Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 7 min.

Tohle už fakt moc smrdí!

Protože jestli je to pravda, pak si samozřejmě iluze o právním státě můžeme nechat akorát tak zajít, a jestli to pravda není, tak je to tak brutální nactiutrhání, že by to nemělo nikoho nechat ani na okamžik v klidu a premiér by si měl už jenom z tohoto důvodu sbalit fidlátka a zmizet někam do … trýbu.

Velice dobře si vzpomínám na několik diskusních pořadů v nedělních Otázkách Václava Moravce, kde tehdejší ministr financí mával opakovaně nad hlavou jakýmsi spiskem se slovy o tom pověstném Palermu, které tady mělo panovat, a o tom, že v tom svazku „je to napísané, jak na toho Kalúska, tak na všetkých ostatných“. Už tehdy jsem si říkal, když je to tam všechno napsané, tak proč tedy nepodává řádné trestní oznámení, jak by se v běžném státě samozřejmě dělalo, ale místo toho vyvolává pouze hysterii v celostátním veřejnoprávním médiu, které sledují miliony diváků. Za celou dobu svého angažmá v Letenské ulici samozřejmě žádné takové oznámení nepodal. (Ovšem na druhou stranu se samozřejmě divím, proč Kalousek nekontroval žalobou na nactiutrhání. Nebo že by na tom bylo něco pravdy? Protože, jak víme, „Plus on remue la merde, plus elle pue.“)

Obdobně mnou cloumá zlost, když Babiš opakovaně v televizi vykládal do kamery „všetci tuná kradnú“. Do háje, jak to může vědět, že všichni kradou? To podle sebe soudí ostatní? Nebo co si má člověk pod tím představit? Nevím jak vás, ale mě prostě hluboce uráží, když o mně (protože já jsem také v množině „všetci“) místopředseda vlády vykládá, že prostě kradu. Jednak to nemůže vědět, a i kdyby to pravda byla, tak to nemá co vykládat v televizi. To je prostě nepřípustné paušalizování a používání kolektivní viny z propagandistických důvodů a s cílem pouze vytvářet atmosféru třídní nenávisti tak, jak to zde po léta dělali komunisté. Chování, které prostě nelze v seriózním státě akceptovat!!!

Jen mimochodem při té příležitosti zmíním, že i svět už se začíná divit, jaké podivné manýry to mají ve střední Evropě, v té divné zemi Czechii, kde premiérem byl jmenován člověk, který byl vydán trestnímu stíhání jakožto ministr financí a místopředseda vlády, a brzy na to je pověřen sestavením vlády vlastní, posléze jmenován premiérem ve vládě, která neobdržela důvěru sněmovny, poté je v demisi parlamentem znova zbaven poslanecké imunity a vydán trestnímu stíhání a znova má být pověřen sestavením další své vlády?

Vzpomínám si maně, tak před dvěma, třema lety, že kdesi ve Španělsku spadl jakýsi most, už si ani nevybavuji, jestli tam bylo mnoho obětí, ale ministr vlády prostě okamžitě odstupoval (přitom fakticky za stavební stav daného mostu nepochybně nemohl). Ale v kultivovaných státech je prostě zvykem vyvozovat nějakou odpovědnost i při velmi sporných pochybeních, zatímco zde je zřejmě možné už naprosto všechno.

V politice býval takový dobrý zvyk, že zatímco u občana platí presumpce neviny, tak naopak u politika a státní správy naopak platí presumpce viny. To znamená, že logika je otočená, a dokud postižený politik neprokáže, že opravdu nenese žádnou vinu v dané otázce, tak je pokládán za vinného a prostě z úřadu odchází. Tečka. Zde jsme tuto logiku znásilnili a naopak občan trpí presumpcí viny a sám se musí vyviňovat (a to na základě i smyšlenek a domněnek nějakých státních byrokratů), zatímco naopak papaláš nejenže je chráněn imunitou poslance (která, pokud vůbec je, tak se má vztahovat jen a pouze na politické výroky na půdě parlamentu a na nic jiného), ale ještě si pro sebe osobuje presumpci neviny!!! Zvrátili jsme právo! Doslova bych řekl, že jestli tady kdy bylo Palermo, tak je to právě teď!

Doslova mnou cloumá zlost, jak je vůbec možné, že Ústava umožňuje souběh funkcí člena exekutivy a člena zákonodárného sboru, které podle principu dělby moci prostě nemohou být a nesmějí být v rukou jednoho člověka! Vždyť přece Parlament je v první řadě kontrolním orgánem moci a musí ji kontrolovat, omezovat a bránit občany proti svévoli vlády. Oboje zároveň přece nemůže být svěřeno do ruky jednomu člověku. Nehledě k paradoxní situaci, kdyby například poslanec Babiš interpeloval předsedu vlády Babiše! Jak by to asi kluci udělali? To by běhal od jednoho mikrofonu k druhému, nebo jak? … Vždyť je to k smíchu! Prostě nelze, nelze, nelze!!!

Abych se dobral jádra svého rozčilení. Projednávalo se v pátek právě to druhé zbavení imunity Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Přičemž už jen komickým zůstává, že oba zmínění sice verbálně tvrdili, že chtějí být vydáni, zatímco loutkoví poslanci tohoto jejich spolku ÁNOfert-2011 velice dobře chápali, že svého donátora, vůdce a otce jejich žebříčku k moci a křesílkům musí bránit zuby nehty. Nuže tento novodobý papaláš se při své obhajobě před (chtěl jsem napsat zástupci lidu, ale to moc neodpovídá realitě, takže) poslanci a před kamerami presentoval tímto naprosto nepřijatelným výrokem: „Žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání a dostat pravděpodobně někoho do vězení.“

Snad nechtěl pan Babiš říct něco v tom smyslu, že zde panuje stav, kdy je možné si objednat nějaké trestní stíhání u orgánů činných v trestním řízení, nebo u státního zástupce? Žije snad v představě, že někdo zvedne telefon a zahlásí: „Hele, Lenko, mně už fakt leze na nervy támhleten čičmunda, takže mu prosím tě něco našij a koukej ho zavřít, protože já už ho mám akorát tak plný zuby“? Nemám žádné zvláštní iluze o demokracii jako takové, ale pokud bychom jí snad přes všechny výhrady chápali jako vládu práva, pak podle Babišovy paranoie tady prostě právo neexistuje.

Stále mám ještě ale pocit, že posledních necelých 30 let tady takovýchto selhání mnoho nebylo a pokud ano, tak si s nimi systém dokázal poradit. Nepochybně se občas stane, že některý z policistů či vyšetřovatelů, eventuelně státních zástupců podlehne svodům, a se zločinci nějakým způsobem spolupracuje, nebo se jimi nechává korumpovat, ale snad to proboha není standardní jednání!

A obdobně, ačkoliv se ke kvalitě novinářů dlouhodobě vyjadřuji kriticky, zejména k těm, které si „někteří“ nakoupili jen jako užitečné sluhy, přesto zde stále ještě existuje konkurenční skupina jiných novinářů (a možná jen sloužící jiným pánům), kteří přece jen ještě tu novinařinu nějakým způsobem, jako čtvrtý pilíř moci, přece jen udržují. Takže přes veškerou vzrůstající cenzuru a nejrůznější tlaky jsou takovéto excesy odhalovány a zveřejněny.

Bohužel, mnoha lidem, kteří příliš ochotně Babišovi naslouchají, a vše, co jejich guru vysloví, pokládají za kanonické, jim jejich apoštol vyslal signál, že zde neexistuje právní stát, že to je jen „účelovka“ (jako jeden každý ze skandálů, které dosud vyvolal). Ano, mnoho lidí nevyniká zrovna dvakrát racionalitou myšlení a právě jim byla mířena tato slova a na ně byl namířen otrávený šíp, na jehož ostří byla připevněna cedulka: „nevěřte ničemu a nikomu, jenom mně, já jsem váš Spasitel! A oni mě chtějí zničit“.

Lidé, jimž chybí kritické myšlení a kteří snadno podlehnou takové propagandě (no, přece by nám předseda vlády nelhal, to přece nejde, to je nepředstavitelné), si nedovedou připustit, že vůdce lže, lže a lže, nikoliv poprvé, ale lže systematicky a už dlouhé měsíce a roky! Je zvyklý lhát a nečiní mu to naprosto žádné problémy.

Jenže pokud lže jako obviněný, pak je to vcelku v pořádku, u nás se na Bibli u soudu nepřísahá a koneckonců obviněný se může hájit jakýmikoliv prostředky, včetně lží. Dokonce můžeme připustit, že lhát může i jako poslanec (už protože chráněn tou zatracenou imunitou).

Ale lhát jako jeden z vrcholných představitelů státu, to si opravdu dovolit nesmí, protože hazarduje pro domácí prostředí s důvěrou lidí v celý státní systém a pro zahraničí s pověstí naší republiky. Co si asi tak můžou pomyslet zahraniční média a zahraniční politici o zemi, kde je něco takového možné? Banánistán? Anebo Řepkostán? Agrofertistán!

Osobně dokonce velice pochybuji, že by mu jeho PR manažer Marek Prchal takovou věc dovolil říct. Jenže jak už jsem několikrát psal, dlouho to na mě dělá dojem, že Babiš je v podstatě hloupý a když nemá připravené od Prchala materiály, co má říkat, hloupě blekotá, jen kolem sebe mlátí urážkami, a opakuje jednu z pěti manter, které si pamatuje (když nevíš, nadávej Kalouskovi).

Velice se divím, že se okamžitě nezvedl velmi a velmi hlasitý protest, jak od samých justičních orgánů, tak třeba od státních žalobců, a možná s trochou zlomyslnosti bych řekl, že jestli kromě faktů při jejich rozhodování přece jenom někdy zapůsobí i osobní emoce (nakonec jsou to také jenom lidé), tak právě tímto výrokem si Babiš docela škaredě nadrobil. Řekl bych, že ho nebudou mít rádi.

Udělal z nás tímto výrokem zemi čtvrté kategorie, kde represivní orgány slouží telefonickým objednávkám nějakých kmotrů za příslušný bakšiš, jako v Turecku. (Anebo že by na sebe mimoděk Babiš prozradil, jak to dělal?)

No, na závěr bych řekl jediné. Tím výrokem Babiš udělal ostudu sobě, udělal ostudu celému státu v zahraničí a jednoznačně prokázal, že tuto vysokou státní funkci není schopen, zejména z mravních důvodů, zastávat.

A to ani nemluvím o tom, že podle mého názoru by mohl velice snadno frnknout někam na druhou stranu zeměkoule, protože prostředky na doživotní vysoký luxus na nějakém exotickém ostrově, který nevydává k trestnímu stíhání, rozhodně má. Takže i to by orgány činné v trestním řízení možná měly vzít zavčasu v úvahu.

Anebo by se jen mohl sebrat a táhnout, odkud přišel, a byl by klid?

PeTaX

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 355 × | Prestiž Q1: 9,43

+14 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Tohle už fakt moc smrdí!

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

top