Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 3 min.

Povinná školka je buzerace

Poslanec ODS Václav Klaus mladší se snažil ve sněmovním školském výboru prosadit několik změn kritizovaného školského zákona. Zrušení povinnosti posílat pětileté děti do školky ale neprošlo. „Některé maminky chtějí být s dětmi doma, aby je do školy samy připravily. Proč by jim měl stát organizovat život,“ říká v rozhovoru.

Ve sněmovním školském výboru se nepodařilo prosadit zrušení povinné školní docházky. Další dvě změny — zrušení nároku na místo pro dvouleté děti ve školce a odložení reformy regionálního financování — prošly. Jste s výsledkem spokojený?

Zkusil jsem to. Většina stran ve výboru byla pro zachování povinné školky. Ale jsem rád, že se povedlo to ostatní.

Máte ohlasy z praxe, že povinná školní docházka je pro učitele i rodiče problém? Učitelé často zmiňují především administrativní zátěž, kterou to přineslo.

Samozřejmě. Řeší se omluvenky, řeší se spádovost. Školky musí dohledávat děti, které v té oblasti bydlí, a zjišťovat, jestli chodí, nebo nechodí do jiné školky. Buzeruje to řadu rodičů, kteří dojíždějí do zaměstnání a děti mají dát do školky v místě bydliště. Pak musí rodiče žádat o individuální vzdělávání. Nebo to limituje bohatší rodiče, kteří chtějí cestovat nebo mají práci v cizině a chtějí si s tím pětiletým dítětem užít hezký čas.

Budete se ještě snažit v dalším čtení ve sněmovně tuto povinnost zrušit? Nebo pro to prostě není politická vůle?

Zdá se, že pro to vůle není. Ale samozřejmě to ještě nějakým způsobem zkusím. Jsem přesvědčený, že ta novela je potřeba. Nejvíc nicméně teď zuřily obce a paní učitelky ve školkách kvůli té povinnosti brát do školky dvouleté děti. Takže pokud toto v novele projde, bude to úspěch.

Povinná školní docházka měla řešit problém dětí ze sociálně vyloučených lokalit, které nejsou do školy připravené. Řada ředitel školek říká, že se to minulo účinkem…

Přesně tak. Jsou to děti, které často nechodí ani do školy, takže samozřejmě nebudou chodit ani do školky. Problém to je, ale je to sociální problematika a netýká se to školství. To, že ty děti jsou zanedbané a nepřipravené do školy, tak prostě je. A není řešením, že do školek plošně naženeme všechny děti. Řada dětí, které před platností zákona do školky nechodily a nyní chodí, nebyly ze sociálně slabých rodin. Některé maminky chtějí být s dětmi doma, aby je do školy samy připravily, chtějí se jim věnovat. Někdo takový styl života má a proč by se jim do toho stát měl „sejřit“ a organizovat jim život.

valachova-zubata.jpg (61,509 kiB)
Valachová prostě školství zničí za každou cenu

Stihne se ta novela schválit tak, aby změny platily už od nového školního roku?

Povinnost brát do školek dvouleté děti měla platit až od roku 2020. To tedy časově nehořelo. Problém je reforma financování regionálního školství, ta má začít platit od září. Do druhého čtení to jde v červnu, doufám, že se to tedy stihne. Protože je to věc, na kterou nejsou peníze. Já jsem pro, aby do školství šlo více peněz. Ale systémově. Aby skončily ve školách. Tohle je sanování poloprázdných škol, naprosto nesmyslná reforma revolučního typu, která dokáže udělat obrovský průšvih.

Myslíte to, kam peníze potečou?

Nikdo neví, kolik to bude stát. Je to krok do neznáma, protože to revolučně mění systém. Představte si, že byste byla placená podle toho, kolikrát v článku použijete ypsilon. Nově by školy měly dostávat peníze podle odučených hodin. Takže to povede k tomu, že nějaký ředitel přidělí hodiny, přijme lidi, vyšvihá to nahoru a bude mít obrovské požadavky na finance. Logicky školy, které jsou dnes plné, zuří, protože těm tento systém finance sebere. Ty poloprázdné se radují, protože dostanou víc. Když to exministryně Valachová prosazovala, odhadovalo se, že to bude stát 3 až 5 miliard. Teď už se baví o 13 miliardách a realita může být jinde. To jsou velké peníze, třeba 20 tisíc pro každou rodinu. A kdyby ty peníze aspoň dostala paní učitelka. Ale ony zahučí do systému.​

Říká pan Václav Klaus ml. pro Zdroj.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 178 × | Prestiž Q1: 7,66

+11 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Povinná školka je buzerace

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

top