Štítky článku: •  

Detroit. Město, kde černí studenti žalují stát, že je nenaučil číst

Portál The Atlantic přinesl informaci o kuriózní žalobě, která dokumentuje přetrvávající problém. Studenti z převážně černošského Detroitu, odkud byli běloši prakticky vyhnáni, jsou prakticky negramotní. A za tuto situaci viní stát.

detroit.jpg (75,808 kiB)
Obrázek z Detroitu

V roce 2011 byla zveřejněna studie, která uváděla šokující čísla o (ne) vzdělanosti lidí v Detroitu.

Zpráva byla vydána organizací „Detroit Regional Workforce Fund“ (organizace partnerství mezi vládou a soukromým sektorem), která stojí jednoznačně na straně levicového vidění světa.

Národní institut pro gramotnost odhaduje, že 47 % dospělých v Detroitu je funkčně negramotných, což je narážka na neschopnost jednotlivce v každodenních životních situacích číst, mluvit, psát a využívat počítačové dovednosti.“

Všeobecně, ti dospělí, kteří dosáhli Úrovně 1 (na stupnici 1 až 5, od nejnižší po nejvyšší), mají problémy s prováděním takových běžných úkolů, jako je nalezení křižovatky na mapě ulice, přečtení a pochopení krátkého novinového článku nebo spočtení celkových nákladů na objednávce,“ pokračuje zpráva.

Zpráva přiznala, že šokující úroveň negramotnosti nelze vysvětlit pouze nedostatkem středoškolského vzdělání.

Víme také, že z 200 000 dospělých, kteří jsou funkčně negramotní, má přibližně polovina středoškolský diplom nebo GED (americká zkouška uznávaná jako ekvivalent diplomu ukončení střední školy). Takže tento problém nelze vyřešit jen soustředěním se na dokončení střední školy u dospělých,“ říká se ve zprávě.

Navíc zpráva tvrdí, tato čísla jsou „souhrnem a vyjadřují problém celého města. Víme také, že některé čtvrti a regiony, vymezené pro účely sčítání lidu ve městě, mají významnější koncentraci dospělých, kteří jsou funkčně negramotní a/nebo jim chybí doklady o vzdělání.“

Studenti, kteří žalují stát tvrdí, že učebnice byly zastaralé a úroveň péče o výuku byla nedostatečná k tomu, aby získali vzdělání. Podle nich mají podle ústavy na vzdělání nárok a že jim toto právo bylo zamítnuto.

Ve veřejných školách Detroitu je 97 % studentů jiné než bílé barvy pleti a podle advokátů jde o endemický rasismus. Advokáti si myslí, že důvodem slabé výkonnosti studentů je rasizovaná složka vzdělávacího systému. V černošských čtvrtích prý studenti nemají přístup ke kvalifikovaným učitelům, přijatelným zařízením a materiálům, které podporují jejich vzdělávací podmínky a které jsou prý méně běžné v převážně bílých okresech státu.

Soudce Murphy u okresního soudu žalobu zamítl, protože povinností státu je podle ústavy zabezpečit přístup ke vzdělání, což se v případě žaloby i stalo. Stát není odpovědný za to, co s touto příležitostí studenti udělají. Negramotnost je podle něj přetrvávající neschopnost.

Obhájci se však domnívají, že pokud nedostanou studenti požadované základy, brání jim to v uplatnění dalších ústavních práv, což je porušením federální ústavy. Potom prý nelze očekávat, že funkčně negramotní lidé se mohou „smysluplně zúčastnit na naší vládě, uplatnit právo volit a právo na svobodu projevu, pokud jejich schopnost získat informace a vyhodnotit tyto informace je takto omezena“. A důvodem je, že „státní školy, které navštěvovali, jim dokonce nedaly příležitost stát se gramotnými“.

V čem je háček?

Zpráva i žaloba ignoruje očividné: Detroit je v současnosti „černé“ město a poté, co byli běloši vyhnáni kombinací hrozivé úrovně černošského zločinu, kolabujících standardů a neefektivní byrokracie, bylo zcela zničeno. Zkrátka, pro bělochy bylo nemožné žít v oblasti, kterou nepovažují za moderní, fungující západní společnost.

hirosima-detroit.jpg (73,962 kiB)
Spálená města…

Míra násilné kriminality je podle Renegade Tribune v Detroitu jednou z nejvyšších ve Spojených státech. Oficiální míra kriminality je 62,18 na 1000 obyvatel, pokud jde o majetkové zločiny, a 16,73 na 1000 lidí pro násilné zločiny (ve srovnání s národními čísly 32 na 1000 obyvatel pro majetkové zločiny a 5 na 1000 pro násilné zločiny). Oficiální záznamy také ukazují, že až 70 % vražd souvisí s drogami.

Černošská kriminalita vyhnala z Detroitu každý velký obchod s potravinami. Masivní krádeže v obchodech, krádeže ve skladech a podmínky práce srovnatelné se zeměmi třetího světa způsobily, že poslední velký obchod, Farmer Jack, v roce 2007 odešel. Od té doby nemá Detroit, jedno z největších amerických měst, na svém území ani jeden řetězec obchodů s potravinami.

Velké oblasti města jsou zcela zničeny a leží v ruinách, což dělá z kdysi kvetoucího domova amerického automobilového průmyslu pustinu, která připomíná válečnou zónu.

Podmínky ve školách pak nejsou přizpůsobeny černochům, jak tvrdí žaloba. Prostě nemůžete ve válečné zóně postavit pětihvězdičkový hotel. Stejně ani v prostředí gangů, zločinu, krádeží a vandalismu nedokážete udržet moderní školní zařízení. Nakonec se úroveň vybavení školy přizpůsobí, když se dostane na udržitelnou úroveň. Vzhledem k nízkému standardu okolí je i udržitelná úroveň školy nízká.

Jenže škola není všechno. Základem školy jsou učitelé, lidé, kteří chtějí dávat dětem to nejlepší. Opět však vadí extrémní kriminalita, rozvrat a chaos. Je více než zřejmé, že nejlepší učitelé do Detroitu nepřijdou. Je to prostor zoufalců, lidí, kterým nezbylo nic jiného, než učit v tomto městě. V černošském místě, kde není prostor pro bělochy, kteří tvoří základ vzdělanosti v Americe, může být potom přítomnost bílých adrenalinovým sportem.

A důvod tohoto všeho?

Podle sčítání lidu provedeného US Census Bureau v roce 2010, 1,23 % obyvatelstva Detroitu jsou asiaté, 81,84 % jsou černoši, 10,42 % jsou běloši a 6,51 % jsou „ostatní“. Co je zajímavé, „hispánská“ populace, která by mohla být jakékoliv rasy, se počítá jako 6,56 %, ať už to znamená cokoli.

Úplná rasová změna Detroitu poskytuje klíč k pochopení kolapsu ve městě.

  • V roce 1930 bylo 92,3 % obyvatel Detroitu bílých.
  • V roce 1940 to bylo 90,8 % obyvatel,
  • v roce 1950 to bylo 83,63 %,
  • v roce 1960 70,8 %,
  • v roce 1970 56,0 %,
  • v roce 1980 35,7 %,
  • v roce 1990 22,2 %,
  • v roce 2000 to bylo 12,3 % obyvatel.

A v roce 2010 se bílá populace zmenšila na asi 10 %, ačkoli toto číslo bude bezpochyby zahrnovat „Hispánce“ a lidi ze Středního východu.

Přeměna a zničení kdysi velkého města Detroit na špinavou díru třetího světa je jedním z nejzjevnějších letmých pohledů do budoucnosti západní civilizace, pokud budou současné rasově-demografické trendy pokračovat.

Jen dobrovolně slepý to nevidí.

Závěr…

Je možné, že časem bude podobná žaloba v Americe úspěšná. Bude to pokračováním trendu, který za vše viní někoho jiného.

Pokud ženy nemají vlohy na některá povolování, na vině je potlačování ženských práv. Na posty vedoucích pracovníků musí být povinně preferovány ženy. Stejná situace je i s barevnými menšinami a náboženstvími. O slovo se začínají hlásit homosexuálové, kteří si ze své orientace udělali beranidlo k dosažení větší moci.

Po první úspěšné žalobě budou v Americe následovat další. Nemusíte se učit. Musíte jen být a existovat. A samozřejmě podepisovat žaloby, které Vám někdo dá podepsat.

Za to že jste líný, negramotný, obézní, neúspěšný, bezdětný, za to, že vámi pohrdají a na rande jste nebyli už 5 let, obviníte stát. A ten přece musí platit.

Václav Cílek komentuje v Českém rozhlase

Český rozhlas — 28. 4. 2017 Host: Václav Cílek.

Témata: Jak dnes žije chudý Američan nebo příslušník indiánského kmene? Co bude s Detroitem, předtím bohatým městem, které se dostalo na úplné dno?

Link: https://prehravac.rozhlas.cz/audio/3850374

Vložil P. Hronek | 14. 8. 2018 | SlobodnýVýber.sk

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 554 × | Prestiž Q1: 16,36

+35 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat, pokud neporušíte pravidla zmíněná výše. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top