Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 6 min.

Tak jak to dopadne s Babiškou?

Jak jsem předpovídal v poslední úvaze na toto téma, posun v kauze „Bocianieho hniezda“ je pomalý, takřka žádný a jak politické, tak státní orgány se snaží rozřešení případu oddalovat co možná nejvíce. I když…

olaf2.jpg (7,929 kiB)
Olaf

Pokud jde o závěrečnou zprávu kontrolní agentury OLAF (Evropský Úřad pro boj proti podvodům), pak jsme se zatím dozvěděli pouze doporučení Evropské komise, aby bylo Čapí hnízdo vyňato z evropského dotačního programu. Vlastní znění dosud neznáme, nejen proto, že údajně není přeloženo do češtiny, což pokládám za poněkud alibistickou odpověď, protože překlad několika stránek se dá pořídit za pár hodin.

I když připouštím, že překlad nemusí být jednoduchý, protože, jak naznačoval Erik Best, lecjaký termín lze z angličtiny převést do češtiny mnoha různými způsoby. Na druhou stranu jsem někde na Twitteru zachytil informaci, že Miroslav Kalousek už prý ji četl (pravda netuším, jestli ovládá angličtinu a nakolik, a mám navíc poťouchlou otázku, kde k ní přišel).

Ale samozřejmě výpovědní hodnotu má už to, co obsahuje komentář Evropské komise. Projekt prostě podmínky programu dotací nesplnil, tudíž má být vyřazen. Kdyby podmínky splňoval a bylo všechno v naprostém pořádku, Babiš by byl první, který by běhal po českých luzích i hájích a mával „zložkou“ vysoko nad hlavou se slovy: „vidíte, veď som to hovoril!“ Ergo kladívko, Česká republika dříve nebo později prostřednictvím MinFin projekt stáhne a celých 50 milionů zaplatíme pěkně my sami, prostřednictvím daní.

Neboli jinak formulováno, OLAF nepochybně nalezl, že akciová společnost Farma Čapí hnízdo byla fakticky součástí Babišova impéria Agrofert a tudíž nesplňovala podmínky jasně deklarující cílovou skupinu malých a středních firem s obratem do jedné miliardy korun.

Teoreticky by v tomto stádiu už nemělo jít (i v tomto jen velmi diskutabilně „právním státě“) zamést případ pod koberec. Jen pro pořádek zopakuji, že v celé kauze je žalováno plných jedenáct osob nikoliv pouze Babiš sám. A osobně jsem možná daleko více zvědav na to, jak nutně se nabízející soudní řízení rozhodne o úloze Jaroslava Faltýnka (dříve Palermo ČSSD, dnes Palermo ANO-2011), velmi těsně na Babiše přilepeného, ovšem také poslaneckou imunitou chráněného.

Bezpochyby v tomto okamžiku už mají, aniž by četli, vyšetřovatelé či státní zástupci jasně definovanou výši škody, kterou republika utrpěla, včetně toho, kdo v předmětné době Čapí hnízdo ovládal. Ostatně, Sabina Slonková na serveru Neovlivní.cz už psala v podobném smyslu, že vlastně informace, které se objevily na internetu prostřednictvím twitterového (dosud anonymního) účtu Július Šuman, se ukázaly jako pravdivé, včetně toho, kdo financování půjčky na zbytek projektu bance HSBC garantoval, tedy Agrofertu. (V žádosti o úvěr je výslovně uvedeno, že majitelem Farmy je Andrej Babiš. O jeho dětech, jak později veřejně lhal, v ní není ani slovo.)

Pokud jste případ nesledovali, tak jen v kostce: podnik Farma Čapí hnízdo emitovala v roce 2008, kdy byla dotace čerpána, anonymní akcie na doručitele. Smyslem anonymních akcií na doručitele je samozřejmě snaha znemožnit zjištění, kdo firmu ve skutečnosti ovládá, tedy v našem případě to, že je součástí Agrofertu. Ostatně, sám Babiš přiznal v roce 2014, že mu Čapí hnízdo patří a jsou o tom veřejná dokumentační videa. Ovšem přiznal to až v době, kdy byly anonymní akcie Nečasovou vládou zrušeny.

První otázky tedy vznikaly už v tomto období a novináři se ptali, jestliže mu Čapí hnízdo v roce 2014 patří, zdali mu také nepatřilo už během čerpání dotací. Na to pochopitelně Babiš nemohl věrohodně odpovědět. A už před oznámením OLAFu se touto otázkou zabývaly vyšetřovací orgány, které nutně k nějakému výsledku dospěly, když na podzim žádaly Parlament, aby Babiše a Faltýnka zprostil poslanecké imunity a vydal trestnímu stíhání.

Samozřejmě celá kauza nám vytváří ještě jednu rovinu, a tou je přehled o všeobecné korupci, které všechny předchozí vlády vždy vyhlašovaly verbálně boj, nejhlasitěji ty, které samy měly se značnou mírou korupce vlastní problémy (jen vzpomeňme na Zemanovu akci Čisté ruce a na další). A nepochybně nám ve vzduchu ještě visí navazující otázka, jak to, že stejnou otázku, kterou kladli novináři v posledním přinejmenším roce, si nekladli zainteresovaní státní úředníci, kteří měli v roce 2007 a dalších letech o rozdělování evropských dotací rozhodovat?

Je zjevné, že část veřejnosti se touží s obsahem zprávy OLAFu seznámit. Na Facebooku už jsou (parafrází Werichových slov): „dva zámky plný právníků“, z nichž někteří už mají hotový i rozsudek, zatímco jiní to vidí na svatořečení obou protagonistů (například na Novinky.cz všeholid výslovně píše: „Babiš ty dotace proinvestoval v zájmu všeho českého lidu a my s Milošem ho prostě nedáme. Miloš vyhraje volby a pak uvidíte!). Tedy, rád bych věděl, co jako že uvidíme…

Ovšem už z dávné historie je známo, že nejlepší obranou je útok, takže potrefená husa, spíše hejno hus v čele s panem velkouzenářem, už se ozvalo, že si budou stěžovat až u Evropského ombudsmáni, a na OLAF je prý také podáno trestní oznámení až u Evropského soudního dvoru, pro údajně velmi nestandardní vyšetřování (a ještě jedno možná i na lampárně). Lehce pikantní je ovšem to, že žalobu podává Agrofert, který Babišovi formálně nepatří, a Babiš prohlašuje, že zprávu nezná a nečetl ji. Ovšem k dispozici ji podle něj má Schillerová, což jaksi také usvědčuje pana továrníka, že asi nejspíš kecá. Což ovšem není nic nového.

Ovšem ministryně Schillerová se nás na téma zprávy OLAFu snaží obalamutit argumenty, proč se nesmí veřejnost dozvědět, co zpráva obsahuje. I z té její popletenosti je zřejmé, co se ve zprávě asi píše. Takže se dál bude hrát „na mlčenou“ a „zatloukanou“, co to půjde?

Jinak jsem někde početl, že i Městské státní zastupitelství v Praze, které by se mělo případem zabývat, doporučilo, aby nebyla zpráva zveřejněna, protože by mohla ohrozit vyšetřování. Takže opět činím závěr: vyšetřovat se bude muset, protože v té zprávě je něco sakra, sakra smrdutého. Protože kdyby nebylo, tak by nebylo co, svobodník Halík, no nebylo by co vyšetřovat, že (Halík).

Proč všichni ti „mocní“ tak ochotně zapomínají na to, že oni nám mají sloužit, a ne my jim, jen jako dojné krávy. Konec konců, platíme si k tomu i Schillerovou, Babiše nevyjímaje! Jestli tedy designovaný premiér podváděl, měli bychom to vědět.

Není v této otázce zbytečná připomínka, že se Babiš dostává se svým Čapím hnízdem do podobné pozice, v jaké se ocitl před deseti lety italský premiér a mediální magnát Silvio Berlusconi. V jeho případě nešlo o čerpání dotací, ale o daňový únik (nakonec i král mafiánů, Al Capone, byl nakonec stíhán a odsouzen za daňový delikt, nikoliv za vraždy a terorismus).

Příklad uvádím ale proto, že Berlusconiho Mediaset sice podvedl italský stát o 7,3 milionu eur, ale Berlusconi přesto vedl svoji vládu až do roku 2012 a odsouzen byl až po jejím pádu. Opět jen pro pořádek připomínám, že byl odsouzen ke čtyřem letům vězení a posléze mu byl trest zmírněn (z důvodu věku) na veřejně prospěšné práce, které, pokud si vzpomínám, odváděl jako pomocná síla, ošetřovatel v nemocnici. A ani si neumím vybavit, jestli odpracoval skutečně celý trest.

Faktem však zůstává, že na Itálii (a to nejen společensky ale i ekonomicky) měla vláda s obžalovaným premiérem značně devastující účinek.

Takže nám se dnes v české dolince rýsuje možná podobný scénář, tedy, že Babiš bude čelit obvinění, nebo dokonce přímo žalobě, ale vyjedná si v Parlamentu za různá křesílka, kterými bude jako premiér disponovat, to, že imunity nebude zbaven a k soudu by také mohlo dojít až po skončení jeho vlády, tedy až po čtyřech letech. Už se v kuloárech prý leccos šeptá. To je asi ta nehorší varianta.

Jiná z variant je samozřejmě ještě ta, že se podaří obsah zprávy OLAFu zveřejnit před vyslovováním důvěry Babišově vládě a mohlo by to samozřejmě celou řadu nerozhodnutých, anebo odpovědnějších poslanců zviklat nejen k vyslovení nedůvěry (což už Zeman označil za nicotný problém), ale i k vydání Babiše úřadům.

Teď mě ještě napadá jedno pěkné „konspirační“ řešení:  Babiš by to mohli na Faltýnka celé shodit (anebo by to mohl Faltýnek vzít na sebe sám), Babišovu vládu by to tím pádem neohrozilo a po odkroucení trestu by Babiš mohl Faltýnkovi koupit nějakou pěknou hračku.  Peněz na to má dost. Ale to je jen nápad, který nemůže projít. Viz výše uvedená argumentace.

Takže, IMHO, z dotací se kradlo a podvádělo, až se za kočárem prášilo a braly se nejspíš i na „lampasy, fedrpuše, pozamenty, kyrysy i šavličky, a zloději jste, a kujóni!“, abych se vrátil k tomu Werichovi!

K čertu se všemi dotacemi!

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 314 × | Prestiž Q1: 8,97

+14 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Tak jak to dopadne s Babiškou?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

top