednavač o přistoupení ČR k EU (ČSSD), později poslanec EP za ANO Andreje Babiše, najednou, někdy v polovině října, v okamžiku, kdy OLAF měl hotovou svoji zprávu a na Babiše bylo doma podáno trestní oznámení, oznámil, že rozvazuje s ANO styky. Údajně pro rozdílné názory na zahraniční politiku a euro. Ovšem, napadá mě, že při kontaktech, které v EU nepochybně má, se už tehdy mohl dovědět, jaký verdikt OLAFu bude.

Takže jen prostou logikou jsme nuceni vyvodit, že něco vážného ve zprávě je, protože v opačném případě by přece bylo s velkou slávou oznámeno, že všechno je v naprostém pořádku, byla to jen „účelovka“, a to zřetelně není!

Slyšíme stále dokola jen buď úplně zmatené anebo lživé, či polopravdivé informace, čímž se vytváří kolem aféry neprostupná mlha připomínající hlavně dezinformační kampaň. A možná ta je právě účelem. Čím více takové mlhy bude vytvářeno, tím víc bude veřejnost otrávena, zahlcená něčím, co dnes platí a zítra platit nebude, až jednoho dne, po mnoha měsících, veřejnost mávne rukou a řekne: už nám s tím ksakru dejte pokoj, nás už to nezajímá, už jste se nás tím naotravovali dost. To na něj fakt nic jiného nemáte? Tak jděte do řiti, postavil to hnízdo přece pro lidi, nééé?

V tomto okamžiku je pro nás podstatná informace, že po vynětí Čapího hnízda z programu Evropské unie se už nejspíše nikdo nebude o verdikt OLAFu zajímat, protože bude bezpředmětný. Vláda zmíněných 50 milionů vrátí Evropské unii, zaplatí je z veřejných prostředků, z rozpočtu. Dojde tím vlastně k posunu problému, protože podvedený a okradený už nebude Brusel, nýbrž jimi budou čeští daňoví poplatníci. Tím vlastně dojde k formální dekriminalizaci, protože nepůjde o žádnou evropskou dotaci.

No, a protože se tím budou zabývat maximálně české orgány, výsledkem nakonec bude to, že Palermo to na Babiše nějak narafičilo prostřednictvím Ratha či Bendla. A někdo si určitě vzpomene, že je kdysi dávno někde spolu viděl hovořit a tam to na chudáka Babiše upekli. Ne, že obelhal Babiš s Faltýnkem (a devíti dalšími žalovanými) naše úřady, ale naopak.

Mimochodem, zajímá mě ještě ten dvouměsíční odklad rozhodnutí. Takže Babišův problém potom budou řešit Babišovi úředníci z firmy ANO.cz zaměstnání v Babišově ANO.gov, možná jen s nevýznamným přívěškem některé strany, která už se na moc tetelí. Napadají mě jako první Lidovci, kterým vždycky bylo jedno, s kým pečou, hlavně, že budou u „toho“ (koryta). Jak jsem někde četl vtipnou glosu: „Lidovci, účastníci všech koalic pod sluncem“.

Jinak to bude pravděpodobně tou dobou už vláda s důvěrou, což znamená, že by z toho šel vytřískat nakonec ještě politický kapitál, protože ať už bude za viníka označen MUDr. Rath, anebo jeho následovník Petr Bendl, či jen nějaký obětovaný pěšák, Babiš to za něj nechá zaplatit přes loutku Schillerovou z rozpočtu a ještě tím získá popularitu, že vyřešil cizí průšvih.

Celé to vlastně připomíná frašku a kdybychom použili nějakou metaforu, tak bychom mohli říci, že lupič vykradl banku, odnesl si z ní 50 milionů, a aby to tolik nebilo do očí, veřejnosti se předestře, že ve skutečnosti nešlo ani tak o banku, byla to jenom taková malá bančička, vlastně co bančička, ani to nebyla bančička, byla to jen trafika a škoda vlastně nebyla tak velká. No, vlastně co, tak pánovi v noci došly cigarety, tak vymáčknul sklo v trafice, vzal si krabičku, kdo to má do rána bez cigaret vydržet, že jo, no. Takže to zvládneme, trafikantovi koupíme ze státního nové sklo, aby tak blbě nefrfňal, krabičku mu ráno vrátíme a je to vyřešeno, zamazáno a může se jít dál. A možná ještě trafikant dostane metál za statečnost.

Asi to maluji v nejčernějších barvách. Jenže známe své pappenheimské. Babiš strašně moc chce vládnout, Zemanovi strašně záleží na tom, aby Babiš vládl, důvody jsem zmínil už v článku před Vánocemi. Ostatně to Zemanovo gesto pěstí, ve svátečním projevu k národu, mluvilo taky samo za sebe, že. Takže bych byl rád, kdyby se spravedlnost skutečně ukázala, padni komu padni, jak svého času tak rád říkával nejen Zeman:

„‚Padni komu padni‘, s patřičným rozhořčeným výrazem ve tváři, se stalo základem slovníku parlamentních politiků napříč politickými stranami, bez rozdílu jejich politické orientace. V průběhu posledních patnácti let se ve svých plamenných projevech ve sněmovně nebo rozhovorech pro média uchýlili k užití tohoto sousloví například Miloš Zeman při akci ‚čisté ruce‘, Ivan Langer při obhajobě svých ‚protikorupčních balíčků‘ nebo při kauze kolem spisu Krakatice, Pavel Bém při kauze Opencard, Petr Nečas ve věci sledování političky Šofrové ze strany agentury ABL, kterou v té době vlastnil současný ministr dopravy Bárta, nebo ve věci Kalouskova přítele Bartáka a jeho možné účasti na korupci kolem zbrojních zakázek, či nejnovější kauze kolem ministra životního prostředí Drobila. Oblíbeným slovním spojením se ‚padni komu padni‘ stalo také Stanislavu Grossovi, Lubomíru Zaorálkovi, Zdeňku Škromachovi, Mirku Topolánkovi, Miroslavu Kalouskovi, Jiřímu Paroubkovi, Jaroslavu Tvrdíkovi, Davidu Rathovi, Janu Fischerovi, Radku Johnovi, Pavlu Kováčikovi, Bohuslavu Sobotkovi… byli bychom tu ještě dlouho.“

Zdroj citace: frantisekmatejka.blog.idnes.cz

Jenže se prostě obávám, že případ skončí tak nějak podobně, jako ty zmíněné výše v citaci Františka Matějky z roku 2010.

PeTaX 


Post scriptum: Přidáno k článku 27. 12. 2017 20:39:50: To snad není pravda! Tak ke zveřejnění zprávy OLAFu potřebují povolení Babišem ovládaného ministerstva?!  Ministerstvo financí dnes postoupilo zprávu OLAFu zainteresovaným subjektům: Ministerstvu pro místní rozvoj, řídícímu orgánu operačního programu ROP Střední Čechy a v souvislosti s policejním vyšetřováním také Nejvyššímu státnímu zastupitelství. Ministerstvo nyní ve spolupráci s českými orgány a Evropskou komisí posoudí, zda a jakým způsobem je možné zprávu zveřejnit, zejména s ohledem na právní předpisy, uvedl jeho mluvčí Michal Žurovec.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 322 × | Prestiž Q1: 9,34

+14 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Pověstné čekání na Godota

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

top