Štítky článku: •  

Nejen Český problém: kapitál

Jediným motorem ekonomického růstu je volný kapitál, tedy možnost jeho individuálním použitím dosáhnout tvorby růstového stimulu, tedy vyššího zisku investice. Pokud jakýkoliv jedinec vlastní volný kapitál, má dvě možnosti. Buď jej může v blízkém časovém horizontu zkonzumovat, utratit za nějaké zboží, nebo jej může investovat do budoucích zisků. Tomuto fenoménu se tuším říká systém odložené spotřeby.

Pokud bych měl abstrakt článku formulovat jinak, pak pokud máme k dispozici nějakou finanční hotovost, třeba z výsledku práce, pak ji potřebujeme v první a neoddiskutovatelné řadě využít na udržení svých vlastních pracovních a výdělečných schopností.

Pokud by někdo namítl, že v první řadě se musíme starat o své blízké, o osoby na nás závislé, pak si dovolím namítnout, že jsou sice sociální situace, kdy je to sice velmi humánní, ale je otázkou, zda dlouhodobě efektivní.

Dovolím si jako metafory použít dilematu z filmu Sofiina volba. Je to osudové rozhodnutí, zda přežije alespoň jedno její dítě.

V ekonomickém světě však podstupujeme naprosto stejné dilema. Jak použít volné prostředky? V prvé řadě je nutné nasytit sebe a zachovat si tím výkonnost, příjmy, zbude-li potom ještě něco, pak teprve můžeme myslet na své blízké a rádi jim dát podíl ze svých statků. Pokud změníme tento předpoklad, budeme sice o hodně humánnější, avšak příští měsíc nebudeme mít sílu vytvořit další zisk, protože budeme zesláblí a neschopní jej tvořit. Tedy své blízké zahubíme také. Ale tentokrát všechny.

Pokud bychom chtěli vytvářet nějaký přirozený žebříček priorit z úzkého hlediska jedince, člověka, pak jsem přesvědčen o takovémto přirozeném psychologickém modelu:

  1. Musím si uchovat svoji osobní integritu a životnost
  2. Pokud zbude jakákoliv hodnota, je přirozené, že ji věnuji vědomě a svým rozhodnutím svým blízkým
  3. Pokud i nadále zbude nějaká hodnota, mohu se rozhodovat, zda-li ji utratím za jiné humánní cíle, například ji utratím za ochranu nějaké ohrožené lidské skupiny, nebo zvířat, nebo jiných skupin.
  4. A samozřejmě mám právo tuto zbylou hodnotu prostě neutratit pro okamžitý efekt, ale mohu ji investovat tak, že v budoucnu mi poskytne více zdrojů, klidně i pro podobný záměr.

Mechanismus státu, zejména státu socialistického, tento žebříček hodnot diametrálně obrací:

Primárním se stává:

  1. Bez možnosti nějakého většího vlivu zaplať primárně potřeby mnoha anonymních skupin, které si to na tobě vynutily oproti přirozenosti nějakými zákony, se kterými ani nemusíš souhlasit.
  2. Pokud ti to právní rámec povolí, pak můžeš jistou část svých hodnot namířit do tobě milých skupin společnosti.
  3. Z toho, co ti zbude, jsi povinen zabezpečit existenci svých blízkých, jinak tě potrestá zákon. A co na tom, že už nemáš nic, nebo jsi v mínusu – nastoupí soudy, nebo exekutoři.
  4. A až někde na ocásku tohoto mechanismu je to, že potřebuješ snídat, obědvat a večeřet, nadto ještě bydlet. A třeba si ještě připadat jako člověk. A mít za co.

Mechanismus sociálního státu vyžaduje, že všechny aspekty a zákony státu jsou více, než tvůj malicherný osobní život.

Tento model popisuje jasně obžalobu současného státu: nevytváří možnost soukromé alokace zdrojů a vytváření bohatství, nýbrž povinnosti platit všem a vždy. A často těm, co nic nemají, často i těm, co mají mnoho, což je v tomto smyslu ostuda.

Těm, co zbyl ještě zbyteček dosažené hodnoty, proměnili ji nejčastěji jen v Passaty, Nissany, plazmové televize a zahradní trpaslíky. Ať soused praskne závistí.

To prostě s ekonomikou a investováním volných zdrojů nemá společného nic, to je utrácení hodnot a statků za okamžitý efekt.

Ekonomika a prospěch jednotlivce může růst, jen když mu stát nebude klást do cesty nepřekonatelné bariéry. Když mu ponechá svobodu rozhodování o vlastních zdrojích a svobodu rozhodnout se, v daném okamžiku, zda se rozhodne koupit nějaký moderní výrobní prostředek, anebo vrhne své peníze do ochrany blbounů nejapných.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 153 × | Prestiž Q1: 9,96

+14 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top