Štítky článku: •  

Víte, kdo je to sluníčkář?

Byla jsem vyzvaná, abych se pokusila definovat, kdo je to sluníčkář (sluníčkář == sunfucker == slunkomanč == exekutor dobra). Tak tedy tak činím a doufám, že už mě o definici nikdo žádat nebude a vystačí si napříště jen s níže uvedeným…

Sluníčkář je člověk, který bude tvrdit, že všichni, kdo do Evropy přicházejí v rámci současné migrační krize, jsou jen a výhradně Syřané a nikdy neuzná fakt, že přicházejí také Afghánci, Iráčané, Eritrejci, Libyjci, ale ve značné míře třeba i obyvatelé Kosova — kde žádný konflikt neprobíhá už nějakých 13 let.

Sluníčkář vám bude tvrdit, že všichni migranti jsou zubožené ženy a děti, které potřebují naši pomoc a nikdy nepřizná fakt, že 80 % příchozích tvoří zdraví mladí muži, kteří by na místo utíkání měli se zbraní v ruce hájit svou vlast (!), a jen pouhých 20 % jsou zmiňované ženy a děti.

Sluníčkář nikdy nepřizná, že pokud prchají v 80 % zdraví mladí muži, kteří své manželky, děti a rodiny nechávají nadále v místě konfliktu, tak že tu něco poněkud nehraje…

Sluníčkář vám bude tvrdit, že zubožený uprchlík je i ten, kdo přijde do Evropy pomocí GPS navigace v nejnovějším iPhonu nebo kdo měl 2 tisíce dolarů na zaplacení pašerákovi.

Sluníčkář vám bude tvrdit, že neexistuje rozdíl mezi ekonomickým migrantem a uprchlíkem, protože právo na výdobytky západní společnosti mají oba bez rozdílu a nikdy neuzná fakt, že společnost, která není schopná se postarat ani o své vlastní obyvatele se těžko může být schopná starat o miliony nově příchozích.

Sluníčkář vám bude tvrdit, že chránit vlastní hranice a to i za použití síly nebo žiletkového plotu je barbarství a nikdy neuzná fakt, že ochrana hranic a obyvatel uvnitř prostě patří k základním funkcím každého státu.

Sluníčkář vám bude tvrdit, že je nehumánní potápět pašerácké lodě, které odplouvají od evropských břehů, protože mu nikdy nedojde, že vy chcete potápět lodě, které jsou prázdné a nikoli ty, jež jsou plné uprchlíků.

Sluníčkář vám bude tvrdit, že je správné do Evropy přijímat neomezený počet uprchlíků, protože mu nikdy nedojde, že tímto postojem vlastně jen pomáhá udržovat pašerácký byznys v chodu a ohrožovat životy dalších lidí, kteří se mu svěří do rukou.

Sluníčkář vám bude tvrdit, že máte vůči migrantům morální povinnost, protože na rozdíl od nich žijete v míru a relativním blahobytu a nikdy nepřizná fakt, že zdaleka největší morální povinnost má on sám — protože před lety tleskal Arabskému jaru, svržení Kaddáfího nebo pokusu o svržení Assada.

Sluníčkář je člověk, který nevidí žádnou spojitost mezi islámským terorismem a islámem.

Sluníčkář je člověk, který nikdy nepřizná, že muslimské menšiny v Evropě se nechtějí integrovat, ale chtějí mít svůj vlastní systém a vlastní pravidla hry a bude obviňovat většinovou společnost z rasismu, pokud jim to nebude chtít umožnit.

Sluníčkář je člověk, který tak bojuje proti nenávisti vůči cizím skupinám, že mu vůbec nevadí podporovat nenávist vůči skupině vlastní. Vlastním národem hluboce pohrdá, což považuje za znak svého intelektuálního velikášství.

Sluníčkář nikdy neuzná, že multikulturalismus selhal, ani kdyby mu v Marseille prosvištěl Molotovův koktejl těsně kolem hlavy.

Sluníčkář je člověk, který nevidí svět takový, jaký je, nýbrž takový, jaký by si ho přál mít. A ty, kdo jsou na rozdíl od něj schopní realitu vnímat, nálepkuje za xenofoby, rasisty a osočuje je z nenávisti…

Autor: Karolina Stonjeková 22. 11. 2015, FCB


Lea Vojtekova-Sofrankova: V jedné diskusi mi bylo vyčteno, že označuji lidi za sluníčkáře (přitom označování za nácky, xenofoby, islamofoby je v pořádku).

Ani nevím, jak vznikl pojem sluníčkáři, možná to má základ v Neználkových příhodách (Neználek je hlavní postava pohádkových knih Nikolaje Nosova o městě Kvítečkově a jeho obyvatelích. Jméno odkazuje na jeho neznalost, naivitu až hloupost, s níž poznává svět kolem sebe. Patří mezi človíčky („malíčky“), což jsou zmenšené varianty běžných lidí s mentalitou dětí).

Jenže jedná se pouze o označení, které má zjednodušit diskusi. Jako když o někom řekneme, že je komunista nebo vegan nebo kosmonaut. Nebudeme vypisovat, že kosmonaut je člověk, který letí na raketě do vesmíru, který prošel patřičným odborným výcvikem a absolvoval let, při kterém překonal výšku 100 kilometrů nad zemským povrchem. Pro zjednodušení řekneme kosmonaut a každý ví, co si má pod tím představit. To samé i s pojmem sluníčkáři.

Jenže pojem nácek a rasista je už jiného rázu, protože se nezakládá na pravdě, ale hlavně propagace nacismu je u nás trestným činem. Takže když o někom řeknu, že je nácek, tak o něm vlastně říkám, že je to kriminálník. A to už zase zavání pomluvou a může to dotyčnému způsobit i problémy v zaměstnání.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 568 × | Prestiž Q1: 10,57

+16 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top