Štítky článku: •  

Už se mi fakt otvírá kudla v kapse…

Lidovky dnes otiskly článek: „Dotované jídlo dostávají jen tři Češi z deseti“, návrh Miroslava Kalouska na jakousi úpravu a okamžitou proti-výhrůžku Miroslava Zavadila, takto šéfa ČMKOS, generální stávkou.

Článek, na který reaguji.

Moje otázka zní: proč by kdokoliv, opakuji: kdokoliv, měl jíst jídlo dotované kýmkoliv jiným?

Když zajdu do svého oblíbeného bufetu U Matějků, poblíž Mariánského náměstí (a oblíbený je proto, že se zde stále ještě nevaří z jakýchsi Euro-hütlerovin, z flaštiček a pytlíků, ale vaří z co možná nejkvalitnějších dostupných surovin, tradičními českými kuchyňskými postupy. To co nabídnou na talíři je jídlo kvalitní, výživné a chutné. Žádné Knorry, Öetkery, Vitany, ani jiné podobné dlouhé molekuly).

  1. Nečekám ale, že mi někdo ze spolu-stolujících sám k mojí dobré svíčkové na talíři, která mi chutná, přihodí sám dvacku. To je dosti absurdní představa, i když možná a dokonce i legitimní.
  2. Druhá varianta je, že dojím svíčkovou a pak se vrhnu na kolemsedící s granátem v ruce a donutím je moji svíčkovou zaplatit místo mě. To je očividné gaunerství, terorismus a zločin.
  3. Třetí variantou je, že vstoupí do hry jiná síla, která se domnívá, že je spravedlivé a prospěšné, abych já tuto svíčkovou snědl, ale že je povinností ostatních se mi na ni z jisté části složiti. Co na tom, že pán po levici je slušně prosperující lékař, a co na tom, že paní po pravici je sotva existující důchodkyně.

Systém stravenek zavádí jediné:

  1. paralelní měnu
  2. lidskou a sociální nespravedlnost
  3. zisky emitentů stravenek z jejich směnitelnosti za běžnou měnu

Některé firmy využily možnosti zákona, že jestliže náklady na stravenky, nebo dokonce náklady na vlastní firemní jídelnu jsou odečitatelnou položkou z daňového základu, vyjde to laciněji, než platit zaměstnanci vyšší mzdu (bez tohoto benefitu), a ušetřit nutné mzdové odvody z vyšší mzdy plynoucí z toho. Tedy menší zlo, lacinější verze stejného stavu.

Ani by mi nevadilo, že by tato, v podstatě asociální část zákona, měla být odstraněna. Ona totiž existuje i firma Truhlářství Novák, která zaměstnává jen pana Kučeru. Truhlářství Novák těžko vytvoří ekonomicky únosnou firemní jídelnu jen pro pana Kučeru. Samozřejmě, pan Kučera klidně může jíst spolu s manželi Novákovými, dokonce to bude i výhodné, jenže jaksi ne daňově odpočitatelné.

Tedy hloupým a nedomyšleným zákonem byla vnesena nespravedlnost mezi solitérního jedince, žijícího jen na vlastní náklady, zaměstnance malé firmy, zaměstnance velkých firem, a mezi zaměstnance Státu.

Každý z nich má jiný přístup k „veřejným“ (tedy odcizeným, ukradeným) zdrojům.

Ještě větší Absurdistán se nám vyjeví, když použijeme reálná čísla a konkrétní praxi: Dobře. Firma XYZ využila legálního daňového úniku a prodává zaměstnancům stravenky v ceně 72,- korun za 50,- korun. A vynaloží tuto diferenci cen do nákladů.

Z tohoto „úniku“ bude jen čistě profitovat třeba firma GastroDinner, která zprostředkovává konvertibilitu mezi běžným oběživem a oběživem s privilegii, tedy nedaněným.

Plná nahota Absurdistánu se objeví silně až v okamžiku, kdy opustíme malé a větší podnikatele a jejich ekonomické výpočty a podíváme se ještě hlouběji do problému.

Mějme nějakou nějakou interní jídelnu, nějakého nejmenovaného Úřadu. Mzdy na pracující v této jídelně nejsou nákladem, protože to jsou státní zaměstnanci, placení z veřejných zdrojů. Jediným nákladem jsou tedy vstupní suroviny, ty se zaplatit musí. Úplně pominu, že vhodně umístěná obálka, aby se koupila ta, či ona surovina od té, či oné konkrétní firmy udělá své.

V důsledku výše uvedeného jsou vykazatelné náklady na cenu 1 úřednického oběda pouze v ceně surovin – a už zmíněno – korupčně je to velmi otevřené.

Pokud s reálnými čísly budeme chtít pracovat dále, pak se dopočteme, že „jistý úředník státu“ do loňska platil za oběd – polévka, hlavní jídlo, moučník – dokonce celých 20 Korun. Zbytek zaplatil Stát, tedy jiní občané.

Letos už musí tito úředníci platit příšerných Kč 30,- za oběd a jsou hrozně naštvaní.

Kdo z Vás to má? Jak řekl nebožtík Paroubek.

Pane Ministře financí, pane Miroslave Kalousku,

zaměstnanci státu si nesmí dovolit být nadlidmi, jen proto, že jsou „úředníky“. Ano, zrušte stravenky, protože jsou nesystémovým nástrojem. Kontraproduktivním nástrojem. Ale až jej zrušíte na ministerských a nižších úrovních státního systému s dalšími vyššími privilegii, až pak se starejte o rozličné firmy typu Halina, Sodexho PASS, a o jiné příživnické firmy, jejich jídelny a další.

Nemám nic proti tomu, když pan Baťa vystavěl domy, byty, školky, školy, učiliště, i jídelny a i chudobince. Jen to udělal za své peníze a protože to chtěl udělat.

Nenuťe mne, abych dělal něco podobného, protože jen Vy to chcete, a měl bych mít jen povinnost to zaplatit. Nemám ji, kašlu vám na to a dělat to nebudu.

A v originálním článku je ještě zmíněná these jakési nutriční terapeutky, že všichni budou zdraví a úspěšní, pokud budou žrát jen zeleninu, ovesné klíčky, tzv. cereálie a podobné nesmysly a pokud se zruší stravenky, všichni se otráví špatnou stravou. To je jen dalším podprahovým atakem na hloupost lidí.

Dám Vám jinou radu: jezte klidně svíčkovou, jezte bůček se zelím a knedlíky, jezte na co máte chuť, co Vaše tělo potřebuje a o co si chutí říká. Přirozeně si o to říká. Ale jezte to jen v množství přiměřeném Vaší fyzické námaze. Nejezte Chipsy, nejezte Big Hamburgery, do MacDonalda nechoďte a máte klid. Vařte si doma to, co Vám vařila prababička a pokuste se koupit suroviny jinde, než v Kauflandu, budete o dost zdravější, i když možná budou ty primární suroviny o něco dražší.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 3 672 × | Prestiž Q1: 32,36

+157 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top