Štítky článku: •  

Jiný obraz dnešního Ruska II.

I tohle je Rusko. To Rusko, které někteří tak zaslepeně obdivují. Rusko ale není jen Putin a zfanatizované davy. Rozbor státního fašismu perem Michaila Svetova, etnického Rusa, rodáka z Petrohradu. Druhá část.

Rozdmýchávání nenávisti je dílem Ruské státní propagandy. Lze ji rozdmýchat za několik měsíců. Odstranění následků se povleče i několik generací. Vlastně je mi trochu obyčejných Rusů líto. Tak dlouho proti fašismu bojovali, až si ho budují sami.

Popis dalších krajně nebezpečných jevů v současném Rusku v návaznosti na první část.


Posedlost národní bezpečností

Ukrajina se dobrovolně vzdala po rozpadu SSSR v r. 1991 všech jaderných zbraní ve prospěch Ruska. Rusko slíbilo výměnou, že nikdy nebude ohrožovat územní celistvost a politickou nezávislost Ukrajiny, ani proti ní nepoužije síly. Slib nyní Rusko porušilo.

Postsovětské Rusko za Jelcinovy a později Putinovy éry začalo války v Čečensku, Abcházii, Jižní Osetii, Podněstří a nyní na Ukrajině.

Nadále pokračovalo v testování jaderných raket a to v rozporu se smlouvami ještě z doby studené války. Vše ve jménu „národní bezpečnosti.“

• Ukrajina žila od svého uznání 21 let v míru. Od roku 1991 nebyla zapojena do žádného vlečného konfliktu, až doteď.

Církev a stát jsou propojeny

Za Putina se stala církev vlivnou politickou silou, což byl důvod protestů Pussy Riot. Putinova Boží squadra ale volá: „Musíme chránit svatá místa před liberály a jejich satanskou ideologií“.

Před dvěma lety Jednotné Rusko (Putinova strana) vytvořila parlamentní skupinu na obranukřesťanských hodnot“. Kozákům bylo povoleno hlídkovat v ulicích – hlídat morálku. Jedná se o stejné kozáky, kteří tvoří podstatnou část proruských radikálů na východní Ukrajině.

Stavba 200 (!) nových pravoslavných kostelů v Moskvě je sponzorována moskevskou vládou. Dokonce i Komunistická strana podporuje v dnešní době „státní církev“. Ve skutečnosti je hranice mezi církví a státem značně neostrá. Putin říká: „Hlas církve by měl být slyšet všude, zejména na televizních kanálech.“ … „Stát by měl zajistit odpovídající vyjádření zájmů občanů, který odpovídá jejich pohledu na svět prostřednictvím hodnot Pravoslaví [Orthodoxy] a jiných tradičních církví“. [angl. překlad]

Putin dále prosazuje povinné náboženství do všech ruských škol: „Děti by měly být vyučovány dobře vyškolenými lidmi, buď teologickými učiteli, nebo kněžími.

Odvrat od sovětské éry je „opravdu důkladný“, odráží přesně totalitní princip: „Co není zakázáno, je povinné“.

• Na Ukrajině není povinná žádná náboženská výchova. Církev je od státu oddělena a starověké náboženské dekrety se u soudu jako právní dokumenty nepoužívají.

Zmanipulované volby

V roce 2012 jsem byl volebním pozorovatelem v ruských prezidentských volbách. Má zpráva je zde [rusky]. Volby v Rusku nejsou ani svobodné, ani spravedlivé. Opoziční strany jsou prakticky z voleb vyloučeny. A opoziční kandidáti jsou beztak stále ve vězení, nebo ve vězení domácím. Někteří také uneseni do zahraničí a mučeni.

Liberální straně Ruska byla registrace odmítnuta. Liberální kandidátka Vera Kichanova byla během volební kampaně napadena a její petiční archy s podpisy byly zničeny.

V současné době je v Rusku evidováno 41 uznaných vězňů svědomí, politických vězňů.

• Od propuštění Julie Timošenko není na Ukrajině žádný politický vězeň. Volby na Ukrajině jsou svobodné a plně v souladu s mezinárodními závazky a jsou respektovány základní svobody tak, jako ve většině zemí.

Několik rychlých faktů o „antifašistech“ na východní Ukrajině

Oleg Tsarev, proruský oligarcha v Donbasu, představil novou vlajku „Novoruska“. Stejná vlajka je hromadně používána neonacisty v Rusku; je též nazývána „imperka“, což znamená říšskou (carskou, imperiální) vlajku. (Viz na obrázku výložky a „balaklavy“. [Balaklava, mj. jihozápadní krymský ponorkový přístav, též vítězný kříž z krymské války].)

Většina separatistů je ve skutečnosti totožná s ruskými neonacisty bez vztahu ke zmíněnému regionu. (Tito „válečníci“ jsou ruští občané — Aleksander Borodai, Igor Strelkov, Babai — jen pro příklad). Na Donbasu žádný z nich před válkou nebyl.

Doněčtí separatističtí partyzáni unesli ukrajinského umělce, který si dovolil se jim posmívat.

Dmitrij Rogozin, vicepremiér Ruska mající na starosti obranný průmysl, byl zvolen jako člen ultra-xenofobní strany „Родина“ [Vlast]. Na snímku jeho politická reklama (2005) — spusťte si titulky!

Panuje na Ukrajině strach z ruské nacionalistické strany „Свобода“ [Svoboda]? Jistě, někteří z nich jsou opravdu nebezpeční kluci. Podívejme se třeba na Vladimira Žirinovského, vůdce ruské ultranacionalistické strany LDPR a místopředsedu ruské dolní komory Dumy. Jen před několika dny se vyjádřil, že „vyhladí Polsko a Pobaltské státy“. Také on to byl, kdo prosazoval: „…snížení porodnosti mezi etnickými menšinami a aby jim byly uloženy sankce za narození třetího dítěte“. Mimo jiné též byl blízkým přítelem Saddáma Huseina. V posledních parlamentních volbách v Rusku jeho strana dosáhla dvakrát více hlasů, než Svoboda na Ukrajině. Pokud se o něm chcete dovědět více, vizte rozsáhlý dokument „Cestování s Žirinovským“.

Občanská válka má jiné znaky, než zahraniční agrese. Na Ukrajině bojují ruští vojáci a ruští válečníci s ruskými zbraněmi proti vládě v Kyjevě. To, co se děje na Ukrajině, není občanská válka, ale ruská invaze.

Několik rychlých faktů o „fašistech“ v Kyjevě

Každý hovoří o tom, že byl na Ukrajině přijat Jazykový zákon [zrušení práva na ruštinu jako druhé úřední řeči]. Nikdy nebyl do právního řádu zaveden.

Zákon o vzdělávání poskytuje ukrajinským rodinám právo na vzdělání (rodičům i jejich dětem) právo na volbu rodného jazyka pro školu i studia.

Na Ukrajině žije v míru 8 334 141 Rusů. Rusové jsou na Ukrajině nejsilnější menšinou. Mají k dispozici 1154 škol, kde se celá výuka odehrává v ruštině. Ve většině ostatních ukrajinských škol se vyučuje ruština jako druhý jazyk.

Významná menšina Ukrajinců žije též v Rusku, jde o 1 927 888 Ukrajinců. Je to druhá největší menšina po Tatarech. Víte kolik škol je pro ně k dispozici v Rusku? Žádné. Nula! Neexistuje jediná škola s výukou v ukrajinštině. Nalezneme ji pouze v nedělních školách a těchto škol je „plných“ 15!

Mimo to Rusko zakázalo výuku ukrajinštiny ve školách na obsazeném Krymu. Doslova první věc, kterou udělali.

Na Ukrajině není žádná fašistická vláda. V ukrajinských prezidentských volbách (2014) dosáhli nacionalisté strany Svoboda Oleha Tyagniboka trapné 1% podpory, a méně než 1 % Pravý sektor Dmitrie Yaroshe, který vznikl až během protestů. Tyagnibok a Yarosh získali dohromady méně hlasů, než Vadim Rabinovich, židovský kandidát, který získal něco přes 2 % hlasů.

Několik rychlých faktů o krymské okupaci

Putin připustil, že ruští vojáci převzali Krym. Odstranil tak veškeré pochybnosti, že jde o okupaci, nikoliv o lidové povstání.

Stejný druh „referenda“, který předvedl Putin na Krymu, je v Rusku nezákonný. Veřejné výzvy ke svolávání akcí, které by mohly vést k porušení „uzemní celistvosti“ Ruska jsou nezákonné a trestají se 4 roky ve vězení. Putin soustavně zakazujesibiřské pochody nezávislosti“ a okamžitě zanáší všechny zprávy o nich na blacklist, čímž dělá z Ruska v podstatě žalář národů [orig. Hotel California of nations].

V rámci Ukrajiny se krymští Tataři těší široké autonomií. Po anexi Krymu Ruskem jsou opět obnoveny deportace Tatarů. Představitelé krymských Tatarů jsou označeni za extremisty a mají zákaz návratu domů. Další info zde.

Na Krymu jsou dnes zakázány tatarské knihy, krymští Tataři jsou unášeni a někteří byli umučeni k smrti.

Toto jsou fakta o Putinově Krymu!

• Dokud byl Krym ukrajinský, nic podobného se nedělo.


Pokud si tedy tato fakta srovnáte, nutně dojdete k závěru, že definice „fašistický stát“ se hodí daleko více na Rusko, než na Ukrajinu.

To, co mě ale nejvíce štve je to, že západní libertariáni [žel i zdejší] hájí ruskou agresi a shledávají omezenou ruskou svobodu jako přijatelnou. Ukrajina je možná slabý stát, ale co je méně skličující — cosi libertariánského na ní je.

Ano, Ukrajina má své problémy a zdaleka není liberální zcela. Ale má svobodu projevu a svobodné volby, o což Rusko už dávno přišlo. Lidé všech náboženství a vyznání jsou ponecháni svému osudu, tedy něco, co je v Rusku zakázáno. Homosexuálové jsou chráněni antidiskriminačními zákony, v Rusku je tomu naopak. Není to žádná velká sláva, ale je to o hodně lepší než to, co nabízí Rusko. A co Putin násilím exportuje na Ukrajinu.

Doufám, že tento článek umožní libertariánským kolegům [nejen] na západě poněkud lépe pohlédnout skrze mlhu ruské propagandy.

Máte-li zájem o hlubší zprávy o útoku na východní Ukrajinu, podívejte se na zprávu Andreje Illarionova.

Michail Svetov, 19. srpna 2014


Zdroj a bohaté odkazy na třetí zdroje.

Volný překlad původního článku. Překl. pozn. a vsuvky jsou v [].

Tolik tedy alespoň drobný pohled na tu druhou stranu Ruska, kterou bychom měli vnímat velmi pozorně!

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 3 974 × | Prestiž Q1: 32,09

+154 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top