Štítky článku: •  

„Udělal se ze mě blbeček“

Jiří „Juta“ Hlavatý (ANO) neobhájil křeslo senátora, porazil ho s velkým náskokem starosta Vrchlabí Sobotka (ne „ten“ Sobotka!).

„Já jsem to čekal. Mrzí mě to, ale žádnou křivdu necítím. Do politiky jsem nešel pro prestiž,“ hodnotí výsledek doplňujících voleb do Senátu pro iROZHLAS.cz Jiří Hlavatý (za ANO). Křeslo senátora ztratil zvolením do sněmovny, mandátu se ale vzdal. Nyní post v horní komoře neobhájil, porazil ho starosta Vrchlabí Jan Sobotka (za STAN). A kde se podle Hlavatého stala chyba? „Nevím. Novináři mi říkali, že to bylo referendum o Babišovi,“ pokračoval.

Co říkáte na výsledek voleb?

Pogratuloval jsem panu Sobotkovi. Volby dopadly, jak dopadly. Mrzí mě to, ale žádnou křivdu necítím. Děkuji všem, kteří mi dali hlas.

Čekal jste to? Překvapil vás tento výsledek?

Já jsem to čekal. Řada novinářů mi řekla, že to bylo referendum proti (předsedovi hnutí ANO Andreji) Babišovi, ať si z toho nic nedělám. Nevím, jestli je to i můj názor, ale všechny strany se spojily proti hnutí ANO. Já mám práce dost. Do politiky jsem nešel, abych získal prestiž politika a budoval si kariéru. Šel jsem jenom pomáhat lidem.

Váš soupeř Jan Sobotka (za STAN) získal dvakrát více hlasů. Jak si vysvětlujete, že vyhrál s takovým náskokem?

Nevím. Je pravděpodobně pro náš region přijatelnější než já.

Neuškodily vám vaše výroky, které jste pronesl poté, co jste byl zvolen poslancem?

Je to možné, ale do hlav a duší lidí nevidím. Nepitvám to. Říkám, řada novinářů mi říkala: to bylo referendum proti Babišovi, a ne proti vám, měl jste kandidovat sám za sebe.

Takže myslíte, že voliči v senátních volbách vaším nezvolením vyjádřili odpor vůči premiérovi a šéfovi hnutí ANO Babišovi, který vyhrál sněmovní volby?

Já o tom nepřemýšlím. Mně se to hlavou nehoní, výčitky nemám.

Nelitujete teď, že jste se vzdal poslaneckého mandátu?

Určitě ne. Ukázal jsem lidem, že si nenechávám žádná otevřená dvířka. Časově bych to nebyl schopen zvládnout, nedopadla mi náhrada za mě v Jutě. To se nedá časově zvládnout — vést takhle velkou firmu a být ještě poslanec. V Senátu jsem si to vyzkoušel, že to jde, byť s vypětím sil, tři roky. Takhle budu mít více času na práci, na kamarády, budu se moct práci věnovat na sto procent. Všichni se už těší na to, jak budu s kolegy a zaměstnanci spolupracovat, jak jim budu pomáhat. To je moje základní krédo, se kterým jsem i šel do Senátu.

Znovu opakuji: žádnou trpkost necítím, vítěz může být jenom jedem. Smutek tady žádný není. Teď jsem v Hannoveru se svými kolegy, prodejními manažery. Půjdeme společně na večeři, oslavíme krásný den, který jsme měli.

Mrzelo mě, že jsem za blbečka

Takže vy jste volby sledoval dnes v Německu?

Volby jsem nesledoval, nevolil jsem. Kdyby mi novináři nevolali, tak bych to ani nevěděl. Nejsem na tom závislý.

Takže jste nevolil ani prezidenta?

Ani prezidenta. Budu ho ale volit určitě v druhém kole.

Na podzim budou komunální volby. Uvažujete, že byste kandidoval?

Zatím nepředpokládám v současné situaci, že bych kandidoval.

Vaše podpora pro hnutí ANO nadále platí?

To uvidíme, jestli zůstanu vůbec v politice, nebo ne. Jestli se budu angažovat, nebo ne. Jsem strašně rád, že jsem tu příležitost využil a vyzkoušel jsem si to. V Senátu jsem potkal úžasné lidi.

Ptám se proto, že na kandidátku do sněmovny vás přizvalo hnutí ANO. Po zvolení poslancem jste ale ztratil mandát senátora, což jste podle svých slov nečekal. Tak jestli hnutí nedáváte za vinu, že vás na to neupozornilo.

Já jsem měl dneska asi deset telefonátů a všech novinářů jsem se ptal, jestli to věděli. A nikdo z nich to nevěděl. Všichni si mysleli, že mandát senátora končí až tím, když složím slib poslance. Takže mě mrzelo, že ze mě se udělal blbeček a hlupák.

A neuškodil vám tedy v senátních volbách právě tento moment?

Nevím. Nepřemýšlím o tom. Nechci se vracet k minulosti. Život je nádherný a já si ho budu užívat plnými doušky. Na to se těším.

Uvádí Kristýna Novotná na serveru iRozhlas.cz


Pozn. red.: Firma Juta, a. s. je dnes pokládána za prosperující velký podnik. Už tak moc se nemluví o tom, jak k němu pan Hlavatý v privatizaci přišel.

„Historie firmy sahá až do doby Rakousko-Uherska, po válce byla znárodněna a v roce 1988 se pak z Juty stal státní podnik. V lednu 1989 byl zvolen generálním ředitelem jeho „zaměstnanec“ Jiří Hlavatý (KSČ). Ten dovedl v roce 1992 podnik do první vlny kupónové privatizace. Firmu převzaly ze 75 % investiční fondy (Živnostenská banka, Česká spořitelna, Komerční banka). Jiří Hlavatý zůstal nadále generálním ředitelem a stal se členem představenstva. V roce 1998 se investoři rozhodli Jutu prodat, Jiří Hlavatý s partnery založil akciovou společnost Jutaplast, která koupila za necelých 600 milionů 78 % akcií Juty, a. s. S 51 % držel pan Hlavatý v této společnosti mírnou většinu. V následujícím roce došlo ke sloučení obou společností. Jiří Hlavatý postupně nakupoval akcie dalších vlastníků, až se stal v roce 2005 100% vlastníkem společnosti. Zůstal též na postu generálního ředitele.“ [Wiki]

Čili mnohokrát vyzkoušený trik, jak soudruh ředitel ke štěstí přišel… A samozřejmě, ten výrok pana exsenátora a exposlance má zcela chybnou formulaci. Měl správně znít: „Jsem blbeček“. A pro nás z ní plyne poučení: jsme země neomezených možností, protože i blbeček může být majitelem a generálním ředitelem firmy (když se ví, jak na to, a jsou vypěstovány vhodné styky). 

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 359 × | Prestiž Q1: 8,37

+11 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top