Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 5 min.

Zeman … vadí, nevadí?

Pamatujete na dětskou hru stejného názvu, kdy každý musel říci jednu ze dvou variant? Takže si ji zkusme zahrát.

Jelikož se zdá, že ing. Miloš Zeman, CSc. bude jedním z favoritů nastávajících presidentských voleb 2018, nabízím několik známých faktů. Na každý z nich lze odpovědět jednou z nabízených variant.

1. V roce 1968 vstoupil MZ do Komunistické strany Československa. Bylo to v období tzv. „Pražského jara“, kde se objevil náznak, že by rigidní model stalinského pojetí komunismu mohl být reformován. V roce 1970 byl z této strany vyloučen a to pro nesouhlas s okupací ČSSR vojsky Varšavského paktu. Jelikož mu v té doby bylo 24 let, jistě mohl mít všechny důležité informace ohledně komunistické ideologie. Nelze vyloučit, že motivací jeho vstupu do strany v roce 1968 bylo zlepšení „kádrového profilu“ a možnost lepšího kariérního postupu na rozdíl od nestraníků. Vadí — nevadí?

2. V roce 1989 mu vyšel v Technickém magazínu článek, nazvaný „Prognostika a přestavba“. V něm popsal hospodářskou situaci ČSSR a nezvykle otevřeně ji kritizoval. Sypal z rukávu statistická data a přirovnával úroveň některých našich ekonomických parametrů k poměrům v exotických zemích. Posléze vyšlo najevo, že to tak úplně nebyla pravda, nicméně bylo to v době uvolnění, kdy se najednou mohla beztrestně sdělovat inteligenční hladina členů ÚV KSČ, zveřejnit skutečné jméno soudruha Jakeše a Miroslav Štěpán byl za přítomnosti kamer vypískán milovanou dělnickou třídou. Vadí — nevadí?

3. V roce 1990 v rozhovoru pro Mladý svět uvedl: „Není dobré spojovat se například s populisty, s lidmi, kteří mají takový ten jasný, vševědoucí pohled, těží z krátkodobých výhod a říkají si, pak už budu stejně v penzi nebo někde jinde a bude mi to jedno. Není dobré spojovat se s těmi, kteří milují prostá a jasná řešení typu vyhnat všechny Židy, cikány, Vietnamce, Kubánce a Rumuny a bude v Československu dobře. Blbce poznáte ve třech větách, zatímco poznat opak trvá několik let. Populisty je možné poznat po třech větách. A tady musí nastoupit odpovědnost“. Vadí — nevadí?

4. V roce 1998 — těsně před parlamentními volbami propukl skandál. Vyšlo najevo, že v roce 1995 se MZ zúčastnil schůzky v německém Bambergu s pochybnými podnikatelskými individui, kterým nabídl ministerská křesla ve své vládě za to, že nalijí peníze do stranické kasy ČSSD. Díky lživým informacím o chystaném převratu v řadách policie, který byl předhozen jako bonbónek, opustili novináři bamberskou kauzu a vrhli se na tuto návnadu, takže se podařilo ji „upozadit“ a nechat vyšumět. Podobnou taktiku použil ještě několikrát (například v roce 1995 sdělil, že má dokumenty o chystaném státním převratu), což se ukázalo jako nesmysl, ale zajistilo mu to publicitu. Vadí — nevadí?

5. Novináře Ivana Brezinu nepravdivě obvinil, že jeho články jsou financovány společností ČEZ. Když se ukázalo, že nemá žádné důkazy, bránil se tím, že mu tato informace byla sdělena jinými lidmi. Ivan Brezina však celou kauzu dotáhl až k Ústavnímu soudu, který jasně deklaroval, že MZ je lhář. Vadí — nevadí?

6. V letech 1998 — 2002 byly nahrány policejní odposlechy jednoho z jeho nejbližších poradců Miroslava Šloufa a později zavražděného mafiána Františka Mrázka, kterému Šlouf sliboval pomoc se státními zakázkami. V každé jiné společnosti by za podobné skutečnosti byl MZ doživotně eliminován ze všech politických funkcí. Vadí — nevadí?

7. Na svou blízkou politickou souputnici Petru Buzkovou nechal vypracovat hanopis s názvem Olovo, jehož původ byl prokazatelně v Úřadu vlády. Celý dokument byl snůškou lží a pomluv na osobu, kterou on pomáhal instalovat do stranických i vládních funkcí. I když později prohlásil, že o tomto dokumentu nic nevěděl, nezapomněl ve své knize napsat, že se do vedení ČSSD „prošoustala“. Vadí — nevadí?

8. Ve veřejných projevech MZ používá s gustem výrazivo hospody nízké cenové skupiny. Ať již jeho legendární výroky o členkách skupiny „Pussy riot“, tak i o překladu názvu této skupiny. Jelikož odmítl požadavek, aby se propříště vyvaroval vulgarit v éteru, zvolil jinou stanici. Podobně je to i s Českou televizí, kterou vyměnil za soukromou stanici, kde „čelí“ otázkám člověka, jehož mediální vystupování vzbuzuje pocit neuvěřitelné trapnosti. Vadí — nevadí?

9. Na rozdíl od svého výroku těsně po zvolení, že bude společnost spojovat, se mu naopak povedlo její rozštěpení, které nemá v dějinách státu obdoby. MZ pochopil, že pouze rozdělením na dva nesmiřitelné tábory získá popularitu. Takže na jedné straně jsou „běžní občané“, kterým nevadí jeho velmi netradiční způsob výkonu funkce. Ti, co se proti němu kriticky vymezují, byli zprvu označováni za hnůj, póvl, žumpu, idioty a impotenty, aby později vznikl termín „pražská kavárna“, což implikuje staré dobré socialistické časy, kdy proti kavárenským povalečům, neprodukujícím hmotné statky stála poctivá dělnicko-rolnická masa, požadující klid na práci. Vadí — nevadí?

10. Jediným presidentem států Evropské unie, který je jednoznačně orientován opačným směrem, než zbylých 26 představitelů zemí unie, je Miloš Zeman. Krizi na Ukrajině přirovnal ke chřipce, kritizuje sankce EU a anšlus Krymu považuje za „fait accompli“. Nechává se opíjet čínským rohlíkem slibovaných investic, z nichž po bombastické návštěvě presidenta Číny (a pronásledování klidných odpůrců čínského systému z řad českých občanů) zbyla jen ona čísla na papírech a ústech hlavy státu. Vadí — nevadí?

11. Celou dobu svého výkonu funkce podrážel nohy Bohuslavu Sobotkovi, předsedovi své mateřské strany. Byl to třeba již pozapomenutý „lánský puč“, při němž chtěl nahradit předsedu vítězné strany některým z jeho odpůrců. Lze silně předpokládat, že důvodem byla pomsta za Sobotkův postoj při jeho první neúspěšné volbě, kdy nezískal hlasy od své ČSSD. Potupné mávání holí na předsedu vlády netřeba připomínat, stejně jako jeho označení „svině“. Vadí — nevadí?

VADÍ — NEVADÍ?

Píše pan Tomáš Vodvářka na blog.idnes.cz


Pozn. red.: A jen tak, co mě z fleku ještě napadlo dál…

  1. Vázání stranických knížek do kůže ódéesáků,
  2. jakmile se stal premiérem, nastala tzv. zákonná smršť,
  3. odsudek Babiše za Unipetrol (video, r. 2011) a jeho dnešní, vysoce nadstandardní podpora,
  4. v případě Breziny soud rozhodl, že se musí MZ za své výroky omluvit, tuto omluvu je dodnes dlužen; rozhodnutí soudu okázale ignoruje,
  5. po celou svou kariéru politika tvrdošíjně usiluje o to, abychom zde zavedli švédský model socialismu (a to i vzdor tomu, kam se Švédsko se svým bílým levičáctvím dnes dostalo),
  6. do funkce presidenta byl zvolen po dosti podlé kampani proti konkurentům,
  7. ze všech prezidentských kandidátů vedl nejméně průkazné účetnictví kampaně, které vyžadoval zákon, a některé značné částky nebyly nikdy doloženy,
  8. po celou dobu mandátu si vydržuje na Hradě Vr. Mynáře, který dosud nemá požadovanou bezpečnostní prověrku.
  9. nadále se kamarádí s gen. Zbytkem, který chtěl v listopadu poslat do Prahy tanky.

Vadí — nevadí?

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 256 × | Prestiž Q1: 4,91

+5 plus Známkuj článek minus –2

Interní diskuse

Zeman … vadí, nevadí?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

top