Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 4 min.

Kvůli EET loni zaniklo 3000 hospod a restaurací

Kvůli elektronické evidenci tržeb (EET) loni ukončilo činnost 3000 hospod a restaurací, především na venkově. Uvedli zástupci podnikatelských svazů a živnostníků, mimo jiné Podnikatelských odborů, Asociace farmářských tržišť, Strany soukromníků ČR nebo Asociace živnostníků.

Dodali, že výběr DPH byl navíc u oborů nepodléhajících EET třikrát vyšší, než výběr DPH u oborů spadajících pod EET. Ministerstvo financí kritiku odmítlo, EET považuje za opatření, které zásadním způsobem přispívá k narovnání podnikatelského prostředí.

Ministerstvo meziročně v segmentu stravovacích a ubytovacích zařízení zaznamenalo nárůst počtu registrací k DPH o 854 subjektů. „Je tedy patrné, že obavy z hromadného ukončování podnikatelské činnosti se v žádném případě nepotvrdily,“ uvedl úřad.

Podnikatelé podle jejich zástupců utratili za pořízení EET nejméně tři miliardy korun, což označili za neúčelně utracené peníze. Každý rok zaplatí podnikatelé za provoz a servis EET nejméně dvě miliardy korun, dodali.

První vlna EET začala předloni v prosinci pro ubytovací a stravovací služby. Druhá vlna začala loni v březnu pro velkoobchod a maloobchod. MF k výročí zavedení EET loni v prosinci uvedlo, že od předloňského prosince do loňského října zrušilo v ubytování a pohostinství podnikání 1506 subjektů, nově se registrovalo 2465 subjektů. V souvislosti s výsledky státního rozpočtu ministerstvo uvedlo, že celkový pozitivní dopad EET na inkaso DPH na úrovni veřejných rozpočtů odhaduje loni na 5,2 miliardy korun.

Podnikatelé: EET nemá pozitivní vliv na výběr daní

„Z údajů, které jsme získali od Finanční správy, vyplývá, že obory nepodléhající EET měly třikrát vyšší výběr DPH, než obory podléhající EET. EET tedy nemá žádný pozitivní vliv na výběr daní,“ řekl v pondělí předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek.

MF uvedlo, že prezentované srovnání inkasa DPH podle sektorů je metodicky vadné a učiněné závěry jsou mylné a zkreslující. „Zejména je zcela opomíjena zásadní skutečnost, že různá odvětví rostou či klesají v ekonomice v čase různě, a to zejména v souvislosti s ekonomickým cyklem a citlivostí jednotlivých ekonomických sektorů na něj. Například obory činnosti jako výroba PC nebo chemických přípravků rostou při celkovém růstu ekonomiky rychlejším tempem, než sektory evidující tržby v prvních dvou vlnách. Opomíjeno je také snížení sazby DPH v sektorech spadajících do první vlny EET a řada dalších vlivů,“ uvedl úřad.

Na zrušení EET jako celku nadále trvá ODS, uvedla na tiskové konferenci první místopředsedkyně strany Alexandra Udženija. „Je to útok na svobodné podnikání v tomto státě,“ dodal předseda Strany soukromníků ČR Petr Bajer.

Loni v polovině prosince Ústavní soud zrušil plánovaný start třetí a čtvrté etapy EET s odkazem na to, že je nutné zvážit dopady na různé skupiny povinných subjektů. Třetí vlna se týká svobodných povolání, dopravy či zemědělství, čtvrtá vybraných řemesel a výroby. Podle MF tak bude zřejmě start dalších vln EET posunut. Ve třetí a čtvrté vlně, které původně měly začít letos v březnu a červnu, by se mělo podle MF zapojit do EET zhruba 300 000 podnikatelů. Po roce fungování EET evidovalo tržby 161 000 podnikatelů.

Náklady na zavedení EET podle dřívějších údajů finanční správy letos mají činit zhruba 370 milionů korun a v dalších letech zhruba 310 milionů korun ročně.

Uvádí Echo24.cz


Pozn. red.: EET samozřejmě nic nenarovnává, ale právě naopak pokřikuje! Těžce poškozuje ty nejslabší, protože náklady na provoz jsou víceméně stejné a nahrává tak těm na trhu silnějším, kterým činí v nákladech nepatrná promile. Normální ekonomický rozum napovídá, aby právě tito malí podnikatelé nebyli státem zatěžováni vůbec, protože jejich práce je velmi vzácná a její výnosy jsou z hlediska příjmu státního rozpočtu marginální. (Navíc: EET daně neplatí!!!)

Z hlediska historie byly dokonce příjmy pokládány za zcela soukromou věc a daň z nich byla pokládána za nepřípustné zasahování do soukromí. To ovšem ještě neexistoval zcela zvlčilý sociální stát, který se nejen v Evropě zcela vymkl z kontroly. Počátek lze hledat někde v období pozdějších šedesátých let v éře levicových studentských hnutí, na které vlády reagovaly velmi populisticky. A jen o několik let později, v období ropné krize v sedmdesátých letech minulého století, která zapříčinila vysokou nezaměstnanost, vedla vlády přímo k hysterickému budování sociálního státu.

Je sice logické, že po úporném plnění státní pokladny za každou cenu nejvíce křičí ti, kteří jsou z větší části příjemci takovéhoto přerozdělování, ale z hlediska ekonomického je takovéto danění naprosto ničivé s ohledem na blízkou budoucnost a změny ekonomické struktury. Peníze mají zůstat v rukou těch, kteří je vydělají v co největší míře a zdanění je nezbytné radikálně snižovat společně se snižováním výdajů státu. Navíc přenášení kontrolní funkce státu na náklady soukromých osob je v rozporu i s principy evropského práva.

Přidáno 2018-01-13: Jen detail: 30 000 nových úředníků × průměrná mzda 26 000 × 12 měsíců = 9 360 000 000 Kč ročně!!! Jak může MinFin hovořit o ročních nákladech kolem 300 milionů, když jen mzdy spolknou přes 9 miliard???

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 304 × | Prestiž Q1: 10,63

+18 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Kvůli EET loni zaniklo 3000 hospod a restaurací

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

Facebook diskuse
top