Štítky článku: •  

Pravo, levo, anarcho

Padaly tu dotazy za levici a pravici. Mnozí to spojují s libertariánstvím, já osobně jenom se státem. Některé věci si pozvolna uvědomuji až teď.

Mám tak trochu potřebu vymezit se vůči pojmu „pravičák“ a tímto se všem pravičákům tady omlouvám. Osobní svobody pro mě měly vždycky zásadní úlohu. Povinnou školní docházku jsem nenáviděla a šíleně mě štvalo, kdykoliv stát omezoval lidem jejich svobodu a sebeurčení.

Přiznávám ale, že jsem dlouhou dobu vnímala pravici jako daleko větší zlo než levici. Teprve Urzovy přednášky mě pomohly si dost věcí ujasnit. Nejdřív jsem si myslela, že přijmout tak rychle podobnou filozofii by bylo poněkud unáhlené, ale až jsem se divila tomu, jak rychle se mě začala líbit. Teď už si ale nemyslím, že šlo o nějaký šílený obrat o 180 stupňů. Prostě to jen pomohlo vidět ten samý obraz, z poněkud jiné perspektivy a všechny ty kousky skládačky, se kterými jsem si celé ty dlouhé roky lámala hlavu a snažila se z nich poskládat jakž takž spravedlivý systém fungování společnosti, do sebe najednou zapadly neobvykle elegantním způsobem.

Dokonce si teď zpětně uvědomuju, že jsem něco takového měla v sobě nejspíš odjakživa, jenom to nemohlo vyjít na povrch, protože jsem se do té rovnice neustále snažila nacpat stát jako nezbytný rámec a v tom případě mi příklon k levici jakožto menšímu zlu vycházel pořád o něco líp.

Moje matka před nedávnem pronesla „Za celejch 25 let, co o tom přemýšlím, jsem dospěla k tomu, že by mělo bejt všechno státní, po revoluci to jde čím dál víc do háje, banky nás okrádaj a ty hnusný mafie tady už všechno rozkradly“. Nelíbilo se mně to, na druhou stranu, pokud máte rovnici, ve které zároveň platí, že stát = my všichni, a soucit s lidmi k tomu, tak vám to bude zřejmě dávat smysl. Ještě před pár lety jsem poslouchala Revoltu a jeho písničky zaměřené proti illuminátům a pokud uvažujete s třeba tímhle konceptem, tak vám to též dá smysl.

Snažíte se najít, co že tak špatného ve společnosti způsobuje, že se tolik lidí trápí, a když budete uvažovat v mezích státu, tak vám z toho vyjdou zajímavý věci. Osočovat obrovské nadnárodní korporace, nebo banky, které si se státem hravě poradí a prostého člověka vykořisťují, nebude tak těžké. Mimoto mě v těch časech připadala zrovna pravičácká rétorika velmi hloupá a agresivní. Skoro vždy se to točilo kolem nadávání na chudé vrstvy a okatá prohlášení typu, že „pravici volí mladí a inteligentní“, štvalo mě to.

Když někoho v rámci zvráceného systému vženete do arény a tam na něj pustíte smečku rozzuřených lvů a jedni budou pak volat po tom, že mu mají dát aspoň nějaký ten oštěp ať jsou ty síly trochu vyrovnané a druzí, že nic takového jen ať hezky bojuje každý „svými prostředky“ a ještě drze dodají, že máme přece svobodu a že na údajném „volném trhu“ uspěje ten lepší, taky se bude leckdo klonit k první variantě, i když bude tak nějak vnitřně tušit, že jediný svinstvo je celá aréna, protože mimo ní by si ten člověk poradil sám.

Nejhorší je, že jsem stát vlastně nenáviděla už dávno, podvědomě (často i vědomě) jsem tak nějak už od začátku cítila, že kdyby stát vůbec neexistoval, tak by to bylo daleko lepší a lidi by si poradili a proti silnějšímu agresorovi se společnými silami ubránili. Řečem o tom, že by se bez státu všichni navzájem pozabíjeli, jsem nikdy nevěřila, nedávalo mi to smysl. Jenže vyhodit z té rovnice stát bylo tak nějak dost nemyslitelné, vždy to ztroskotalo na tom, že se ho zkrátka nezbavíme.

Až teď po mnoha letech jsem si dovolila kompletně tuhle myšlenku přijmout, i když jsem to na jisté úrovni měla v sobě asi už odjakživa (jinak by to asi nešlo tak rychle) a rovnice najednou vychází bez zbytečných oslích můstků a vytloukání klínu klínem. Nevnímám to jako obrat o 180 stupňů, vlastně jsem tomu byla vždycky velice blízko, měla jsem to celou dobu skoro před očima, jenom na to nešlo pořádně zaostřit. Takže díky vám všem, libertariánům, pravičákům, nepravičákům, komukoliv, kteří hájíte svobodu lidí :-).

Jen se mnou po emoční rovině zrovna moc dobře nezerozuje slyšet nadávky na „levičáky“ nebo „socany“ a zcela oddělit anarchii od jakékoliv politiky mi dělá mnohem líp :-). Třeba to někdo vidí podobně.

Veronika Tulef, FCB (jazyková korektura red.)

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 230 × | Prestiž Q1: 6,03

+6 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top