Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 6 min.

Statistika browserů — jaro 2018

Čas oponou trhnul a zjišťuji, že jsem úplně zapomněl vydat na podzim roku 2017 výroční zprávu o používání browserů. Poslední, kterou jsem vydal, byla ta jarní 2017. Ale nic závažného se nestalo, trendy jsou neměnné, takže postačí, když v krátkosti a v několika komentovaných grafech zdokumentuji současný stav a ačkoliv je venku ještě stále hluboká zima, vydám ho pod nadějným označením jaro 2018.

Browsery

Na prvním z grafů vidíme přehled používaných browserů tak, jak je zaznamenal server w3school.com. Sám jsem na svých stránkách tuto statistiku přestal měřit, protože tabulka databáze mi narůstala do příliš velkých rozměrů a sledovat všechny klony nejrůznějších typů se mi začalo jevit zbytečným.

Dominantní a stále ještě se vzrůstným trendem je nadále prohlížeč Chrome, postavený na projektu Chromium s otevřeným zdrojovým kódem. Jen formálně zopakuji, že je vystavěn na vykreslovacím jádře Mozilla 5, které se stalo v průběhu posledních let v podstatě jediným renderovacím jádrem všech dominantních prohlížečů. Jen jako vyjádření spokojenosti musím znova podtrhnout, že od okamžiku, kdy drtivá většina prohlížečů používá stejné vykreslovací jádro, odpadly kodérům a programátorům starosti s vykreslováním moderních prvků v různých prohlížečích. Napíšete to jednou, otestujete to jednou, a v zásadě se o věc nemusíte dále starat. (Snad s výjimkou mobilních zařízení, která jsou pojednána o kousek níže.)

browsery-2018.png (9,883 kiB)
Prohlížeče

Výpovědní hodnota grafu je vcelku jednoznačná, takže netřeba přidávat žádné rozvláčné komentáře, snad jen to, že všechny ostatní browsery uživatele ztrácejí a kromě těchto pěti dominantních a subdominantních zbývá pouhého 1,5 % různých jiných obskurních prohlížečů.

Za dva roky: Chrome: ø 73,7 %, Firefox: ø 15,2 %, IE+Edge: ø 5,0 %, Safari: ø 3,5 % a Opera: ø 1,2 %.

Operační systémy

Co dodat, dominantním operačním systémem jsou bohužel stále Windows a ke smutku nejvyššímu, v březnu loňského roku přesáhl počet uživatelů nové verze W10 počet těch, kteří dosud užívali sedmičky. Poněkud unaveně jen zopakuji, že Windows 10 jsou těžce šmírovacím operačním systémem, na který jsem zaslechl chválu pouze od těch, kteří počítač dovedou využívat jen na té nejlaičtější úrovni, to jest na hraní her a procházení internetu (a nechci říkat, stupidní komentování na Novinky.cz a Facebooku — i když obvykle podle pravopisu tak lze soudit).

Člověk, který se alespoň nějakým způsobem zajímá o zabezpečení svého soukromí, případně nastavení operačního systému, tak obvykle Windows 10 nemůže přijít na jméno. Jak nedávno komentoval jeden brněnský JUDr., po několika hodinách nežádoucích aktualizací, když počítač potřeboval pro pracovní účely a tudíž byl nepoužitelný, se ho ten ještě drze zeptal, zda také doporučí Windows 10 svým přátelům. Tak nějak o tom pochybuji. No, ale nic, podívejme se na graf:

os-2018.png (15,019 kiB)
Operační systémy

Z něj můžeme číst ještě to, že kupodivu nám přežívá nepatrné množství těch, kteří ještě užívají dokonce zpropadené Visty, několik málo skalních jede dosud na XPéčkách a dokonce vidíme ještě uživatele původních NT a odvozenin z nich. Pro mě je poměrně smutné konstatování, že uživatelů Linuxu nepřibývá. Uživatelů mobilních platforem sice poněkud přibylo, ale nikterak strmě (a ten jednorázový výkyv v říjnu loňského roku si dost dobře neumím vysvětlit). ChromeOS zřetelně nezaujal a jiné operační systémy jsou pod úrovní statistické chyby.

Za dva roky: Win-7: ø 34,7 %, Win-10: ø 30,3 %, Win-8: ø 11,2 %, Mac: ø 10,2 %, Mobile: ø 6,4 %, Linux: ø 5,7 %, Win-XP: ø 1,1 %, Win-Vista: ø 0,2 %, ChromeOS: ø 0,2 % a Win-NT*: ø 0,1 %.

Rozlišení obrazovek

Dnes už asi nehraje závažnější roli, takže opravdu jen velmi zkráceně: Na rozdíl od minulých grafů, které sledovaly pouze zpětně dva roky, zde jsem dal meziroční přehled sledovaných 17 let, protože vývoj v této oblasti nepádí až tak zběsile. Vidíme, že někdy v roce 2006 kulminoval počet uživatelů do té doby standardního rozlišení 1024×768 px a někdy na přelomu 2008/2009 bylo většinové rozlišení již kvalitnější. Ty sestupné trendy ani příliš netřeba komentovat, snad jen zmíním vzrůst notebookového širokoúhlého formátu 1366×768 px a nověji ještě 1920×1080 px. Pokud budete sledovat světle fialovou čáru nižších rozlišení, pak mírný vzrůst v poslední době jsou samozřejmě mobilní zařízení.

resolution-2018.png (16,153 kiB)
Rozlišení

Průměry za takto dlouhé období nemají v podstatě vypovídací hodnotu, takže je ani uvádět nebudu.

Mobilní zařízení

Už jsem to psal v posledním resumé, ale ten mediálně avizovaný boom mobilů se prostě nikdy neodehrál, a ačkoliv trend je mírně, mírně vzestupný, tak není zdrcující. Opět se nám zde vykresluje statistická chyba (?) nebo anomálie v říjnu loňského roku, která se nám projevila už u operačních systémů. Nevím, co ten výkyv má znamenat, s mírnou jízlivostí bych poznamenal, že možná některý úřad nakoupil svým úředníkům z našich peněz mobily a úředníci si s nimi enormně hráli, ale samozřejmě je to pouze jedovatá domněnka. Ale reálně si tuto krátkodobou anomálii neumím vysvětlit.

mobile-2018.png (12,705 kiB)
Mobilní zařízení

Procenta zobrazená v grafu jsou ze všech zařízení použitých k prohlížení stránek, nikoliv jen z mobilů!

Pokud bychom chtěli sledovat celkový trend v uplatnění mobilů, pak jej vidíme na grafu následujícím. Můžeme sledovat sice trvalý, ale opravdu zanedbatelný dlouhodobý růst počtu uživatelů.

mobily-celkem-2018.png (12,850 kiB)
Mobily trend

Za dva roky (přepočteno jen na mobily): Android: ø 74,3 %, Apple (iPhone, iPod, iPad): ø 20,0 %, Windows: ø 4,2 % a jiné: ø 1,4 %.

Charakteristiky aktualizací browserů

Poslední přiložené grafy vykreslují v podstatě jen četnosti aktualizací hlavních prohlížečů. Už výše jsem uváděl, že vykreslovací jádra prohlížeče jsou dnes víceméně stejná, byť pod různými značkami jsou určitá specifika.

chrome-2018.png (31,691 kiB)
Chrome

Pokud tedy jde o stěžejní prohlížeč, vidíme, že jeho aktualizace nabíhají s vysokou pravidelností, za sledované dva roky jich bylo osmnáct, tedy můžeme říci, že víceméně každý měsíc a něco je k dispozici nová aktualizace a podíváme-li se na tečkovanou čáru, vidíme, že uživatelé si v průběhu času udržují prohlížeč vcelku aktuální. Ostatně, Chrome se aktualizací poměrně aktivně dožaduje, a pokud ji uživatel neodsouhlasí sám, prostě se nainstaluje sama a poté vrátí prohlížeč do původního stavu (včetně otevřených tabů).

firefox-2018.png (27,059 kiB)
Firefox

Pokud jde o Firefox, pak aktualizací měl za ty dva roky o dvě méně, než Chrome, ale udržuje se také periodicky, jen nevím, zda aktualizaci provádí při liknavosti uživatele sám. Dnes už ho používám poměrně velmi zřídka (a pokud ano, tak aktualizuji hned sám), takže nevím, ale podle červené tečkované čáry soudím, že podle neaktualizovaných prohlížečů spíše ne.

msie-edge-2018.png (14,173 kiB)
MSIE + Edge

Pokud jde o původní Microsoft Internet Explorer, pak ještě dožívá a zvolna mizí ve verzi 11, a zdá se, že nový prohlížeč Edge, ačkoliv je generickým prohlížečem Windows, se nějaké zvláštní obliby nedočkal. Ostatně není to překvapivé. (Mimochodem jen zopakuji, že i původní IE už používá vykreslovací jádro Mozilla). Ačkoliv také verzuje, pět aktualizací za dva roky opravdu není mnoho. No, kdo chtěl kam, až se ucho utrhne, že…

safari-2018.png (14,140 kiB)
Safari

K prohlížeči Safari asi není příliš co dodávat, jde o generický prohlížeč počítačů Apple a ačkoli existuje i jeho platformní verze pro Windows, nemyslím, že by ho mnoho lidí používalo. Ostatně z grafu operačních systémů bychom mohli právem soudit, že jde jen čistě o macovské uživatele.

opera-2018.png (22,394 kiB)
Opera

No a úplně na závěr máme graf prohlížeče Opera. Vidíme, že za dva roky Opera verzovala jenom 14krát, a od té doby, co se z ní stala „Chropera“, její obliba ještě upadla. Snad se možná něco událo ve verzi 49, protože tam vidím poměrně razantní růst, ale může se také jednat o planý poplach. Vidíme také, že v provozu zůstává poměrně závažné procento neaktualizovaných prohlížečů, což také signalizuje, že si jí už mnoho jejích uživatelů (úmyslně?) valně nevšímá.

Na žluté tečkované čáře ještě můžeme sledovat vývoj Opera Mini, která je však určená pro mobilní telefony a pro běžné počítače ji není možné instalovat. Očekával jsem její strmější vzrůst v době, kdy jsem si ještě myslel, že to bude možné (protože je paměťově velmi skromná). Takže patrně zůstane v rámci mobilů také jen okrajovým prohlížečem.

To je tedy v této zprávě asi vše a — pochvalte se občas, nikdo jiný to za vás neudělá. wink

PeTaX

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 847 × | Prestiž Q1: 7,42

+7 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Statistika browserů — jaro 2018

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

top