Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 3 min.

Banky zavírají krypto-firmám účty

Během posledního měsíce začaly slovenské banky zavírat účty všem firmám, které podnikají v oblasti kryptoměn. Na základě dostupných informací se podobná aktivita udála i v České republice a cca před půl rokem i v Bulharsku. Dosud nikdo neuměl říct, proč se to stalo, ale na základě nově zjištěných informací to už umíme říct alespoň o případech ze Slovenska.

Podle našich informací na základě dopisu Národní banky Slovenska

Podle zdroje, který si nepřeje být jmenován a který je blízký bankovnímu sektoru, konají banky na podnět regulátora, kterým je Národní Banka Slovenska. Ta poslala bankám striktně důvěrný dopis, na jehož základě vyzývá banky k tomu, aby firmám podnikajícím s kryptoměnami uzavřela účty. Nevíme, zda k tomuto jednání uvedla důvod, ale banky prý zároveň vyzvala k tomu, aby tento pokyn regulátora udržely v přísné tajnosti. Podle našich informací k tomuto dopisu nemají přístup dokonce ani výše postavení členové bank, kteří nemají přímo na starosti tuto část byznysu banky.

Národní Banka podle dostupných informací vyzvala jednotlivé banky, aby nejenže uzavřely účty existujícím kryptoměnovým firmám, ale ani aby další účty pro krypto-firmy neotvíraly.

Zda za rozhodnutím českých bank uzavřít účty kryptoměnovým firmám stojí Česká národní banka, případně zda toto rozhodnutí je koordinované v rámci Evropské unie nedokážeme v tuto chvíli říci, ale zavírání účtů je až podezřele koordinované a děje se ve stejném čase kromě Slovenska minimálně i v České Republice.

Banky zavření účtů realizovaly jednostranným vypovězením smlouvy na základě smluvně dohodnutých podmínek s výpovědní lhůtou a některé je zdůvodnily „obchodním rozhodnutím banky“. S dotčenými firmami nikdo nad rámec této informace oficiálně nekomunikuje, banky se formálně omluví a přesvědčí firmy, že rozhodnutí je konečné a nemá význam o něm dále diskutovat. Banky oficiálně ani neoficiálně neuvádějí důvod a kontaktní osoby pro dané firmy v bance (pravděpodobně upřímně) nevědí, proč se banky takto rozhodly.

Víme, že mezi dotčené banky, které zavřely účty, patří minimálně Slovenská Spořitelna a Fio Banka. Banky, které krypto-firmám odmítly poslední měsíc otevřít běžný účet, jsou OTP Banka, Prima banka, Privatbanka a Oberbank.

Toto řízení je de facto přímým omezením svobody podnikání firem, které neporušují žádné platné právní předpisy. Firmy bez bankovního účtu mají ztížené podnikání. Pokud je pravda, že Národní Banka Slovenska takto vyzvala všechny banky na zrušení účtů firmám, které obchodují s kryptoměnami, není tak možné využít ani konkurenci na trhu, protože v takovém případě neotevře krypto-firmě účet žádná slovenská banka.

Regulátor tak přímo a de facto nad rámec svých pravomocí omezuje svobodu podnikání, dokonce i pro krypto-firmy, které splňují všechna nařízení a regulace, včetně toho, že znají svého zákazníka, vykazují podezřelé transakce a podobně.

Je to jednoznačně krok zpět a z našeho pohledu jen zvýrazňuje potřebu přechodu do paralelního finančního systému, který není závislý na státem regulovaných bankovních službách.

Slovenským krypto-firmám držíme palce, věříme, že najdou byznys-model, ve kterém nebudou na bankovním systému závislé nebo najdou zemi, kde si banky i regulátor cení svých klientů a vítají produkci bohatství, která nám všem zvyšuje kvalitu života. Je nám líto, že podnikatelé na Slovensku budou v menší míře přispívat k růstu.

Zároveň považujeme za kritický netransparentní přístup regulátora, který by měl být za své jednání odpovědný vůči lidem žijícím na území Slovenska a poskytovat jim dostatečné informace o svém konání a o důvodech takového jednání. Vůči firmám by měl udržovat předvídatelné a stabilní právní prostředí, ve kterém je jasné, co se může, co se nemůže a za jakých podmínek. Národní Banka Slovenska toto rozhodnutí v případě, že jsou naše informace pravdivé, jednoznačně porušuje a škodí tak lidem, kteří ji živí.

Co s tím?

Lidem a podnikatelům, kteří jsou nespokojeni, doporučujeme přejít z prostředí státem regulovaných měn do sféry kryptoměn, kde není možné žádnými (a natož ne neprůhlednými) rozhodnutími rušit účty, blokovat transakce nebo manipulovat s měnovou zásobou. I přesto, že kryptoměny jsou v současné době volatilní a je třeba naučit se s nimi bezpečně pracovat, věříme, že podnikatelům i běžným lidem u nás v paralelní Polis ukážeme, jak se s nimi pracuje. Mohou se tak dobrovolně rozhodnout vystoupit z klasického bankovního systému a zvolit si systém, který je v mnoha ohledech lepší, plně transparentní a právně stabilní a jeho pravidla jsou dána dopředu a předvídatelná.

Napsal ppadmin 11. června 2018 na paralelnapolis.sk

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 271 × | Prestiž Q1: 7,37

+9 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Banky zavírají krypto-firmám účty

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

top