Štítky článku: •  

Pohádka o pokladnách a účtenkách

Aneb naivita ministra Babiše. ODS bojuje proti pokladnám a je to tak správně. Bohužel dost hodně lidí pokladny chápe jako nutnost – jinak by se podle nich nedaly vybrat daně.

Uvěřili pohádce ministra Babiše o vše řešícím novém systému. Ostatně poslanec Pilný (ANO) v „Událostech, komentářích“ jako pokažená gramofonová deska opakoval dokola – pokladny jsou dobře, protože platit daně je dobře. Blahobytní poslanci jako je pan Pilný a sám ministr Babiš evidentně neví, o čem mluví. 

Jejich představa, že paní, která po nedělích prodává na jarmarcích ručně vyráběné mýdlo, prostě půjde a koupí si „ajfouna“ nebo nějaký slušný tablet a k tomu permanentní a výkonné připojení, je mírně řečeno pitomá. Stejně tak ta jejich doslova „kreténská“ argumentace, že si to až do výše pěti tisíc mohou odepsat z daní. Jenže to neznamená, že jim stát těch pět tisíc dá. Člověk je nejprve musí vydělat, pak si je musí odtrhnout od huby, aby si koupil nějaké nesmyslné zařízení, a pak mu stát dovolí tuto částku nedanit. Víte, kolik musí tahle paní prodat mýdel, aby těch pět tisíc navíc vydělala? Jestliže jedno mýdlo stojí 100 Kč, tak její zisk, po odečtení nákladů je třeba 40 korun. To je 125 mýdel navíc! A to za den na akcích typu jarmark na pouti prostě neprodá… Pro vaši informaci – na průměrné akci jste schopni prodat tak cca 30 kusů od jednoho výrobku v této cenové relaci. Ono akcí ubývá, náklady stoupají a lidé utrácejí méně. Tahle paní s mýdlem s největší pravděpodobností prostě zavře krám a přestane po akcích jezdit. Divíte se jí?

babis-i-tebe-sezeru.jpg (7,533 kiB)
Oligarcha Babiš

Je více než jasné, že zmizí různý alternativní a drobný prodej nebo bude alespoň výrazně omezen. Různé jarmarky, doplňkové prodeje na akcích. V Olomouci třeba vznikla tradice jarmarků Fler (rukodělný prodej). Ti prodávající to mají pouze jako doplněk a pochybuju, že si kvůli prodeji dvakrát za rok budou pořizovat celý ten prodejní systém. Takže žádné hezké a originální dárečky si už v ulicích města nekoupíme… Otázka je, co to udělá s trhy a jarmarky obecně. Kdo asi bude prodávat na vesnických poutích? Zůstanou jen ti největší a pestrost bude zase omezena… 

Mnoho lidí přijde také o přivýdělek, který jim trošku vylepšoval neutěšenou životní situaci. Nyní už budou zase o něco více závislí na státu nebo na korporacích a velkých firmách. Ty si totiž ty pokladny budou muset pořídit. Prostor pro svobodný život se opět omezí. 

Stojí to opravdu za to, aby se pár podvodníků skříplo? Nebylo by lepší, kdyby si na ně posvítil přímo finanční úřad? Je nutné kvůli pár podvodníkům likvidovat spousty poctivých a aktivních lidí, kteří se provinili jen tím, že nechtěli být závislí na sociální pomoci státu? Proč něco tak jednoduchého neumíme lidem vysvětlit? Vždyť mnozí malí podnikatelé ani žádný zisk netvoří – mají tak vysoké náklady – že jejich byznys je jen o udržení. Přesto je to pro stát stále výhodnější. Protože takový člověk odvádí sociální a zdravotní (minimálně cca 40 000 Kč/rok), nakupuje (takže odvádí DPH), možná zaměstnává lidi (za ty platí taky odvody). Nestačí to? Je nutné tyhle lidi dotlačit k bankrotu a udělat z nich místo plátců příjemce? Komu to prospěje?

Fakt je ten, že většina lidí má naivní představy, které ještě podporují nezodpovědní politici a mediální elita. Jejich nekonečně debaty o nutnosti pochytat neplatiče daní akorát v lidech utvrzují pocit, že se tady na úkor státu obohacují davy nezodpovědných a nenažraných podnikatelů, kteří doma přehazují peníze vidlemi. Jenže ono je to trošku jinak. Daně a platby státu jsou tak drakonické, že se na to skoro nedá vydělat. Drobný živnostník díky optimalizaci prostě jen přežívá. Rozhodně na ní nebohatne. I když pochopitelně výjimky existují. 

A kdo by se takovému drobnému optimalizátorovi divil? Copak odtrhne sobě a svým zaměstnancům jen proto, aby peníze nastrkal do chřtánu státu, který utrácí jak najatý? Kdejaký pitomec je přisátý na veřejných penězích. Dotace jsou všude, kde se podíváš. Kdejací aktivisté nám otravují život za naše peníze. Kdejaký nedouk a fantasta nám vykládá, co máme dělat. A směje se na tu drobnou výrobkyni mýdla ze své polstrované sesle, kterou jsme mu zaplatili my všichni.

Lidi potřebují vědět, jak těžké je vydělat peníze, s čím vším se drobný podnikatel musí potýkat, jaké překážky musí překonávat – a to jen proto, aby polovinu svých výdělků odvedl státu. Pak možná lidi pochopí, že registrační pokladny nikomu nepomohou. Daně navíc se nevyberou, spousta obchodníků skončí, prodej jako takový se zkomplikuje. Potřebujeme, aby podnikatelé vytvářeli pracovní místa, ne aby je rušili.

Vydělají na tom jen ti velcí, kteří se zbaví konkurence a budou dál bohatnout. A pak také ty firmy, které budou nový zákon zavádět. A ty firmy, které budou prodávat ty pokladny… A spousta nových úředníků, které nebude mít za chvilku kdo živit. Takže tahle pohádka ministra Babiše opravdu nemá šťastný konec. Když, tak jen pro pár vyvolených. Bohužel, většina lidí to pochopí, až už bude pozdě a systém je připraví o jakoukoliv možnost se bránit. Ale já pořád doufám, že se pletu…

Autorkou textu je paní Eva Hrindová

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 181 × | Prestiž Q1: 5,06

+1 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top