Štítky článku: •  

Úpadek mravů a exploatace korupce

Myslím, že největším ohrožením současné společnosti je výkon jakékoliv moci bez osobní zodpovědnosti. Od ní se odvíjí i masivní korupce, kterou je současná republika prolezlá, jako černým morem.

gilotina.jpg (7,328 kiB)
Gilotina

Podle vnějších znaků a zkušeností můžeme konstatovat, že dnešní stát spravují téměř bezvýhradně takzvaní političtí „nominanti“, kteří jsou loajální v prvé řadě sami k sobě, pak k těm, kteří je „nominovali“, jejich politické straně, a někde na konečku jejich zájmů je teprve zájem státu – přesněji, obyvatel státu.

Totéž se děje i v nižších a nižších patrech státní správy. Ten systém je šílený a žádný stát jej nemůže ani udržet, ani přežít.

Příklady vidíme všichni kolem sebe. Ať už se jedná o aféry kolem Františka Dohnala, A. Vondry, Bartáka, politického tuláka Peciny, či Drobila, nebo Vesecké. Ten výčet jmen by mohl být za posledních 20 let na mnoho stránek.

Kdesi jsem zahlédl článek Jana Urbana, který vzpomněl dva tisíce let starý model státní správy ze staré Číny. Měl tři zásadní kritéria:

  1. Státní úředníci ve staré Číně byli přijímáni pouze na základě zcela anonymních a velmi tvrdých písemných kvalifikačních zkoušek.
  2. Výkon svěřené státní funkce podléhal velmi tvrdému kariérnímu řádu a každý úředník byl pravidelně hodnocen.
  3. Nadřízený, který navrhl k povýšení svého podřízeného, byl až do smrti zodpovědný za jeho výkon a schopnosti a to až do ztráty svého hrdla.

Troufnu si tvrdit, že z obrovské masy úředníků státní správy, kterou jsme nuceni si platit, je 90 % nekompetentních, odborně nezpůsobilých, zcela odtržených od reality, zhusta dokonce neznalých ani těch zákonů, kterými se mají řídit. Troufnu si tvrdit, že řada z nich by byla ve staré Číně potrestána na hrdle.

Současný stát je řízen jen kořistnickými partičkami. Státní správa je bezvýhradně a prvořadě určena k ochraně těchto novodobých Avarů, jejich bezskrupulózních „poradců“, jejichž případné „potíže“ řeší spřátelení právníci a soudci.

Ve staré Číně by už Václav Klaus, Renáta Vesecká, JUDr. Daniela Smetanová, Tomáš Julínek, Marek Šnajdr, Zdeněk Koudelka, Jiří Paroubek, Pavel Drobil a jeho divní podřízení Fibinger a Knetig, Nečas, Langer, ústavní soudce Kučera, Hana Šedivá, Miroslav Kalousek a stovky dalších by už byli o hlavu kratší.

Jenom tupost a nezodpovědnost ještě dovolují většině politické elity České republiky předstírat, že korupce neoslabuje stát. A že zločin bez trestu státu prospívá. Tato většina nechápe, že odpor proti korupci musí být předřazen pokusům o ekonomické a sociální reformy, protože nikdo nemůže chtít spoluzodpovědnost od těch, které tak bezostyšně okrádá.
Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 916 × | Prestiž Q1: 20,34

+53 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top