Štítky článku: •  

Strach, aneb Rozděl a panuj

Náboženský fanatismus, nacismus, fašismus, marxismus… vlastně autoritářství obecně, potřebují ke svému šíření mezi lidmi vyvolávat a udržovat pocit ohrožení – strachu. Co jiného by člověka motivovalo k poslušnosti? K čemu by vlastně autority potřeboval, kdyby se bez nich necítil ohrožen?

Každý despota, usilující o moc nad jinými lidmi, musí chtě nechtě přijmout tutéž starověkou strategii – rozděl a panuj. Jinými slovy, potřebuje, aby měli lidé zažitý přístup „my vs oni“. Komunisté to dobře věděli, když psali hesla – kdo nejde s námi, jde proti nám. Věděl to i George Orwell, když psal o trvalé globální válce a o pětiminutovkách nenávisti.

bures-a-ovcane.jpg (72,315 kiB)
Teba tiež oholím!!!

Vládní propaganda KSČ se mohla přetrhnout, aby vzbudila zdání bezprostřední hrozby útoku západních imperialistů. Stejně postupují i vůdci náboženských organizací typu ISIS, ukazující svým potenciálním stoupencům a spolubojovníkům své nepřátele jako bezprostřední hrozbu, na kterou nabízí řešení.

Vystrašený občan – poslušný ovčan

Jaké pocity mohou v běžném českém etatistovi vyvolávat hlasitá varování před hrozbou masové muslimské imigrace a šířením islámu, demonstrace a iniciativy typu Islám v ČR nechceme? Nejspíš strach z islámu a muslimů. Jak takový problém vyřeší? Jakými prostředky se bude bránit (ať už domnělé či skutečné) hrozbě? Od toho je přeci vláda, ta za něj musí problém řešit. Zpřísněním kontroly, posílením pravomocí, navýšením rozpočtů, omezováním svobody, intervencemi, zákazy, regulací…

On sám to nijak aktivně prosazovat nebude, maximálně si o tom poklábosí s kamarády u piva, ale bude spíše ochotný poslušně vládě tolerovat nové zákazy, růst byrokracie, policejní buzeraci, zvyšování daní, a podobně. Bude taková opatření hájit, bude takové politiky volit. Proč? Protože má strach…

Jen díky panickému strachu z terorismu mohl být v USA schválen Patriot Act. Jen díky strachu je možné, aby NSA legálně kohokoli bez omezení šmírovala a odposlouchávala.

Šíření strachu z muslimů v důsledku posiluje moc vlády a vede k omezování naší svobody. Současně působí na samotné muslimy, ve kterých rovněž vyvolává strach a nedůvěru. To se i u nich projevuje nárůstem ochoty podřizovat se svým autoritám, ať už politickým, či náboženským. Ochotou vzdát se svobody za příslib bezpečí.

Strach nikdy nestojí na straně toho, jehož cílem je svoboda. Vždy stojí na straně moci.

Autorem textu je: Marpes

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 101 × | Prestiž Q1: 5,47

+2 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top