Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 3 min.

12 tisíc komentářů kvůli zavřeným obchodům

Samozřejmě ne všechny jsem četl, ale v těch pár stovkách, které jsem přečetl, se opakovaly zejména tyto tři důvody pro zavření obchodů ve svátek:

  1. musíme chránit prodavačky
  2. lidé půjdou do přírody
  3. dá se nakoupit i den předem

I když těch pár dní v roce zavřené obchody rozhodně nejsou největším problémem, považuji tuto diskusi za důležitou pro naši společnost. Jde o to, zda lidé jsou schopni o sobě rozhodovat sami, nebo zda jim má stát diktovat, kdy musí dělat a kdy musí odpočívat.

Opakuji, neříkám, že obchody MUSÍ ve svátek být otevřeny. Neříkám ani to, že prodavačky MUSÍ ve svátek dělat. Říkám, že stát ať se do toho nemíchá. Lidé si nejlépe vyberou, zda chtějí být v přírodě, v kině nebo v obchodě.

 

K třem výše uvedeným důvodům si dovolím uvést následující:

1. Určitě se najdou i takové prodavačky, které jsou rády, že nemusí ve svátek jít do práce. Ale také by se našly i číšnice, pumpařky, kuchařky, recepční, uvaděčky v kinech a jiné. Ty si nezaslouží volno ve svátek? A naopak, najdou se i takové prodavačky, které právě ve svátek pracovat chtějí, protože vydělají kromě platu i příplatek za svátek. Proto by stát neměl diktovat lidem, kdy smí a kdy nesmí pracovat, ale měl by to nechat na nich. Nyní totiž děláme z prodavaček chráněný nesvéprávný druh.

Nezní to sice populárně, ale žádná prodavačka nepracuje, protože ji k tomu někdo donutil. Ona si svou práci vybrala dobrovolně z několika (i když možná špatných) možností. Pokud její práce ve svátek nebo v neděli významně překáží, může jít pracovat jinam. Obzvláště v dnešní době to opravdu není velký problém. To samozřejmě neznamená, že každá jedna prodavačka ihned najde náhradní práci, to však není důvod omezovat 5 milionů lidí.

2. Ano, pokud budou zavřené obchody, lidé budou dělat něco jiného, možná i půjdou do přírody. Podstatná věc je, že do přírody mohou jít i když jsou obchody otevřené. Opět jsme totiž u otázky, zda stát má lidem diktovat, kdy nesmějí nakupovat. Pokud ano, pak automaticky souhlasíme s tím, že lidé nejsou dostatečně svéprávní a nakupování ve svátek jim je třeba zakázat. Ale pak buďme důslední - lidé vysedávají hodně před telkou. Pojďme jim zakázat sledovat televizi více než čtyři hodiny denně. Nebo zřiďme komisi, která zakáže vysílat ty nejstupidnější programy (s tím bych možná i souhlasil, když vidím občas ty braky v telce :-); to byl samozřejmě vtip). Pojďme zakázat mastná jídla a slazené nápoje. Zakažme kouření, alkohol, hazardní hry, protože přece lidi musíme chránit a oni sami to neumí. Potom budeme sice žít zdravě, ale ve světě plném zákazů a příkazů a stát nám bude diktovat, jak máme žít.

3. Určitě se dá nakoupit i den před svátkem, existují přece mrazničky a chladničky a existují i domácí pekárny a i ty rohlíky mohou být ve svátek čerstvé a teplé. Ale tak otázka nestojí. Otázka je, proč to tak musí být? Proč musím nakoupit den před svátkem, ale do kina můžu jít i ve svátek, stejně do restaurace, cukrárny či kavárny?

Navíc, Slovensko má svátků nejvíce v Evropě (po Lucembursku), mnoho z nich máme jen my a hranice jsou blízko. A tak ve svátek je na rakouských hranicích kolona aut směrem do Parndorfu. Košičané si odskočí do Maďarska, Skaličané do Hodonína atd. Fakt nevím, čeho jsme tím dosáhli.

 

Tak zdravím všechny diskutéry pod včerejším statusem. Zkuste prosím uvést argumenty. Důvody, proč by měly být právě obchody a právě ve svátek zavřené. Neboť já v tom vidím v první řadě omezení vaší osobní svobody. Já vím, kvůli těm pár svátkům se svět nezhroutí, ale nepodceňujte to. Stát krade svobodu po krůčcích, zato s obrovskou vytrvalostí.

Píše pan Richard Sulík, FCB · (překlad red.)


Pozn. red.: Jen znovu opakuji, že je to jako přes kopírák: jednu hovadinu zavedou Slováci a téměř ve stejný čas zavádějí podobnou Češi (anebo naopak). Dělá to ve mně dojem, jakoby někdo v Socialistické internacionále zavelel, a všechny socialistické a kryptosocialistické strany (včetně naší KDU-ČSL) se mohou přetrhnout, aby tu zhovadilost prosadily násilím také.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 434 × | Prestiž Q1: 13,63

+28 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

12 tisíc komentářů kvůli zavřeným obchodům

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

top