Štítky článku: •  

Kam odejít z Facebooku?

Cenzura, šikana, zneužívání dat, politická manipulace. Máte už dost Facebooku, který si přivlastňuje všechny vaše údaje, prodává je bůhví komu a ještě vás cenzuruje, buzeruje a šikanuje na základě naprosto neprůhledných uživatelských podmínek? Sociální média jsou cenným nástrojem, bez kterého se těžko obejdeme. Jaké jsou další možnosti?

Tipy na svobodné sociální sítě

Sociální sítě v Rusku a Číně budou nejspíš časem „z bláta do louže“, nehledě na kontroverzní majitele, takže pro mě třeba známá ruská VKontakte opravdu není řešení. Navíc vyžaduje moje telefonní číslo, fotku a vůbec, prudí podobně jako Velký Bratr Facebook. Máme tady ale sítě, které jsou svobodné už z principu. [1]

Tady jsou moje tipy, které hodlám vyzkoušet. Na prvních dvou už mě [autorku článku] najdete. Seřazené jsou podle počtu uživatelů a podle toho, jak se mi zamlouvají. Diaspora, MeWe a Minds mají jako prioritu ochranu soukromí, bezpečnost a transparentnost. Nebudou shromažďovat osobní údaje a neprodávat tyto informace za účelem reklamy. Jejich heslem je No ads, no tracking, no data mining.

Minds

minds.jpg (7,195 kiB) Adresa https://www.minds.com/
Počet uživatelů cca 2 milióny
Mobilní aplikace Android, iOS
Registrace uživatelské jméno a e-mail

Minds má většinu standardních funkcí služby Facebook — profily, časové osy, sdílení médií, zasílání zpráv, skupiny atd. Je to open-source, a zatím poněkud nerdy komunitní platforma. Jeho otevřený zdrojový kód, šifrované zprávy a politika nulové cenzury z něj dělají skvělé místo pro ty, kdo se ocitli v exilu z Facebooku nebo Twitteru.

MeWe

mewe.jpg (11,056 kiB) Adresa https://mewe.com/
Počet uživatelů cca 1,5 miliónu
Mobilní aplikace Android, iOS
Registrace uživatelské jméno a e-mail

MeWe má jednoduché a intuitivní rozhraní, velmi podobné základnímu nastavení Facebooku. Umožňuje uživatelům publikovat a sdílet obsah (včetně fotografií, videí, dokumentů a hlasových zpráv) a chatovat s jednotlivci nebo (soukromými) skupinami. Kapacita na vaše data je až 8 GB. Má reklamu, ale není cílená. Samofinancují se z prodeje prémiových služeb — větší kapacita, tajný chat a podobně. Můžete si k němu prý připojit Facebook a Twitter, i když je tato funkce v současnosti poněkud skrytá. MeWe není založeno na principu Open source.

Diaspora

diaspora.jpg (5,759 kiB) Adresa https://diasporafoundation.org/
Počet uživatelů cca 660 tisíc
Mobilní aplikace Android
Registrace uživatelské jméno a e-mail

Jedná se o jednu z nejstarších alternativ k Facebooku. Její heslo je: Decentralizace, Svoboda, Soukromí.

Je to decentralizovaný open-source projekt — kdo chce, si může založit server. Uživatelé si pak mohou vybrat, kde chtějí, aby jejich účty byly uloženy a nastavit si tam účet. Samozřejmě mohou komunikovat s jakýmkoli jiným uživatelem v síti, bez ohledu na umístění hostitele.

Diaspora umožňuje nastavit osobní skupiny, se kterými sdílíte různý obsah, hashtagy a podporuje cross-posting do jiných sociálních sítí, včetně Facebooku a Twitteru. Bohužel, jejich decentralizace znamená, že vývoj aplikací pro mobily byl pomalý, což je nevýhoda pro mobilní uživatele. Pro Android je k dispozici řada aplikací, pro systém iOS ne. Vývojáři nicméně doporučují, aby členové Diaspory přistupovali z mobilního zařízení prostřednictvím prohlížeče.

Gab

gab.jpg (2,954 kiB) Adresa https://gab.ai/
Počet uživatelů cca 460 tisíc
Mobilní aplikace zakázána společnostmi Apple a Google
Registrace uživatelské jméno a e-mail

Gab je sociální síť, která má motto zachování osobní svobody a svobody projevu na internetu. Byla založená jako necenzurovaná alternativa levicově biasovaného Twitteru. Uživatelé zde, podobně jako na Twitteru, sdílejí zprávy o délce 300 znaků. Žádné reklamy, provoz je samofinancován z prodeje prémiových služeb.

 

Doufám, že se potkáme na kus řeči ve svobodnějším prostředí, než je progresivistický a politicky úkolovaný Facebook. Pro udavače a bonzáky bude zjištění, že se můžeme bavit bez jejich zastrašování, cenzury a šikany, velká rána. K nezaplacení. Stačí, když nás odejde hodně. Aspoň na chvilku denně.

PODĚLTE SE O SVOJE ZKUŠENOSTI. Neváhejte a napište, která sociální síť se vám osvědčila.

Zpracováno podle údajů z Wikipedie a internetových recenzí:

Autor Eva Svobodová, -svo- · publikováno srpen 27, 2018 · aktualizováno srpen 27, 2018

Uvádí server Samaizdat2016.cz


A ještě něco podrobností o Minds.com, jak je uváděl server Lupa (2016!):

Nová open source sociální síť Minds.com slibuje hodně soukromí

minds-outlook.jpg (34,958 kiB)
Primární vzhled

Je tu další sociální síť, která chce porazit Facebook, a jako lákadlo chce použít vysokou úroveň soukromí. A podporu Anonymous.

Vysoká ochrana soukromí, zabezpečení a transparentnost v tom, jakým způsobem se šíří příspěvky — to by měly být základní výhody nové sociální sítě Minds.com oproti Facebooku. V jiných ohledech nenabízí nic jiného, než běžné sociální funkce. Založíte si profil, sledujete další profily, ty sledují vás, komentujete a sdílíte.

Zásadní rozdíl má být v tom, že Minds.com nechce vydělávat na shromažďování dat o uživatelích. Navíc tvrdí, že všechno je šifrované a ke zprávám se nemohou dostat inzerenti ani vlády. Jednu „novinku“ tam přeci jen najdete: za vaše aktivity, tedy za interakci s příspěvky, hlasování, komentování či vkládání příspěvků budete odměňováni — dostanete body, které poté můžete proměnit ve zviditelnění vašich vlastních příspěvků.

minds-com.jpg (12,648 kiB)
Welcome screen

„Připlácet“ za dosah si tedy nebudete penězi, ale aktivitou. V zásadě nic nového, protože podobné systémy už tady byly a určitě ještě další přijdou. Nakonec i jedna část algoritmu Facebooku zaručuje, že pokud jste aktivní (a vaši fanoušci či sledující také), jste víc vidět. Pravdou ale je, že umělé omezování dosahu u Facebooku došlo už příliš daleko.

Přístup Minds.com s „odměnou v podobě zvýšení dosahu“ není špatný nápad, byť jako všechny tomu podobné systémy i tento bude snadno manipulovatelný a dříve nebo později začne věčný a nevyhratelný souboj mezi těmi, co se naučí systém zneužívat, a algoritmy, které mají zneužívání zabránit.

Zajímavější na Minds.com může být to, že má hned na počátku mobilní i webovou podobu a vše je open source. Její spuštění podpořila facebooková stránka Anonymous RT of Revolution (ať už za ní stojí kdokoli, má přes jeden milion fanoušků) výzvou ke spolupráci při budování šifrované sítě založené na open source. Což není vůbec špatný nápad, Facebook potřebuje silnou alternativu, která navíc nebude tak „uzavřenou zahradou“.

mind-tips.jpg (10,046 kiB)
Tips

Na internetu se okolo Minds.com objevují nedůvěřivé komentáře, zejména s ohledem na aktivity Anonymous — většina z nich komentuje způsobem „když nemohli získat naše hesla jinudy, tak to zkusí tudy“. Takže nezapomeňte, až se novou síť vydáte zkoumat, rozhodně na ní nepoužívejte stejné heslo, které máte všude jinde. Ani ne tak proto, že by snad bylo nutné nevěřit onomu „spojení“ s Anonymous, ale spíš proto, že byste to neměli dělat nikdy u žádných služeb.

Minds.com v praxi

Posuzovat funkčnost Minds.com je poněkud předčasné, každopádně založení účtu je rychlé a snadné, nastavení vzhledu profilu je minimalistické, stejně jako případné možnosti Nastavení účtu. K dispozici je dvoufaktorové ověření (SMS), které jsem ale nezkoušel. Na žádné složité nastavování soukromí si Minds.com nehraje, podobá se spíše Twitteru. Vkládání příspěvků funguje, jak je zvykem, některé drobnosti pochopitelně (prozatím) neumí.

vkladani-prispevku.jpg (20,937 kiB)
Posts

Vedle příspěvků (texty, fotky, odkazy, atd.) na síti najdete i alba (součástí je nastavení režimu autorských práv a omezení přístupu mezi veřejné/pouze pro přihlášené a skryté). Vyhledávání umožňuje najít kanály (tak se říká v zásadě profilu, který jste si tam založili), obrázky a videa. Zajímavé je, že můžete vyhledávat kanály pocházející z vašeho geografického okolí.

Můžete si zde vytvořit blog (o něco podobného se Facebook snaží s Poznámkami), chatovat (šifrovaně, pomocí hesla sdíleného mezi účastníky) a vytvářet skupiny. Váš profil bude mít adresu odvozenou z „přezdívky“, pod kterou jste si profil založili (viz tedy příklad v podobě www.minds.com/Bradbury), a protože zde nejsou žádná omezení „soukromí příspěvků“, tak je vše v zásadě veřejné.

Pokud se Minds.com vydáte zkoumat, tak pamatujte, že je to beta. Narazíte například na to, že pokud nahrajete pomocí sponky jeden obrázek, tak přestane být aktivní odesílací prvek a příspěvek nejde vložit (ale ten obrázek se přesto uloží mezi obrázky). Místy se rozhraní pere s češtinou. Komentáře, sdílení, všechno, co má fungovat, funguje, byť občas budete muset přijít na to, co která ikonka znamená (nemají popisky).

Používat „reálná jména“ Minds.com pochopitelně nevyžaduje, ale pokud chcete, můžete. Jak už bylo naznačeno výše, vše zveřejňované je v zásadě veřejné, ale to je model, který osobně mám nejvíce v oblibě. Falešné sliby „soukromí“ od Facebooku či Snapchatu byly a jsou jen cestou do pekel.

Prozatím samozřejmě chybí i takové ty dost zásadní věci jako API, tedy možnost napojit službu na vaše sociální a mediální aktivity. Prostě pokud chcete na Minds.com něco řešit, tak je to doposud čistě ruční práce. Chybějící API je v obou směrech, tedy jak na vkládání a ovládání, tak na získávání informací. Možnost stažení profilu prozatím také nečekejte

Má Minds.com šanci?

Připomeňme, že snaha porazit Facebook už tu byla v mnoha případech. Včetně těch, které slibovaly transparentnost, některé byly open source a objevily se i sítě s „odměňováním“ za aktivity. Nakonec se stačí podívat na historii Tsu, pokus o lepší Twitter v podobě app.net a pramáti všech těchto pokusů, Disasporu.

Všechny tyto sítě mají společné to, že se jim nepodařilo uspět. Což není vůbec překvapivé, Facebook má neotřesitelnou pozici (blíží se k polovině celosvětových internetových uživatelů) a působí neporazitelně — pokud na něm totiž jste, nemáte obvykle potřebu ani sílu pořizovat si novou sociální síť a budovat nové sociální kruhy a vazby.

Jediné, co dnes Facebook reálně ohrožuje, jsou chatovací aplikace, ale v tomto ohledu si Facebook budoucnost pojistil pohlcením WhatsAppu a velmi silným tlakem na posílení pozice jeho vlastního Messengeru. Druhou potenciální hrozbou jsou obrázkové, fotografické služby. A i tam má Facebook pojistku v podobě Instagramu.

Sociální síť Minds.com není ničím zajímavá natolik, aby mohla přitáhnout masy. Připomeňme, že to se nepodařilo ani Google+. A to i přes pozici Googlu, který v době spouštění svých sociálních sítí (tři předchozí, možná si ještě pamatujete Orkut, Google Wave a Google Buzz) měl všechny předpoklady to dotáhnout dost daleko.

Založit konkurenční výhodu na „lepším soukromí“ stačit nebude, na něco takového lidé prostě neslyší. Stačí se nakonec podívat na historii Snapchatu, který dokázal neuvěřitelným způsobem několikrát zklamat uživatele. Nic to neznamenalo, stále ho používají.

Uváděl 23. 2. 2016 podrobnosti server lupa.cz


[1] VKontakte původně vlastnil uzbecký muslim, který taky vlastní telefonní společnost. Ten Uzbek to VKontakte (údajně) prodal (anebo dostal nabídku, která nešla odmítnout?). Nyní prý 100 % akcií vlastní skupina mail.ru, napojená na Vladimira Putina. Takže poněkud z bláta do louže. A že při registraci je po něm požadováno k ověření telefonní číslo? Z jedné strany to sice chápu, je to jen pro ověření registrace, ovšem to číslo je už uloženo v nějaké databázi a … jako programátor vím, že když mám v databázi nějaká data, také je používám, že…


Pozn. red.: Za sebe musím říci, že zkušenosti se sociálními sítěmi mám spíše negativní. V první řadě, a to je třeba říci, jsou to nesmírní žrouti času a vytvářejí doslova závislost. Nemluvě o tom, že se člověk zapouzdřuje do určitých sociálních bublin, takže má pocit, že jeho názor je (v souladu s bublinou) většinový, a ono to tak nebývá. Ještě když jsem vyučoval, tak jsem studentům říkal, ať se Facebooku zdaleka vyhnou, protože jinak budou trávit spoustu času vcelku neproduktivním klikáním na informace bez kterých se dost dobře obejdou, případně i zabředávat do hádek, které jsou zcela zbytečné a k ničemu. Nakonec jsem ale i já podlehl. Ale v poslední fázi, kdy v posledních měsících Facebook nasadil brutální cenzuru určitých politických postojů, podporovanou ještě fanatickými nahlašovači a udavači, jen zesílila moje nechuť k této sociální síti (pokud vůbec ne ke všem).

Pokud jde o Twitter, pak jsem ho krátce sledoval a odpudil mě hlavně tím, že otravně posílal emaily o tom, že moje emailová adresa je neplatná a mám si zaregistrovat jinou (přičemž mi na tu údajně neplatnou psal). Takže Twitter už jsem opustil. Teď, myslím, stejný osud čeká i Facebook. Je čas říci: bye bye. A ačkoliv jsem si na minds.com profil vytvořil, dosud nemám příliš mnoho zkušeností s jeho používáním. Přesněji řečeno, „strana a vláda mne pověřily jinými úkoly“ (čti: zaúkoloval jsem se sám). Tak snad až to trošku osahám, podám referát.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 363 × | Prestiž Q1: 9,84

+13 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top