Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 3 min.

Pozor! Vaše bankovní údaje vám již nepatří

Dá se tomu jen těžko uvěřit, ale je to pravda. Od 13. ledna 2018 musí vaše banka umožnit zahraničním poskytovatelům služeb přístup k údajům o vašem bankovním účtu. Zodpovědná je za to nová směrnice EU. Tím je de facto zrušené bankovní tajemství a očekává se, že ohromně naroste poptávka po kryptoměnách.

Od ledna 2018 je v Evropě prolomeno bankovní tajemství

Bankovní tajemství totiž v Evropě (jedná se o zvykové právo, které bylo zaručeno od 17. století) prakticky neexistuje. Z formálního právního hlediska sice stále může existovat něco jako bankovní tajemství, ale v praxi už to nehraje (téměř) žádnou roli. Státní orgány již celé roky mohou prohlížet všechny transakce na bankovních účtech. To, co bylo původně zaměřené na podezřelé majitele bankovních účtu, se používá i v případě, že neexistují žádné náznaky, že určitá osoba provedla něco nelegálního.

Od 25. června 2017 mohou daňové orgány v Německu učinit takzvané žádosti o kolektivní informace „o neznámém počtu okolností ohledně identifikovatelných osob, které dosud nejsou známé“ (§ 93 odst. 1a daňového řádu). Jinými slovy, daňový orgán může od banky požadovat, aby mu sdělila všechny účty osob, které splňují určitá kritéria. O jaká kritéria se jedná, zákon neurčuje. Ačkoli je tady podmínka, „že zde existuje dostatečný důvod pro vyšetřování a jiná přiměřená opatření k objasnění skutečností neslibují úspěch“. To však neznamená, že lidé, kterým se účet prohlíží, musejí být také podezřelí. Postačí, pokud finanční úřad „zjistí dostatečné důvody pro vyšetřování“. Nezáleží na tom, kdo a proč.

Postupné rušení bankovního tajemství jde ještě dál. Od ledna 2018 musí banka umožnit přístup o vašem bankovním účtu nejen státním orgánům, ale i soukromým poskytovatelům finančních služeb (včetně zůstatku na účtu a transakcí). Další informace jsou k přečtení zde. Může za to nová směrnice EU o platebních službách Payment Services Directive 2 (PSD2), která bankám ukládá povinnost vytvořit rozhraní umožňující třetím stranám přístup k informacím o vašem účtu. Zákazník banky však může rozhodnout, zda konkrétní poskytovatel finančních služeb může vidět informace o bankovním účtu. V praxi však lze předpokládat, že mnohé finanční služby (kreditní karty, on-line platební služby apod.) bez přístupu k informacím z účtu nebudou prostě k dispozici.

Pokud nebudete souhlasit, možná nebudete mít k takovým službám přístup. Bankovní tajemství je tak nejpozději zrušeno se směrnicí PSD2. Realitou je místo toho průhledný zákazník banky, jehož údaje už nepatří jen jemu, ale také daňovým orgánům a soukromým poskytovatelům finančních služeb.

Pokud se nechcete stát průhledným zákazníkem banky, máte pouze dvě „únikové cesty“. Zvýšíte buď využívání hotovosti, která je stále přiměřeně anonymní (i když tendence směřující k jejímu omezení jsou jasně patrné), nebo přejdete na kryptoměnu. Úplné zrušení bankovního tajemství, které se v současné době odehrává, bude dále zvyšovat poptávku po kryptoměnách, jako je například Bitcoin. Bitcoin & Co nabízí možnost provádět transakce bez dohledu bank, poskytovatelů služeb a veřejných orgánů. Ve skutečnosti fungují kryptoměny zcela bez použití banky nebo poskytovatele platebních služeb.

Je ale Bitcoin a spol. jen další umělá bublina, ve které utopíte své peníze? Tato otázka se časem zodpoví sama… Smyčka se ale, zdá se, utahuje.

Uvádí server Časopis-Šifra.cz


Pozn. red.: I když je to trochu mimo téma článku, za zmínku stojí, že právě bitcoin se začíná jevit poněkud problematickým. Nejen kvůli cenové bublině (volatilita roste zcela neadekvátně od května 2017), která může docela rychle prasknout a takoví ti „investoři z úleku“ mohou docela obstojně ostrouhat, ale i koncept blockchainu asi nebude to pravé ořechové. Ovšem, bitcoin není jediná kryptoměna a čas ukáže sám, co je životaschopné.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 295 × | Prestiž Q1: 7,45

+9 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Pozor! Vaše bankovní údaje vám již nepatří

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

top