Štítky článku: •  

Pomocná stráž VB

Tak nám ministr vnitra Milan Chovanec chce oblažit dny všední i sváteční svým svěžím nápadem rekreece Pomocných stráží Veřejné Bezpečnosti. Aby to tak nebilo do očí, má se to jmenovat Policejní asistenti a protože Veřejnou bezpečnost už zaplať bůh nemáme, tak to bude patrně PA-PČR.

ident-psvb.jpg (36,803 kiB)
Legitimace uvědomělého práskače
psvb.jpg (3,363 kiB)
PS-VB

Osvěžme si pro začátek nedávnou historii: Milan Chovanec je ten pučista, který se také zúčastnil přísně utajené schůzky protisobotkovské kliky uvnitř sociální demokracie s presidentem republiky v Lánech, ale zavčasu zjistil odkud vítr fouká a tak pěkně po soudružsku své kolegy napráskal. Za odměnu se poté stal ministrem vnitra.

Zprávu uveřejnily v pátek Lidové noviny. Podle Chovancových slov by „…hlavním úkolem bylo dohlížet ve městech a obcích na bezpečnost. Mezi jejich úkoly by patřila osvětová činnost. Přednášeli by na školách a v domovech důchodců o prevenci kriminality. Na přechodech pro chodce umístěných před školami by hlídali bezpečnost provozu. Jistou naději by mohli dát i majitelům chat a zahrádkářským koloniím. Právě tam by číhali na případné zloděje, které by pomohli zadržet. A mohli by také občas kontrolovat osamělé seniory a handicapované, o něž se nemá kdo starat. Síť policejních asistentů by pak pomáhala při pátrání po pohřešovaných dětech či při pořádání kulturních a sportovních akcí.

Ono tedy nic nového pod sluncem, na podobný nápad přišel už někdy v roce 2007 korunní princ ODS, Ivánek Langer: „…Rozhodně nepůjde o žádné PS VB,“ uklidňoval okolí tenkrát Langer. „Lidé, o nichž je dnes řeč, musí mít hlubokou znalost prostředí, a tak se stanou neocenitelnými pomocníky policistů,“ dodával tehdy ministr vnitra.

Pomocná stráž Veřejné bezpečnosti sloužila v komunistickém režimu k udržování veřejného pořádku a k organizaci prvomájových průvodů… Členem se mohl stát (krom jiných kritérií) občan, oddaný socialistickému společenskému a státnímu zřízení. Dále měl požívat všeobecné vážnosti a důvěry. Lidová tvořivost přiřkla zkratce PS-VB alternativní význam: „Pitomec Stojící Vedle Blbce[Zbyněk Pe­trá­ček: Škola mladých deprivantů, Lidové noviny, 1. 10. 2009].

V praxi však šlo o tiché, spící informátory a donašeče řízené povětšinou Státní bezpečnosti, nebo řídícími orgány VB.

Tehdy i dnes, zůstává otázkou, jakým způsobem budou tito konfidenti pro spolupráci s Policií získáváni. (Jak jsem někde zahlédl, mohli by být verbováni např. uličními organizacemi „ně­kte­rých“ politických stran…)

Ale vážně: už jen z představy, že by tito lidé sledovali svým bystrým zra­kem své okolí a „u­po­zor­ňo­va­li“ na podezřelé jevy mi jde mráz po zádech. Lidová síť profesionálních donašečů. Ne, že by to bylo něco nového.

psvbvb.jpg (71,043 kiB)
Pitomec Stojící Vedle Blbce (v modrém je oběť)

Tak, jako tenkrát, by se hned prvními adepty stali deprivanti, drobní zlodějíčci a darebáčci; za drobné službičky od policie, buď za přimhouřené oko, za drobnou informaci z policejních spisů, za smáznutí bodových trestů, pomluvičky a přímluvičky. Takoví parchantíci, jako nám dobře známý Povrazníkův agent.

Práskačství je některým čecháčkům zcela vlastní a je jedno, zda v Bartolomějské sedí rada Vacátko, v Petschkově paláci ústředí Gestapa, nebo v kachlíkárně StB. Také by třeba šlo zavést znova institut domovních důvěrnic.

Mimo veškerou pochybnost by si Chovancovu oranžovou pásku PA [práskačský agent] na rukáv navlékly naprosto stejné charaktery, jako před 40 lety.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 196 × | Prestiž Q1: 22,51

+66 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top