Štítky článku: •  

Střípky (140)

✽ Logika dotací a strach z toho, že nám je seberou (Roman Kříž) ✽ ČSSD páchá sebevraždu (Bohumil Pečinka) ✽ Dotace (Pavel Kařízek) ✽ Rakousko tvrdě proti Merkel (Filip Vávra) ✽

Logika dotací a strach z toho, že nám je seberou

Tak nám nový kancléř Rakouska Kurz přišel s myšlenkou, že „státy na východě EU by měly dostávat méně evropských peněz“. Pomiňme zeměpis a (zavádějící) obligátní dohady, kdo je více „na východě“, zda my, nebo Rakousko. Pomiňme i nabízející se úvahu o trestu pro neposlušné, kteří nechtějí přijímat imigranty. S tím to samozřejmě nemá nic společného.

Nicméně — média jsou plná dotací. Jak čerpáme, či nečerpáme. Co se postavilo, co se rozkradlo. NKÚ si rve vlasy, protože operační programy neplní cíle. A teď by nám to vzali…

Máme se bát?

Logika dotací by se dala popsat následovně: Máte 30 korun a chcete si za ně koupit chleba. Stát (EU) vám je vezme. Za nějakou dobu vám řekne, že si můžete koupit kafe v úředníkem vybrané kavárně. Jen za 10 korun, dalších 40 za vás zaplatí Fond sociální soudržnosti! Když namítáte, že jste přece původně chtěli chleba, osočí vás z nevděčnosti, protože kafe by vás přece stálo pětkrát tolik, nebýt dotace.

Známý citát 40. amerického prezidenta Ronalda Reagana popisuje logiku činnosti státu jako: „Když se něco hýbe — zdaň to. Když se to ještě hýbe — zreguluj to. Když se to přestane hýbat — začni to dotovat.“ Soudě podle aktuálního množství dotací jsme ve fázi, kdy už se „to“ přestává hýbat. Proto je asi dotací tolik.

Nikdo sice neví kolik přesně, ale odhaduje se, že každý den se v ČR přidělí zhruba tisíc dotací. Je to málo, nebo moc? Množství hodnot, které kvůli dotacím NEVZNIKNOU, je ale určitě obrovské.

Já osobně jsem rakouskému kancléři vděčný. A všem dalším, kdo jsou pro omezení dotací. Nejsem totiž almužník. Dokážu si za svých 30 korun koupit chleba, který chci. Nepotřebuji dotované kafe u předem určeného kavárníka. Stačí, když mi stát a EU nechají peníze, které jsem si vydělal.

Autor je zakladatel Libertariánského institutu

Roman Kříž 13. února 2018 • Reflex.cz


ČSSD páchá sebevraždu

Nedělní sjezd nejstarší české politické strany nemá dobré řešení. Hamáček, Zimola, Chovanec, Losna nebo Mažňák, žádný z uvedených pánů není schopen vytrhnout tuto stranu z pitomého aranžmá, které si sama na sebe ušila.

Jednodenní sjezd, kde se má analyzovat nejhorší porážka v moderní historii a současně zvolit nové vedení, do něhož se hlásí několik desítek lidí, to je nad síly kohokoli. Takže se prý sjezd přeloží na květen, tam se údajně určí politická linie (do vlády nebo opozice a s kým?, jak získat zpět voliče od ANO atd.), ale o tom bude ještě rozhodovat vnitrostranické referendum. A co když skončí 55:45? Řeší to něco?

Masaryk v Hovorech s TGM říkal, že demokracie je spjata s otázkou demokratických vůdců. V ČSSD zatím není z přihlášených ani jeden, který by řekl: toto je můj program, tady stojím, přebírám odpovědnost za vyjednávání o vládě, za rok mě nemusíte znovu zvolit, ale nyní odmítám alibistické tance kolem jednodenních sjezdů, co nic nerozhodnou a referend, které stranu nesjednotí. Dejte mi svou důvěru, a pokud ji zklamu, pošlete mě k čertu. Přestaňme si však hrát na politiku a začněme ji konečně dělat.

ČSSD namísto toho do vedení zvolí nějaký jednapadesátý odstín šedi typu Jana Hamáčka a do dalšího řádného sjezdu za rok bude zmítána v kolektivní neodpovědnosti. Takže se po právu stane loutkou v rukách Miloše Zemana a Andreje Babiše, kteří mezitím zformují mantinely české povolební politiky.

Bohumil Pečinka, 27 min · Praha, Prague


Dotace

Je to skrytá loupež, která je dokonce legalizovaná státem. Takto bohatnou miliardáři a vznikají noví, ale jen ti vyvolení vítězové. Kdyby nebylo dotací, tak by Amazon a nácek Bezos dávno zkrachoval, protože ta jejich marže a doprava zdarma by je neuživila. Amazon má nějakých 10 let stále stejné zisky, ale díky kreativnímu účetnictví to vypadá, jako že rostou. Už jsem o tom mluvil, když centrální banky nakupují jeho akcie, snižují tak jejich počet, tedy stále stejné zisky na akcii, ale jako větší, protože se jedná o nákup v rámci tzv. buybacks.

V kapitalismu je takové chování nepřípustné, ale kapitalismus nikde nemáme. Dokud se to nevyřeší globálně, dotace budou i zde největší loupeží. A takhle fungujou firmy v USA a EU už 10 let! Kvantitativní uvolňování udělalo také své, jsou to spojené nádoby. Ve skutečnosti jsme se od roku 2008 nehnuli z místa! Ekonomika je na tom stejně jako před 10 lety! Ve skutečnosti ještě hůř, když zohledníme inflaci a destrukci kvality výrobků a potravin a služeb. Za posledních 10 let v USA zmizelo přes 85 % retailových obchodníků, ale nárůst e-shopů byl jen 15 %! Kam se podělo těch 70 %?! Média se snažila a snaží lidem nakecat, jak je všechno „rosy“ a že se všichni přesunuli do e-shopů, ale to není pravda, ten nárůst se nekonal. Zboží se neprodává, služby nefungují, kvalita všeho klesá.

Stačí se podívat na kvalitu hudby a filmů. Běžné potraviny jsou de facto nepoživatelné, pokud si je člověk sám nevypěstuje. Zkuste se na někoho spolehnout, především na službu: Od prosince reklamuji kožené pouzdro na dýku za téměř 50 tis. Kč u největšího prodejce nožů Böker. Když je u luxusního zboží problém s reklamací, pak je problém skoro všude. Zde se právě ukazuje, proč jsou lepší malé obchody. Vracel jsem dýmku jedné malé trafice a peníze jsem měl zpět do 3 dní. U většího obchodu jsem čekal měsíc! Až proběhne revoluce (od 15. květen 2018 až 26. duben 2026), nebudou už velké obchody, lidé se opět vrátí k malým obchodníkům a na trhu zavládne přirozená konkurence. Naštěstí dobro nakonec vždy zvítězí a už brzy se dočkáme.

Pavel Karizek * FCB


Rakousko tvrdě proti Merkel

Rakouská ministryně zahraničí Karin Kneissl odsoudila německou kancléřku Angelu Merkel za její rozhodnutí z roku 2015 přivítat migranty a řekla, že šlo o pobídku dalším. Ocenila maďarského premiéra Orbána za zabezpečení evropské hranice.

Nová ministryně, kterou nominovala FPÖ, ale je oficiálně nezávislá, politiku masové migrace kritizuje už od roku 2015. Pro německý Spiegel řekla, že Evropská unie potřebuje kompletní reformu celého azylového systému a ochrany hranic.

Podle Kneissl by státy EU měly k práci premiéra Orbána na zabránění ilegální migrace vzhlížet. Dělá podle ní dobře, když chce zpřísnit hraniční kontroly.

Ve věci uprchlíků Kneissl řekla: „Rakousko vždy přijímalo lidi. Ale musíte se zeptat odkud. Pamatuji si, když bylo v mém dětství v Polsku vyhlášeno stanné právo, a najednou jsme ve třídě měli pět polských dětí, které přišly samy. To byly skutečně nedoprovázené děti.“

„Vím to samé o lidech, kteří přišli z Československa, Maďarska. Autobusy plné starých, nemocných a dětí, ne mužů s přebytkem testosteronu. Lidí od vedle, co sdíleli naší kulturu,“ dodala.

Mnozí migranti, říká Kneissl, kteří původně dorazili do severní Evropy, byli zklamaní, a namířili si to prý do Itálie, kde mají možnost vydělat si na černém trhu.

Angelu Merkelovou obvinila za pozvání migrantů: „Na cestě jsou lidé, kteří by jinak nikdy nepřišli. Na podzim 2015 jsem cestovala na střední východ a potkala mnoho lidí, kteří říkali: ‚Merkelová nás pozvala‘. Vzdali se svých prací, aby odešli do Evropy.“

Její prohlášení souzní se zbytkem rakouské vlády. Kancléř Kurz odsoudil migrační kvóty EU a vice kancléř Strache řekl, že chce migraci srazit na nulu.

Filip Vávra Středoevropan.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 279 × | Prestiž Q1: 7,01

+8 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top