Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 6 min.

Střípky (137)

✽ Možná že Jo a možná, že Ne (Vlastimil Tlustý) ✽ Resuscitace ČSSD? (Vlastimil Tlustý) ✽ Fake agitka (Markéta Šichtařová) ✽ Buffettovo nabalování sněhové koule (NN) ✽

Možná že Jo a možná, že Ne

Dosud publikované analýzy těsného volebního vítězství Miloše Zemana mi připadají příliš složité. Myslím, že základ získání většiny hlasů byl jednoduchý:

 1. Vytvoření velké naděje u voličů ANO, KSČM a SPD, že vládnout této zemi bude příští čtyři roky právě tato koalice. Všechny kroky vyjednávání o sestavení vlády po parlamentních volbách tuto vizi úspěšně prohlubovaly jak u voličů, tak u představitelů těchto stran
 2. Získání podpory nejvyšších představitelů stran této koalice
 3. Nenavržení jiného kandidáta těchto stran do prezidentských voleb.

Této strategii Miloše Zemana zásadně nahrávala opakovaná prohlášení Jiřího Drahoše, že uvedené strany jsou přesně ty, které by ve vládě nerad viděl a Andreje Babiše by sestavením vlády určitě nepověřil. Čím více bylo toto zřejmé, tím více voličů těchto stran bylo odhodláno přijít volbou Miloše Zemana podpořit své favority na vládnutí. Přišlo jich nakonec o dost méně než kolik jich dohromady je, ale pro vítězství Miloše Zemana to stačilo.

Dovolím si dva komentáře a jednu otázku:

 • Miloš Zeman si vybral ty, kteří prokázali v parlamentních volbách, že tvoří zřetelnou většinu a byli na tomto projektu ochotni spolupracovat
 • Miloš Zeman dovedl tento projekt k vítězství a k tomu je třeba mu nejen gratulovat, ale i uznat že vytýkat se mu dá leccos, ale hloupost to určitě není
 • Naplní právě zvolený Prezident ČR Miloš Zeman očekávání politiků a voličů ANO, KSČM a SPD?

Uvádí pan Vlastimil Tlustý na OoL


Resuscitace ČSSD?

Znovuzrození ČSSD právě začíná. Znovuzvolení Miloše Zemana je prvním krokem následujícího velmi pravděpodobného, spíše však jistého vývoje událostí:

 1. Miloš Zeman se vrátí do ČSSD a převezme fakticky její vedení (může a nemusí se stát jejím předsedou)
 2. ČSSD pod jeho vedením vstoupí do vlády a jeho věrní usednou do ministerských křesel
 3. ze staronové vládní ČSSD vyexpeduje nebo zbaví vlivu všechny ty, kteří mu jí ukradli a v prezidentských volbách 2003 ho zradili
 4. z programu ČSSD zmizí program těch, co zmizeli, a programem se stane program Miloše Zemana
 5. v průběhu krátké doby udělá už podruhé z ČSSD silnou politickou stranu s podporou přesahující 25 % (stačí k tomu, aby získal podporu každého druhého z dnešních voličů)
 6. Miloš Zeman se tak pozitivně zapíše do dějin naší země a získá respekt velké většiny občanů, včetně značné části dnešních oponentů.

Samozřejmě, že to nepůjde úplně lehce a samozřejmě se to leckomu nebude líbit. S takovou ČSSD sice v mnohém nebudu souhlasit stejně jako vždy, ale respekt k ní i jejímu otci zakladateli chovat budu. Přeji Milošovi Zemanovi, aby se mu to povedlo.

Domnívá se dále pan Vlastimil Tlustý, FCB


Fake agitka

fake-agitka.jpg (56,865 kiB)

Je to sice už pasé, ale nedá mi to, abych věci neuvedla na pravou míru. Po internetu koluje agitka, viz obrázek. Jenomže ono je to trochu jinak.

Bod 1: Není pravda. Pro přijímání imigrantů je klíčový tzv. Dublin 4. A role prezidenta je zde jasná, i když ještě je otevřená její forma. Pokud bude Dublin 4 přijat jako mezinárodní smlouva, což by jeho významu odpovídalo, pak jej schvalují národní parlamenty a podepisuje prezident. Ale tady by se dal čekat odpor střední Evropy, takže se spekuluje, že bude spíš přijat jako tzv. nařízení EU jako už jeho předchůdce Dublin 3. V tom případě prezident má pravomoc zakázat vládě, aby pro nařízení hlasovala v Radě EU. [1] Pokud jde o zmiňovaného ministra vnitra, po přijetí Dublinu 4 by nerozhodoval o ničem.

Bod 2: Není pravda. Přijetí eura podepisuje premiér a guvernér. Bankovní rada zásadně navíc ovlivňuje ta z maastrichtských kritérií, která se týkají monetární politiky. Guvernéra a bankovní radu jmenuje prezident. Ten si tedy může vybrat, zda do ní najmenuje eurooptimisty či europesimisty, a tím rozhodnout naprosto vše.

Bod 3: Není pravda. Stále je ve hře otázka, zda euro vůbec přijmout, protože i smlouvy jsou vypověditelné. A pokud jde o načasování, jak jsem uvedla, o něm téměř výhradně může rozhodnout bankovní rada.

Bod 4 — Asi OK (to není úplně můj obor)

Bod 5 — v zásadě OK (pokud ovšem ignorujeme institut prezidentského veta)

Marketa Sichtarova, FCB

 

[1] Zde děkuji za upřesnění p. Hasenkopf.


Buffettovo nabalování sněhové koule

Buffettův majetek dnes přesahuje 90 miliard dolarů a je téměř výhradně tvořen jeho akciovým podílem v Berkshire Hathaway. To je známá věc. Podívejme se teď na to, jak bohatý byl Warren Buffett v různých dobách svého života.

14 let: 5 000 USD

Toto vypadá zdánlivě jako malé číslo, ale přepočteno na dnešní hodnotu peněz by to bylo přibližně 70 000 dolarů. To je na žáka základní školy dost slušná částka. Jak ty peníze vydělal? Roznášením novin, prodáváním žvýkaček a lahví Coca-coly, sběrem golfových míčků, prací v obchodě s potravinami svého dědečka a také prvními investicemi do akcií.

21 let: 20 000 USD

Buffett ukončil školu a nastoupil jako salesman v makléřské firmě Buffett-Falk & Co. Potom pracoval dva roky pro Benjamina Grahama.

26 let: 140 000 USD

Buffett se vydává na svou vlastní profesionální investiční dráhu a zakládá Buffett Partnership, Ltd., jakýsi hedge fond pro externí investory. Jeho vlastní investice činí 100 dolarů.

30 let: 1 000 000 USD

Ve třiceti letech se Buffett stává milionářem.

39 let: 25 000 000 USD

Buffett likviduje Buffett Partnership, Ltd. a vrací peníze investorům. Podle jeho vlastních slov není do čeho investovat. O rok později se stává předsedou představenstva Berkshire Hathaway a jejím hlavním akcionářem. Začíná neuvěřitelná cesta vzhůru. Pro zajímavost — první akcie Berkshire koupil Buffett v roce 1962 za 7,60 a většinu nabyl o pár let později za cenu kolem 15 dolarů. Dnes tatáž akcie stojí přes 300 000 dolarů.

48 let: 100 000 000 USD

Buffett překonává další milník.

55 let: 1 000 000 000 USD

Buffett se stal miliardářem pro mnohé možná překvapivě pozdě až v roce 1985 ve svých 55 letech. Skoro na pokraji důchodového věku. Největší nárůst bohatství měl však teprve stále před sebou. Jak se říká, první miliarda je nejtěžší. Pak už to jde samo.

66 let: 17 000 000 000 USD

72 let: 36 000 000 000 USD

83 let: 59 000 000 000 USD

87 let: 90 000 000 000  USD

V úvahu je potřeba vzít i ten fakt, že Buffett ještě navíc věnoval kolem 30 miliard dolarů na charitu. Jinak by jeho majetek dnes činil nějakých 150 miliard dolarů.

Buffett začal od nuly, díky své hlavě se stal nejbohatším člověkem světa, jen tak jako by mimochodem u toho vydělal spoustu peněz jiným lidem, a nakonec všechny své peníze dá na charitu. Tomu se moc nedá vytknout. Díky tomu, jak podrobně Buffett mluví a píše o tom, jak investuje, je velkým zdrojem inspirace a cenným studijním materiálem pro investory všech úrovní. O tom by se dalo psát skoro do nekonečna. Pro každého investora, který chce jít alespoň trochu v Buffettových stopách, jsou klíčové následující čtyři body:

 1. Musí se investovat. Buffettův geniální investiční mozek by nebyl k ničemu, kdyby své nápady neuváděl do praxe ve spojení s kapitálem, který měl k dispozici. To zní až triviálně, ale pravda je taková, že mnoho lidí nikdy investovat nezačne, i když by klidně mohli. Nechat kapitál nečinně zahálet je velká chyba.
 2. Musí se začít co nejdříve. Buffett koupil první akcie v 11 letech a vážně začal investovat někdy kolem 20 let. Kdyby začal o deset let později, dnes by měl majetek mnohem menší a ten rozdíl by se neměřil na jednotky, ale na desítky miliard. Základem dlouhodobého investování je složené úrokování. To na začátku vypadá nenápadně, ale na druhém konci dlouhého časového úseku jsou přírůstky obrovské.
  Investor, který začne investovat ve 20 letech, zažije pravděpodobně během svého života 100násobný růst akciových trhů. Pokud bude deset let váhat a začne ve 30 letech, už zažije jen 50násobný růst trhů a pokud začne ve 40 letech, už to bude jen 25násobek. Každých deset let otálení sníží celkový výnos zhruba o polovinu.
 3. Musí se vydržet a zůstat dlouhodobě zainvestován. Buffett se nikdy nesnažil o časování trhů, o předvídání jejich pohybů. Ví, že peníze se nevydělávají načasováním jejich zainvestování, ale dobou, po kterou jsou zainvestovány.
 4. Musí se kupovat akcie. Pokud by Buffett soustředil své investice na hotovost, komodity, nemovitosti, půdu či dluhopisy, měl by dnes jen malý zlomek svého majetku. Akcie historicky jednoznačně porážejí ostatní třídy aktiv a na tom se nic nezmění ani do budoucna.

Není náhoda, že se Buffettův životopis jmenuje Sněhová koule. Pro její pořádné nabalování je potřeba najít dlouhý (tedy začít co nejdříve a uvažovat dlouhodobě) a dostatečně prudký svah s lepkavým sněhem (kupovat akcie).

Investujte ale opatrně!

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 246 × | Prestiž Q1: 4,87

+3 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Střípky (137)

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

top