Štítky článku: •  

Big Beat(les)

Strašně rychle ty roky běží. Dnes je tomu přesně 45 let, co se rozpadla legendární skupina The Beatles. Asi bychom museli hledat hodně hluboko v džungli, abychom našli někoho, komu ta dvě slova neříkají vůbec nic.

Byl to černý pátek, když Paul McCartney vystoupil před novináři a ohlásil své první sólové album. Nikdo z nich nechápal: „Jaké sólové album? To už nebudete hrát s The Beatles?“

„No!“

„Proč? PROČ???“

„Osobní rozpory, ekonomické rozpory, umělecké rozpory, únava. A moje rodina.“

„Očekáváte, že se znovu autorsky sejdete s Johnem Lennonem?“

„No!“

To byla neuvěřitelná sprcha! Svět se změnil! Jeden z novinářů to okomentoval: „Tak právě teď se definitivně zabouchly dveře za naším mládím.“

the-beatles.jpg (8,038 kiB)
The Beatles, new Jesus

 A o deset let později, 8. prosince 1980, práskl těmi pomyslnými dveřmi ještě jednou magor Mark Chapman, který z dosud ne zcela jasných důvodů zastřelil Johna Lennona.

Rozpad skupiny Beatles ale nebyl tak nečekaný, jak se novinářům zdálo. Spíše byl jen šokující. Podobný šok by asi udělalo sdělení, že někdo vytáhl špunt z Atlantiku a ten oceán už není, neexistuje. Obdobně zapůsobil rozpad Beatles. Zmizela legenda, konstanta.

Ze skupiny, někdy v roce 1968, nakvašeně odešel Ringo Starr. Otrávený atmosférou ve skupině. Ač se hudební znalci shodují, že právě on byl muzikantsky nejslabším článkem skupiny, ztratil nervy jako první. (Mimochodem, do Beatles přišel až o dva roky později, než ostatní. Nahradil původního bubeníka Petera Besta.) Nevydrželo mu to ale dlouho. Po několika dnech se vrátil.

Jen o rok později udělal totéž George Harrison. Ale také nebyl „Beatlem“ jen několik dní.

Jen o půl roku později demonstrativně odešel John Lennon. Cítil, že kapela už není tím, čím bývala. Ale také se vrátil.

Po tom veřejném prohlášení Paula o sólové dráze se na sebe sama John Lennon velmi rozčílil. „Jsem blázen, že jsem to neudělal jako první, Paul mě zákeřně předběhl!“

Je zajímavé, že ač je McCartneymu přikládána největší vina za rozbití Beatles, možná byl ze všech jediný, který snil o tom, že se časem rány zahojí a znovu se dají dohromady.

Paradoxně se tím největším odpůrcem obnovení původní skupiny stal právě John Lennon. Někteří lidé si myslí, že největší vinu na tom všem měla jeho manželka Yoko Ono. Vlastně, myslím si to i já.

Osm let největší slávy Beatles a nesmírného uměleckého i pracovního nasazení (a popularity) bylo zničující. A do té doby nevídaná popularita se také podepsala. V březnu 1966 se v euforii a pýše dopustil Lennon výroku, že Beatles jsou populárnější, než Ježíš.

Ani není podstatné, zda to je pravda, či nikoliv. Každopádně jejich další turné do nábožensky ortodoxních USA se setkal s poměrně prudkým odporem. Rozhlasové stanice zakázaly jejich skladby a na jejich koncertech se schylovalo k násilí. Beatles poté zrušili všechna turné a uchýlili se do bezpečí nahrávacích studií. Možná to byl právě ten začátek konce Beatles.

V poměrně napjaté atmosféře ještě stihli dokončit natáčení alba Let It Be (což bylo vlastně symbolické gesto – nechme to všechno bejt, nemá to smysl!) a natočili album Abbey Road. Na přebalu toho elpíčka přechází všichni čtyři brouci po přechodu pro chodce a vpředu jde právě Lennon v bílém obleku a s vlajícími vlasy. Nedívá se dozadu. Symbolicky ta fotografie vyjadřuje, že je jediný, který jde vpřed, neohlíží se na ně, a ostatní jen jdou za ním. Patrně to nebyl primární úmysl, ale vlastně byla ta obraznost naprosto přesná.

abbeyroad.jpg (93,300 kiB)
Abbey Road, ulice, která změnila svět

Lennonův výrok o zastíněném Ježíši ležel Vatikánu v žaludku až do roku 2008, přes čtyřicet let. Až Benedikt XVI. se vyslovil, že to byla jen mladická hloupost a není třeba se tím zabývat.

Když se Beatles skutečně rozpadli, bylo Ringovi a Johnovi třicet let. Druhým dvěma bylo o dva a tři roky méně.

Pak si začala vybírat svoji daň smrt: v roce 1967 zemřel na předávkování drogami jejich manažer Brian Epstein. John Lennon později tvrdil, že to byl ten skutečný začátek konce Beatles. Chapman pak zastřelil Lennona. Později, v roce 2001 zemřel na rakovinu George Harrison. Z legendární skupiny dnes žije jen Paul a Ringo. Ale popravdě: toho, čím byli jako fenomén Beatles, sólovou drahou už nikdy nedosáhli.

Obyčejní kluci z Liverpoolu, kteří dobyli svět. Žádná jiná hudební skupina na světě už takového úspěchu nikdy nedosáhla, i když to byly významné umělecké pojmy jako Queen, ABBA, Rolling Stones, Pink Floyd, nebo U2.

Za celá ta léta prodali Beatles přibližně miliardu alb. To se nepovedlo nikdy a nikomu jinému na světě! Mně z toho všeho zůstala navždy taková zvláštní nostalgie a kulaté brýle „lennonky“, které jsem tehdy začal nosit. A asi si je naposledy sundám, až zalezu do dřevěného penálu.

A spousta té vynikající muziky v hlavě.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 149 × | Prestiž Q1: 5,91

+3 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top