Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 4 min.

Poslouchat budete, holto!

V parlamentu už se zase banda levicových fanatiků, inženýrů lidských duší, kteří sami nejlépe vědí, jak mají lidé žít, znovu chystá brutálně vlomit do soukromého podnikání a potvrdit, že naprosto nehodlá respektovat nedotknutelnost soukromého majetku, jímž bezesporu soukromé firmy jsou.

Jde samozřejmě o návrh zákona, který by zcela absurdně a nesmyslně zakázal pracovat o vybraných dnech. A naprosto nepřekvapuje, že podnět k takové despocii a povýšené aroganci pochází z vydutěných hlav poslanců strany KDU-ČSL, toho spolku, který sto let trvale kolaboruje s jakýmkoliv režimem, hlavně, když jsou u koryt.

Nyní připravil návrh zákona poslanec Jiří Mihola, který chce nechat zavřít všechny velké obchody o všech svátcích, protože podle jeho pomateného dojmu jsou občané „zmateni“, protože neví, o kterém svátku zavřeno je a o kterém není (viz přehled v rámečku). Prý aby nemusel ovčan tápat! To fakt pokládá populaci za bandu nesvéprávných idiotů???

Pominu to, že do toho, kdy soukromá firma má, anebo nemá míti zavřeno, soudruhu poslanci není ničehož nic, protože jest výsostným právem soukromé firmy určovati si, kdy a jak bude své služby nabízeti. Poslanec nenese — na rozdíl od majitele — nižádné odpovědnosti za hospodářský výsledek firmy, tudíž nemá — z jakýchkoliv důvodů — právo hovořit do toho, kdy a jak si svůj zisk realizuje.

Kromě toho, že tento zákaz působí nepochybné národohospodářské škody sám o sobě nejen obchodníkům, ale i producentům, dodavatelům s kontinuální výrobou (např. pekárnám), působí disharmonie i v logistice a v plynulosti zásobování.

Navíc uvědomme si, že zákon, je-li jaký, měl by vždy a za všech okolností platit na všechny stejnou měrou a neměl by protežovat jakékoliv skupiny lidí (zejména, pokud o to ani samy valně nestojí). Zde, při prvé násilné intervenci do problematiky, se poslancům KDU-ČSL, Sociálním demokratům a Komunistům podařilo vnutit a prohlasovat částečný zákaz prodeje ve svátky, ovšem jen provozům s prodejní plochou větší 200 m2. Údajně jim měly být trnem v oku hlavně supermarkety.

Ovšem, podezírám poslance z matematické nedostatečnosti, protože prodejní plocha 200 m2 není obchod rozměru 200×200 m (jak si nejspíše představovali), nýbrž většina docela obyčejných samoobluh. Těch dvě stě kvadrátmetrů je totiž docela obyčejný obchůdek zvíci 14×14 m. Třeba taková obyčejná (a jediná) sámoška na vesnici. A proč zrovna ausgerechnet 200 a ne 199, nebo 219?

Takže první nespravedlnost zákona je už v tom, že vytváří jednu skupinu, která má pardon ze zákona a trestá zákonem skupinu jinou. Argumentace pro tento zákon, že se snad nikdo nezblázní, když si nebude moci koupit rohlík, je naprosto plytká a nedostatečná. Co je soudruhu poslanci do toho? Stejně tak druhá argumentační falacie, že to prosazují hlavně kvůli prodavačům a jejich rodinám. (Jo, posledně to prý byly chudinky matky!)

Opět se ptám: kolika prodavačů se soudruh lidovec ptal? Pokud totiž já vím, tak o směny sváteční se naopak docela sváděl boj, protože příplatky za sváteční směnu byly pro celou řadu prodavačů a prodavaček velmi zajímavé — ať to byly studentky, brigádnice, které si při studiu přivydělávají, či těm, kterým prostě nějaký umělý státní svátek naprosto nic neříká. Takže naopak, směny sváteční obchody pokrývaly velmi snadno a nikoho nemusely nutit karabáčem, či pohrůžkami. Spíše naopak.

Mimochodem: nikdo není násilím a pistoletem u hlavy nucen v obchodě, kde by byl nějak nadměrně nucen vykonávat práci, která se mu nelíbí, setrvávat. Nezaměstnanost je rekordně nízká a nepochybně se najde dost takových, kterým takové podmínky vadit nebudou.

Celým výsledkem, kromě už zmíněné diskontinuity v zásobování, dojede ještě k jednomu efektu: kromě zvýšeného provozu před a po svátku, tedy zcela zbytečném stresování jak prodejního personálu, tak nakonec i kupujících, kteří se potřebují předzásobit, nebo prostě nemají jindy čas ze svých vlastních soukromých důvodů, dojde ještě k tomu, že zatímco prodejem ve svátek si mohli prodavači zajímavě přivydělat, nyní (pokud ten absurdní zákaz poslanci protlačí) budou muset naprosto stejnou práci odvést v daleko větším stressu, v kratší době, ovšem bez příplatku!

Mimochodem: celý tento diskriminační zákon chtěla zcela správně zrušit ODS, ale hlasy výše zmíněných, extrémně levicových stran (plus politicky amorfního ANO) byl tento návrh zadupán do země.

Pan poslanec, pokud má svůj vlastní obchod, ať si ho uzavře podle vlastního uvážení a svých ekonomických možností. Nemá-li takového, ať se jiným nesere do jejich podnikání a zaměstnancům do jejich možností mimořádného výdělku a svobody volby. Nevím, proč by pro zpovykanost nějakého poslance, který si musí dokazovat svoji moc vymýšlením zbytečných a kontraproduktivních nařízení, měla trpět drtivá většina národa.

Dokonce skrytě zahrozil, že míní zakázat „pouze“ sváteční prodeje a ne nedělní. Jistě, ty by přišly na řadu až při ukrojení dalšího kolečka ze salámu svobody. Ne nadarmo psal nedávno bývalý guvernér ČNB, že nejlépe prosperují ty země, kde se moc a vláda nesjíždějí opiem zákazů, zákonů a restrikcí. To ovšem našim řidičům cizích životů nic neříká!

Takže milí poslanci: prodavači, zákazníci a podnikatelé by měli vzít potěh a seřezat vás na jednu hromadu (a Miholu dvakrát), než pro tu vylomeninu zvednete ruku, protože je okradete. Ty, které (domněle) ochraňujete, ve skutečnosti trestáte, škodíte celé ekonomice a mstivě postupujete proti svobodnému podnikání. Bolšáni jste! A kujóni!

Protože zákaz podnikání — a nic jiného to není — tady byl čtyřicet let, a moc se to zrovna neosvědčilo!

PeTaX

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 306 × | Prestiž Q1: 10,31

+19 plus Známkuj článek minus –2

Interní diskuse

Poslouchat budete, holto!

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

Facebook diskuse
top