Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 2 min.

Téměř jako za časů starého Procházky

Kolem císaře Františka Josefa I., který vládl neuvěřitelných 68 let, se traduje řada pověstí, zčásti pravdivých, zčásti nepravdivých.

Mezi ty méně pravdivé patří např. to, že se císaři přezdívalo Procházka proto, že když se slavnostně otvíral most císaře Františka Josefa I. v roce 1901 (dnešní most Legií u ND), objevila se v Národních listech na titulní straně fotografie mocnáře a pod ní titulek „Procházka na mostě.“

Podle historika Otty Urbana je ale tato přezdívka mnohem starší, získal ji už v sedmdesátých letech 19. století, kdy příjezd císařského průvodu ohlašoval jezdec na koni. Jmenoval se Procházka a lidé volali: „Starý Procházka už jede!“

Pravdivější je skutečnost, že mocnář denně vstával před čtvrtou hodinou a někdy již v sedm ráno uděloval první audience. Dožil se šestaosmdesáti let, ačkoli v jeho době byla průměrná délka života necelých čtyřicet. Proslulý asketa postrádal smysl pro humor a pro radostný život. Jeho oblíbený výrok zněl: „Je třeba pracovat až do vyčerpání.“

V listopadu 1916 začal však vysloveně chátrat. Trýznil jej kašel, ztrácel na váze, dostal teplotu. Lékaři konstatovali zápal plic. Odpoledne 21. listopadu horečka stoupla na 39,5 stupně, císař přesto seděl za psacím stolem. Lékaři ho prosili, aby se odebral na lože, on ale odpověděl: „Mám ještě moc práce.“

Když jej pak konečně dostali do železné postele a zeptali se ho na další rozkazy, řekl: „Zítra ráno v půl čtvrté!“ O něco později byl povolán farář, aby udělil císaři poslední pomazání.

Zatímco jednání dřívějších vlád začínala v devět hodin, vláda Andreje Babiše zasedá již od půl sedmé. Demise nedemise.

Program má více bodů, je dlouhý jak Lovosice, ale v v půl deváté je už vše hotovo. Žádné žvanění, žádné debaty. Šéf toho má moc. A tak se ministrům, přečte usnesení k projednávanému bodu, a už se hlasuje. Kdo je pro, proti — nikdo, zdržel se — nikdo. Děkuji, jdeme dál.

Takhle se řídí rodinná firma. V půl sedmé gremiálka u GŘ, v osm rozchod do svých pašalíků. Od nového roku se na ministerstvech a dalších úřadech počítá s asi šesti sty novými úředníky ve srovnání se začátkem roku 2017, kteří budou stát o téměř 2,5 miliardy korun více.

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO), která zatím vládne bez důvěry, sice ve vedení jednotlivých resortů provedla čistky a připravila odchod desítkám náměstků, celkově ale úředníky neseškrtala. Právě naopak. Byrokratický aparát pod novou vládou dál roste. Jen na jednotlivých ministerstvech a dalších správních úřadech vzrostl počet zaměstnanců za poslední dva roky o téměř 2,5 tisíce úředníků.

Na rozdíl od toho dnešního, rakousko-uherská byrokracie fungovala jako hodinový strojek. Mělo to své výhody, ale byly i jisté ošemetné věci. Tak například, když nastupoval například do finančního úřadu, musel složit kauci ve výši ročního platu, z níž by se platila škoda, kterou by způsobil.

Divím se, že na to ještě Okamura nepřišel.

Do stařičkého mocnáře má tedy Babiš ještě daleko, ale už je na nejlepší cestě.

Píše 13. 2. 2018 pan Ivan Bednář na blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 242 × | Prestiž Q1: 5,68

+6 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Téměř jako za časů starého Procházky

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

top