Štítky článku: •  

Jak přistěhovalcům otrávit Rakousko

Rakouská vláda v pondělí zveřejnila nové zásady přidělování sociálních dávek pro hospodářské migranty z Afriky a Blízkého Východu. Cílem je snížit přitažlivost Rakouska.

Chceš peníze, tak se nauč hodnoty

Kancléř Sebastian Kurz (ÖVP) a jeho koaliční partner Hans-Christian Strache (FPÖ) se netají tím, že chtějí přistěhovalce odradit. A jelikož vláda správně předpokládá, že hlavní důvod jejich směřování do Rakouska jsou materiální výhody, tak chce udělat rakouský sociální systém „méně přitažlivý“.

Proto se rakouská vláda rozhodla udělat něco naprosto přirozeného a právě proto pro evropskou kastu dobromilů nepředstavitelného. Přistěhovalci budou jednoznačně hůře sociálně postavení než vlastní obyvatelstvo.

Vyplácení sociální podpory bude záležet na splnění několika podmínek. Kupříkladu ten, kdo nebude dobře mluvit německy, dostane o 300 euro méně. Bude-li to chtít změnit, tak musí v Rakousku přebývat aspoň pět let a ovládat němčinu minimálně na úrovni B1. Navíc musí absolvovat kvalifikační kurzy, podepsat integrační smlouvu a úspěšně absolvovat hodnotový kurz.

To, jestli přistěhovalci tyto podmínky opravdu splňují, bude kontrolovat rakouský integrační fond, převážně financovaný vládními místy. Nejedná se tedy o nějakou na obě oči slepou dobročinnou organizaci.

V budoucnosti bude Rakousko rozlišovat mezi uznanými azylanty a osobami, které jsou v jejich vlastní zemi ohroženy. Druhá skupina nedostane žádnou sociální podporu. Totéž se týká i občanů EU, kteří se v Rakousku zdržují méně než pět let.

Konkrétní příklady

Přistěhovalec, kterému je 25 let a je uznaný azylant, ale nemluví dobře německy, dostával dosud 863 euro měsíčně. Od příštího roku to bude o necelých třicet procent méně, pouze 563 euro.

Rumun, tedy občan EU, který v Rakousku žije čtyři roky, dosud dostával 863 euro. V budoucnosti nedostane vůbec nic.

Také rodiny s mnoha dětmi ztratí dosavadní výhody. I v tomto případě pomůže jednoduché pravidlo. Za každé další dítě nedostane rodina ty samé peníze, nýbrž prostě stále méně. Za první bude vyplacena čtvrtina základní sumy na dospělého, za druhé jen patnáct procent a za třetí a každé další pouze pět procent.

Takže čečenské rodině s pěti dětmi, žijící šest let v Rakousku poklesne její příjem na 1684 euro. Dosud si přišli na 2460 euro. A rakouská žena, která sama vychovává dvě děti, dostane od příštího roku 1383 euro; dosud to bylo pouze 1174.

Spolkové země budou mít povinnost odhalovat zneužívání sociální podpory. K tomu bude sloužit celorakouský kontrolní a trestní systém. Ten bude postihovat neoprávněné použití minimální podpory, stejně jako odmítání pracovních povinností, neochotu k integraci a práci na černo. Tresty se budou pohybovat od ztráty finanční podpory až po vězení.

Co z toho plyne?

Mnohé. Tak především Vídeň popírá nedávné horečnaté sny německé kancléřky o tom, že přistěhovalci budou dostávat všude v EU stejně a nebudou se tudíž tlačit do Německa.

Naopak. Rakušané odstartovali soutěž o nejvyšší snížení finančních lákadel. Já vím, že se pro mnohé migranty i toto hůře placené posedávání v Evropě vyplatí. Ale vídeňská vláda ukazuje cestu. Ukazuje, že demokracie není zcela bezmocná. Tedy za předpokladu, že si občané zvolí tu správnou vládu.

Mě jako Realistovi se na rozhodnutí rakouské vlády líbí zejména to, že používá velmi podobný přístup jako ten, který jsme v Institutu 2080 navrhovali my již v roce 2015. A kdo chce, může si podrobnosti dohledat i v našem volebním programu.

Neméně se mi líbí to, že Rakušané postupují pragmaticky. V Realistickém kodexu tomu říkáme „účelná, účinná a přímočará politika“. Ne opravdu si nemyslím, že si Sebastian Kurz po nocích louská Realistický kodex. Ale velmi mě těší, že svým jednáním dokazuje možnost provádět realistickou politiku.

psáno pro facebook

Píše pan Petr Robejšek na Aktuálně.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 610 × | Prestiž Q1: 11,16

+18 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top