Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 6 min.

Amerika — zapomenutá země

V tento den [28. října] roku 1886 byla v přístavu New Yorku odhalena Socha svobody. Pravděpodobně víte, že Socha nebyla postavena v Americe. Byla postavena za peníze, které byly dobrovolně vybrány od francouzského lidu — a potom vztyčena v přístavu New Yorku za dobrovolně vybrané peníze od lidí Spojených států.

Cizinci byli vděční za svobodu Ameriky, protože už samotná existence takové země, jako naše, znamenala, že jednoho dne mohou mít stejný mír a svobodu ve svých vlastních zemích.

Tehdy a teď

Dnes, o 117 let později, už taková Amerika neexistuje — přesto, že politici milují vyprávění o „našich svobodách“.

V roce 1886 vítala Amerika svět s otevřenou náručí. Amerika se nebála nikoho a nikdo se nebál Ameriky. Dnes Američané žijí ve stavu obléhání.

Myšlenka invaze na Filipíny, bombardování Súdánu, intervence v Nikaragui, svržení vlády v Dominikánské republice nebo zahájení války s Irákem [1] by americkým lidem v roce 1886 připadala směšná. Jak řekl John Quincy Adams, Amerika nejezdila do zahraničí hledat příšery, které by zničila. Dnes má Amerika jednotky ve více než sto zahraničních zemích. [2]

V roce 1886 byla maximální míra daně z příjmu jakéhokoli druhu 0 %[3]

V roce 2003 byla maximální míra daně z příjmu fyzických osob 35 % + 15 % za daň sociálního pojištění.

V roce 1886 všechny úrovně vlády spotřebovávaly méně než 7 % národního produktu.

V roce 2003 seberou daně zhruba polovinu národního produktu.

V roce 1886 byl federální dluh $ 1,4 na osobu (upraveno o inflaci, vyjádřeno v cenách roku 2002).

V roce 2002 byla úroveň federálního dluhu $ 21 564 na osobu.

V roce 1886 neexistovala žádná Komise pro cenné papíry a burzu, žádný Úřad pro regulaci potravin a léčiv, žádná Mezistátní obchodní komise, žádná Federální obchodní komise, žádné federální regulační agentury žádného druhu. V roce 2003 byla každá představitelná věc v Americe nějakým způsobem regulovaná nějakou úrovní vlády.

V roce 1886 v Americe neexistovala centrální banka (Fed). Vláda Spojených států jednoduše razila mince ze zlata a stříbra přineseného do státní pokladny. Všechny papírové peníze byly vydávány soukromými bankami, které na požádání směňovaly peníze za zlato nebo stříbro. I když se občasně vyskytlo selhání bank, malé paniky nebo pády, nebylo to nic ve srovnání s gigantickým selháním bankovního systému a Velkou hospodářskou krizí, která nastala po založení centrální banky v roce 1913. [4]

V roce 1886 neexistovaly žádné zločiny vůči státu — žádný zákaz drog, žádné prohibice jakéhokoliv druhu. Lidé žili své vlastní životy, a pokud se vám nelíbil způsob, jakým někdo žil, prostě jste se s ním nesdružovali. Neběželi jste za zákonodárci, aby přijali nějaký zákon, který by změnil jeho chování. Jednoduše jste se s ním nestýkali. V roce 2003 neexistuje zákon regulující chování, který by byl tak absurdní, že by ho někdo nepředložil v Kongresu nebo jinému zákonodárnému orgánu.

V Americe roku 1886 jednotlivec stál nad státem. V roce 2003 je první „naléhavý státní zájem“.

V roce 1886 Amerika byla zemí svobody. Čím je Amerika v roce 2003?

Země svobody

V roce 1886 si každý, kdo žil v Americe, mohl být jistý, že:

  • Nikdo by od něj nežádal nějaké doklady,
  • Nikdo by na něj nepřipevnil nějaké číslo, [5]
  • Nikdo by od něj nevymáhal část jeho příjmu jako cenu za získání práce,
  • Nikdo z policie by nikdy nevtrhl do jeho domu bez varování a soudního příkazu; domov člověka byl skutečně jeho hradem.

Už ne jedinečná

Dnes politici hovoří o naší volnosti, našich svobodách, našem jedinečném dědictví — jako kdyby to všechno ještě v nějakém významném způsobu existovalo.

Ve skutečnosti dnes není na Americe jedinečné nic. [6] Ano, je to v některých věcech lepší země než jiné. Ale vcelku, Amerika je jen málo odlišná od zemí Evropy a Asie — kde každý veřejný problém musí být řešen zákonodárci a uvalen na každého pod hrozbou použití síly.

Dnes se může jakákoli skupina lidí sebrat a hlasovat o tom, že vezmou peníze lidem, kteří je vydělali, hlasovat o regulaci životů jiných lidí, hlasovat pro to, aby mohli říci jiným lidem, jak mají žít. Už dávno jsme roztrhali Ústavu a každý jeden článek Listiny práv.

Miluji Sochu svobody, stojící se svou pochodní drženou vysoko — „svoboda osvěcující svět“. Samotný pohled na to je dojímavý zážitek.

Ale bylo to znesvěceno politiky, kteří planě zmiňují její jméno.

A co máme v Americe dnes, je tak daleko od toho, co existovalo v roce 1886, že by opravdu měli vyměnit Sochu svobody za něco, co je mnohem vhodnějšího — například za vojáky držící útočné pušky. Nazvěte to Sochou světového policisty, Sochou supermocnosti, Sochou národního zájmu nebo Sochou všemocného státu.

Ale nezkoušejte to nazývat Sochou svobody. To není to, co máme dnes.

Obnovení Ameriky

Dnešní den nebude slavený, protože to, co znamená, už neexistuje. Je to zapomenutý den, stejně jako pravá Amerika se zdá být zapomenutou zemí.

Ale není skutečně zapomenuta. Hodně z nás ví, čím kdysi byla a čím by mohla být znovu.

A proto se odmítáme vzdát.

Chceme přinést svobodu 19. století a spojit ji s technologií 21. století.

Pak můžeme znovu slavit tento den a tato země bude tím, čím by měla být.

A znovu jednou ta socha dámy Svobody poskytne světlo, naději a inspiraci celému světu.

Článek byl přeložen z originálu — A Forgotten Day & a Forgotten Country. Překlad původně vyšel na blogu autora.

Mises.cz: 14. prosince 2011, Filip Vačko

 

[1] Od skončení 2. světové války do roku 2004 USA vojensky zasahovaly v 27 konfliktech. (Zdroj: Iness, rešerše knihy Demokracie — bůh, který selhal, s. 1

[2] USA mají více než 900 základen ve více než 130 zemích světa, včetně země jako Jižní Korea (od 50. let minulého století), Německo a Japonsko (obě od 2. světové války). (Zdroj: PolitiFact.com)

[3] Pro lidi v dnešní době se to může zdát neuvěřitelné, ale USA v roce 1886 skutečně neměly žádnou centrální daň z příjmu ani žádnou obdobu DPH — tu však na centrální úrovni nemají dodnes, výšku tzv. sales tax si určují samotné státy, přičemž některé státy nemají žádnou sales tax. Hlavním zdrojem příjmů federální vlády tak byla cla a spotřební daně (tabák a alkohol) nízkých sazeb.

Dnešní pojetí daně z příjmu v SR ve výši 19 % jako nízké je stejně pochybné ve světle skutečností, že jen o 100 let dříve na našem území (tehdejší Rakousko-Uhersko) byla progresivní daň z příjmu ve výši 0–5 %, kde 5 % platili jen výjimečně bohatí lidé, jejichž příjmy byly mimo standardní tabulky, jak můžeme vidět zde. [Odkaz je dnes, 31. 12. 2017, již neplatný.]

[4] Přestože jako hlavní cíl založení centrálních bank bylo uváděno zajištění stability finančního a bankovního systému a zajištění stability měny, nárůst krizí na gigantické rozměry po založení centrální banky USA (Fed) v tomto případě nebyl náhodný, vznik centrálních bank vedl téměř vždy v historii právě k prohloubení následujících krizí či ztrátě hodnoty peněz. K tomuto tématu doporučuji přečíst výňatek z knihy Murrayho Rothbarda — Mystery of Banking, jehož strany 109–115 jsou přeloženy do češtiny zde.

Dolar od vzniku centrální banky v roce 1913 ztratil zhruba 96 % své hodnoty, je třeba také podotknout, že toto číslo je počítáno podle oficiálních vládních statistik měření inflace, je předpoklad, že skutečná ztráta hodnoty může být ještě vyšší. Zdroj: http://www.coinnews.net/tools/cpi-inflation-calculator/ 

[5] V tomto případě je myšleno číslo sociální pojistky, které je přiděleno občanům a rezidentům USA, stejně jako dočasným rezidentům resp. pracujícím.

[6] USA jsou v současnosti podle žebříčku Index Heritage až devátou nejsvobodnější zemí na světě, za zeměmi, jako je Dánsko nebo Kanada. USA už podle hodnocení nepatří mezi svobodné země, ale mezi „převážně svobodné“. Je dobré připomenout, že USA v roce 1886 byly navzdory tomuto ještě mnohem svobodnější než dnešní nejsvobodnější země na světě Hong Kong a Singapur, které se na nezměněných místech v tomto žebříčku umisťují již od jeho založení v roce 1995. Zdroj: http://www.heritage.org/index/ranking.

V případě, že umíte dobře anglicky a zajímáte se o tematiku daní z historického, ale i filozofického hlediska, o tom, proč by byla kdysi pro Američany daň z příjmu nepředstavitelná a mnoho různých jiných zajímavých historických a jiných zajímavosti (např. Proč jsou zdaňováni bohatí — Why do you rob banks? Because that's where the money is. Why do you tax rich? That's where the money is.) velmi doporučuji poslechnout si 50minutový záznam s názvem „The History of Taxation“, kde vystupuje Charles Adams na semináře History of Liberty v roce 2001. (Záznam je možné stáhnout ve formátu mp3.) http://mises.org/media/985/The-History-of-Taxation

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 400 × | Prestiž Q1: 6,94

+7 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Amerika — zapomenutá země

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

top