Štítky článku: •  

Jiný obraz dnešního Ruska II.

I tohle je Rusko. To Rusko, které někteří tak zaslepeně obdivují. Rusko ale není jen Putin a zfanatizované davy. Rozbor státního fašismu perem Michaila Svetova, etnického Rusa, rodáka z Petrohradu. Druhá část.

Rozdmýchávání nenávisti je dílem Ruské státní propagandy. Lze ji rozdmýchat za několik měsíců. Odstranění následků se povleče i několik generací. Vlastně je mi trochu obyčejných Rusů líto. Tak dlouho proti fašismu bojovali, až si ho budují sami.

Popis dalších krajně nebezpečných jevů v současném Rusku v návaznosti na první část.


Posedlost národní bezpečností

Ukrajina se dobrovolně vzdala po rozpadu SSSR v r. 1991 všech jaderných zbraní ve prospěch Ruska. Rusko slíbilo výměnou, že nikdy nebude ohrožovat územní celistvost a politickou nezávislost Ukrajiny, ani proti ní nepoužije síly. Slib nyní Rusko porušilo.

Postsovětské Rusko za Jelcinovy a později Putinovy éry začalo války v Čečensku, Abcházii, Jižní Osetii, Podněstří a nyní na Ukrajině.

Nadále pokračovalo v testování jaderných raket a to v rozporu se smlouvami ještě z doby studené války. Vše ve jménu „národní bezpečnosti.“

• Ukrajina žila od svého uznání 21 let v míru. Od roku 1991 nebyla zapojena do žádného vlečného konfliktu, až doteď.

Církev a stát jsou propojeny

Za Putina se stala církev vlivnou politickou silou, což byl důvod protestů Pussy Riot. Putinova Boží squadra ale volá: „Musíme chránit svatá místa před liberály a jejich satanskou ideologií“.

Před dvěma lety Jednotné Rusko (Putinova strana) vytvořila parlamentní skupinu na obranukřesťanských hodnot“. Kozákům bylo povoleno hlídkovat v ulicích – hlídat morálku. Jedná se o stejné kozáky, kteří tvoří podstatnou část proruských radikálů na východní Ukrajině.

Stavba 200 (!) nových pravoslavných kostelů v Moskvě je sponzorována moskevskou vládou. Dokonce i Komunistická strana podporuje v dnešní době „státní církev“. Ve skutečnosti je hranice mezi církví a státem značně neostrá. Putin říká: „Hlas církve by měl být slyšet všude, zejména na televizních kanálech.“ … „Stát by měl zajistit odpovídající vyjádření zájmů občanů, který odpovídá jejich pohledu na svět prostřednictvím hodnot Pravoslaví [Orthodoxy] a jiných tradičních církví“. [angl. překlad]

Putin dále prosazuje povinné náboženství do všech ruských škol: „Děti by měly být vyučovány dobře vyškolenými lidmi, buď teologickými učiteli, nebo kněžími.

Odvrat od sovětské éry je „opravdu důkladný“, odráží přesně totalitní princip: „Co není zakázáno, je povinné“.

• Na Ukrajině není povinná žádná náboženská výchova. Církev je od státu oddělena a starověké náboženské dekrety se u soudu jako právní dokumenty nepoužívají.

Zmanipulované volby

V roce 2012 jsem byl volebním pozorovatelem v ruských prezidentských volbách. Má zpráva je zde [rusky]. Volby v Rusku nejsou ani svobodné, ani spravedlivé. Opoziční strany jsou prakticky z voleb vyloučeny. A opoziční kandidáti jsou beztak stále ve vězení, nebo ve vězení domácím. Někteří také uneseni do zahraničí a mučeni.

Liberální straně Ruska byla registrace odmítnuta. Liberální kandidátka Vera Kichanova byla během volební kampaně napadena a její petiční archy s podpisy byly zničeny.

V současné době je v Rusku evidováno 41 uznaných vězňů svědomí, politických vězňů.

• Od propuštění Julie Timošenko není na Ukrajině žádný politický vězeň. Volby na Ukrajině jsou svobodné a plně v souladu s mezinárodními závazky a jsou respektovány základní svobody tak, jako ve většině zemí.

Několik rychlých faktů o „antifašistech“ na východní Ukrajině

Oleg Tsarev, proruský oligarcha v Donbasu, představil novou vlajku „Novoruska“. Stejná vlajka je hromadně používána neonacisty v Rusku; je též nazývána „imperka“, což znamená říšskou (carskou, imperiální) vlajku. (Viz na obrázku výložky a „balaklavy“. [Balaklava, mj. jihozápadní krymský ponorkový přístav, též vítězný kříž z krymské války].)

Většina separatistů je ve skutečnosti totožná s ruskými neonacisty bez vztahu ke zmíněnému regionu. (Tito „válečníci“ jsou ruští občané — Aleksander Borodai, Igor Strelkov, Babai — jen pro příklad). Na Donbasu žádný z nich před válkou nebyl.

Doněčtí separatističtí partyzáni unesli ukrajinského umělce, který si dovolil se jim posmívat.

Dmitrij Rogozin, vicepremiér Ruska mající na starosti obranný průmysl, byl zvolen jako člen ultra-xenofobní strany „Родина“ [Vlast]. Na snímku jeho politická reklama (2005) — spusťte si titulky!

Panuje na Ukrajině strach z ruské nacionalistické strany „Свобода“ [Svoboda]? Jistě, někteří z nich jsou opravdu nebezpeční kluci. Podívejme se třeba na Vladimira Žirinovského, vůdce ruské ultranacionalistické strany LDPR a místopředsedu ruské dolní komory Dumy. Jen před několika dny se vyjádřil, že „vyhladí Polsko a Pobaltské státy“. Také on to byl, kdo prosazoval: „…snížení porodnosti mezi etnickými menšinami a aby jim byly uloženy sankce za narození třetího dítěte“. Mimo jiné též byl blízkým přítelem Saddáma Huseina. V posledních parlamentních volbách v Rusku jeho strana dosáhla dvakrát více hlasů, než Svoboda na Ukrajině. Pokud se o něm chcete dovědět více, vizte rozsáhlý dokument „Cestování s Žirinovským“.

Občanská válka má jiné znaky, než zahraniční agrese. Na Ukrajině bojují ruští vojáci a ruští válečníci s ruskými zbraněmi proti vládě v Kyjevě. To, co se děje na Ukrajině, není občanská válka, ale ruská invaze.

Několik rychlých faktů o „fašistech“ v Kyjevě

Každý hovoří o tom, že byl na Ukrajině přijat Jazykový zákon [zrušení práva na ruštinu jako druhé úřední řeči]. Nikdy nebyl do právního řádu zaveden.

Zákon o vzdělávání poskytuje ukrajinským rodinám právo na vzdělání (rodičům i jejich dětem) právo na volbu rodného jazyka pro školu i studia.

Na Ukrajině žije v míru 8 334 141 Rusů. Rusové jsou na Ukrajině nejsilnější menšinou. Mají k dispozici 1154 škol, kde se celá výuka odehrává v ruštině. Ve většině ostatních ukrajinských škol se vyučuje ruština jako druhý jazyk.

Významná menšina Ukrajinců žije též v Rusku, jde o 1 927 888 Ukrajinců. Je to druhá největší menšina po Tatarech. Víte kolik škol je pro ně k dispozici v Rusku? Žádné. Nula! Neexistuje jediná škola s výukou v ukrajinštině. Nalezneme ji pouze v nedělních školách a těchto škol je „plných“ 15!

Mimo to Rusko zakázalo výuku ukrajinštiny ve školách na obsazeném Krymu. Doslova první věc, kterou udělali.

Na Ukrajině není žádná fašistická vláda. V ukrajinských prezidentských volbách (2014) dosáhli nacionalisté strany Svoboda Oleha Tyagniboka trapné 1% podpory, a méně než 1 % Pravý sektor Dmitrie Yaroshe, který vznikl až během protestů. Tyagnibok a Yarosh získali dohromady méně hlasů, než Vadim Rabinovich, židovský kandidát, který získal něco přes 2 % hlasů.

Několik rychlých faktů o krymské okupaci

Putin připustil, že ruští vojáci převzali Krym. Odstranil tak veškeré pochybnosti, že jde o okupaci, nikoliv o lidové povstání.

Stejný druh „referenda“, který předvedl Putin na Krymu, je v Rusku nezákonný. Veřejné výzvy ke svolávání akcí, které by mohly vést k porušení „uzemní celistvosti“ Ruska jsou nezákonné a trestají se 4 roky ve vězení. Putin soustavně zakazujesibiřské pochody nezávislosti“ a okamžitě zanáší všechny zprávy o nich na blacklist, čímž dělá z Ruska v podstatě žalář národů [orig. Hotel California of nations].

V rámci Ukrajiny se krymští Tataři těší široké autonomií. Po anexi Krymu Ruskem jsou opět obnoveny deportace Tatarů. Představitelé krymských Tatarů jsou označeni za extremisty a mají zákaz návratu domů. Další info zde.

Na Krymu jsou dnes zakázány tatarské knihy, krymští Tataři jsou unášeni a někteří byli umučeni k smrti.

Toto jsou fakta o Putinově Krymu!

• Dokud byl Krym ukrajinský, nic podobného se nedělo.


Pokud si tedy tato fakta srovnáte, nutně dojdete k závěru, že definice „fašistický stát“ se hodí daleko více na Rusko, než na Ukrajinu.

To, co mě ale nejvíce štve je to, že západní libertariáni [žel i zdejší] hájí ruskou agresi a shledávají omezenou ruskou svobodu jako přijatelnou. Ukrajina je možná slabý stát, ale co je méně skličující — cosi libertariánského na ní je.

Ano, Ukrajina má své problémy a zdaleka není liberální zcela. Ale má svobodu projevu a svobodné volby, o což Rusko už dávno přišlo. Lidé všech náboženství a vyznání jsou ponecháni svému osudu, tedy něco, co je v Rusku zakázáno. Homosexuálové jsou chráněni antidiskriminačními zákony, v Rusku je tomu naopak. Není to žádná velká sláva, ale je to o hodně lepší než to, co nabízí Rusko. A co Putin násilím exportuje na Ukrajinu.

Doufám, že tento článek umožní libertariánským kolegům [nejen] na západě poněkud lépe pohlédnout skrze mlhu ruské propagandy.

Máte-li zájem o hlubší zprávy o útoku na východní Ukrajinu, podívejte se na zprávu Andreje Illarionova.

Michail Svetov, 19. srpna 2014


Zdroj a bohaté odkazy na třetí zdroje.

Volný překlad původního článku. Překl. pozn. a vsuvky jsou v [].

Tolik tedy alespoň drobný pohled na tu druhou stranu Ruska, kterou bychom měli vnímat velmi pozorně!

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 3 962 × | Prestiž Q1: 32,09

+154 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat, pokud neporušíte pravidla zmíněná výše. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top