Štítky článku: •  

Tomáš Haas: Já jsem to říkal…

Ach, Bože, jak strašně moc nadčasově to Tomáš už před pěti lety napsal. Tome, opatruj se tam v nebi! Vzpomínáme. Chybíš tu. Moc. [Petr Štěpánek sdílel(a) příspěvek · FCB]

Vážení,
s ohromením zjišťuji, že být upřímný a říkat lidem pravdu do očí, se u nás ještě nevžilo.

Já jsem prožil většinu svého života v zemích, kde je to něco, o čem se nediskutuje.

Kde, když někdo poradí tomu, kdo pomoc potřebuje, je to přijímáno s povděkem.

U nás se, jak je vidět, z člověka stává třídní nepřítel.

Nedá se nic dělat, je to v nás.

A tak budeme mlčet a strkat hlavu do oprátky.

Protože ozvat se nemůžeme, blíží se volby a mohli bychom na sebe prozradit, že ODS je ovládaná kmotry, což volič jistě ještě neví.

Že ODS ztratila za posledních 6 let více než milionu voličů, což volič jistě ještě neví.

Že ODS ztrácí už i členskou základnu, což volič jistě ještě neví.

A tak to musíme tajit a proboha hlavně proti tomu nic nedělat, protože se blíží volby a mohli bychom na sebe něco ošklivého prozradit…

Na lodi by se rozezněl lodní zvon a posádka by se hrnula k pumpám.

U nás se zvon zahalí do hadrů, aby nebyl slyšet, a posádka se choulí jeden k druhému a s úzkostí poslouchá, jestli přece jen není slyšet něco, co by se dalo pokládat za poplašné zvonění.

Já jsem politiku vystudoval na universitě v Torontu. Pracoval jsem pro Kanadskou Konzervativní stranu dvě desítky let jako konzultant v kampaních i jinak. V Ontarijské provinční straně, i ve straně federální.

Do ODS jsem vstoupil v roce 1992 a byl jsem předsedou největší pražské oblasti a členem regionální rady po čtyři roky.

Byl jsem poradcem několika ministrů ODS, byl jsem poradcem premiéra a předsedy ODS, byl jsem poradcem prezidenta republiky, bývalého předsedy ODS.

To neříkám proto, že se chci chlubit. Ostatně většina z vás to ví.

Říkám to proto, že chci připomenout, že o politice, o té „venku“ i o té naší, tady doma, toho trochu vím.

A teď se dozvídám, že straně škodím, protože nedržím, abych to řekl po dělnicku, hubu.

Nedržel jsem ji osm let.

Psal jsem články a analýzy, ve kterých jsem rozebíral to, co je největším problémem ODS a co jí nejvíc škodí.

Nenávidím větu „já jsem to říkal“, ale bohužel, je to pravda.

Problémy, o kterých jsem kdysi psal, že ODS hrozí, ji mezi tím úplně zachvátily.

Dnes už to dospělo tak daleko, že kandidát na vedoucí funkci ve straně se radí s nečleny ODS, s nejvíce medializovaným kmotry v této zemi o postupu na kongresu, ve kterém je zvolen prvním místopředsedou.

Za několik měsíců vypukne skandál, po kterém předseda odstoupí a onen místopředseda se stane jednajícím předsedou a tváří strany v médiích…

O svých poradách s kmotry prozradí vše tisku, dokonce i to, o čem se s panem Rittigem radil.

Od začátku června ví ODS o tom, že s nejvyšší pravděpodobností a posléze s jistotou budou předčasné volby.

ODS nesvolá kongres, leadři krajských kandidátek jsou členstvu nadiktováni, v mnoha oblastech ani neproběhne výběr kandidátů podle stanov.

Volební program je vydáván jako sešitový román až teď. Hovořil jsem s několika kandidáty a slyším od nich, že ani oni ještě neznají kompletní program, který v případě jejich zvolení mají propagovat a prosazovat a který mají obhajovat a propagovat v kampani.

To asi nevadí. Budou volby, tak se musíme semknout.

Ozvat se a zvonit na poplach je defétismus. Komu na straně záleží, se má semknout a mlčet.

Co kdyby se nepřítel dozvěděl, že ODS má problém?

Řešit se to bude až po volbách. Po kterých, smím -li se ptát? Po těchto předčasných? Po Evropských? Po komunálních? Po příštích Senátních?

Před volbami se přece problémy neřeší. A my jich jen příští rok budeme mít hned několik.

Před volbami máme v této republice pořád.

Ale kdosi nám našeptal, že musíme mlčet.

Chápu, když mi to říkají lidé, kteří za ODS sedí ve funkcích, někteří deset či patnáct let a máme dokonce matadory, kteří v těch funkcích jsou od převratu a nikdy v životě nebyli ničím jiným, než poslanci nebo zastupiteli ODS.

Znám takových několik.

V roce 1996 jsem odjel zpět do Kanady a vrátil jsem se v roce 2005.

A hádejte, co mne zarazilo? Složení poslanecké sněmovny se nezměnilo. S polovinou poslanců ODS jsem si stále mohl tykat. A těch pár, kteří scházeli, jsem našel v Senátu.

A straně hrozila ztráta voličů a ztráta politické relevance.

Psal jsem, varoval jsem, hovořil jsem o problému s kde kým.

Jediní, kdo rozuměli tomu, co říkám, byli premiér Topolánek a senátor Kubera.

Když jsem varoval, že pnutí mezi ODS a jejími voliči roste a že je nutno s tím něco dělat, protože hrozí, že to jednou praskne, dostalo se mi již v roce 2008 odpovědi, že nemám být defétista, mám být klidný, protože takhle u nás politika nefunguje. A tutéž odpověď slyším stále. Hlavně od lidí, kteří se mylně domnívají, že proto, že sedí ve Sněmovně, v Senátu či v zastupitelstvech již deset let, nebo dokonce ještě déle, jsou zkušenými politiky a experty na demokracii.

Nejsou ani jedním, ani druhým.

Nevědí nic o politice, vědí vše o systému dohod, kompromisů, dealů a zákulisních jednání.

Protože to se u nás považuje za politiku.

O tom, že někde tam venku je volič a že ten bude rozhodovat o tom, kdo je a kdo není dobrým politikem, v životě neslyšeli.

A politika fungovala, rok co rok, přesně tak, jak jsem ve svých analýzách psal. A strana postupně ztratila milion voličů.

Já volám po tom, aby se členská základna probudila, aby ti, kterým na ODS záleží, dali své hlasy dohromady a ODS podpořili.

Že jí škodí ti, kdo odmítají cokoliv dělat. Já tvrdím, že tam venku je mnoho voličů, těch, kteří ODS volit chtějí, anebo ji volili dříve a volili by ji znovu, ale ODS jim k tomu nedává jediný důvod, nedává jim naději na změnu. Naopak, uráží je a prohlašuje je za „krysy, které opustily loď“.

Loď, která má slepou, hluchou a netečnou posádku a kterou řídí ti, kteří ji z rukou členů vyrvali.

Jsem, abych pravdu řekl, docela překvapený, protože jsem se domníval, že zde na FB jsem mezi přáteli, mezi lidmi inteligentními a rozumně uvažujícími. A od těch nyní slyším, že ODS škodím. Je jedno, že si myslím pravý opak, že dávám ODS možná poslední rady před tím, než bude jakákoliv rada zbytečná.

Obávám se, že již i oni podlehli dojmu, že ODS problém nemá, nebo o něm nesmí mluvit, protože „špinavé prádlo se pere doma“. Že to špinavé prádlo již roky není doma, ale vlaje nad všemi ulicemi a tahají se o ně psi, jim nevadí. Kdosi ve vedení strany řekl tu kouzelnou větu o špinavém prádle a tak poslušně mlčíme.

Moje zkušenosti s politikou, která ve skutečnosti funguje všude stejně, protože lidé jsou všude na světě v zásadě stejní a politika je o věcech veřejných, o ideách, které motivují lidi, o společnosti, o lidech, mi praví, že tam venku jsou voliči, kteří ODS volit chtějí. Nechtějí ale volit karikaturu politické strany, která vede karikaturu politiky pod vedením karikatur politiků.

Zřejmě by bylo nejlepší, abych mlčel a do politiky se nepletl, protože jí, na rozdíl od mých bohorovných kritiků, nerozumím.

Snad příliš nepopudím, když ODS a její věrné členské základně dám ještě jednu radu (ne že bych si dělal zbytečnou naději, že ji přijmou).

Když už si ODS začala hrát se svým logem, a vedle svobodně letícího ptáka používá zakřiknutého pípajícího ptáčka, měla by jít ještě o krok dál a změnit ptáka ve svém symbolu za bílého, hlavu do písku strkajícího pštrosa, případně ty tři na bobku sedící opice. Nevidím, neslyším, nemluvím.

Byl by to dokonalý symbol toho, co se z ODS stalo.

Psal pan Tomáš Haas, 22. září 2013

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 141 × | Prestiž Q1: 6,64

+9 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top