Štítky článku: •  

Tomáš Haas: Já jsem to říkal…

Ach, Bože, jak strašně moc nadčasově to Tomáš už před pěti lety napsal. Tome, opatruj se tam v nebi! Vzpomínáme. Chybíš tu. Moc. [Petr Štěpánek sdílel(a) příspěvek · FCB]

Vážení,
s ohromením zjišťuji, že být upřímný a říkat lidem pravdu do očí, se u nás ještě nevžilo.

Já jsem prožil většinu svého života v zemích, kde je to něco, o čem se nediskutuje.

Kde, když někdo poradí tomu, kdo pomoc potřebuje, je to přijímáno s povděkem.

U nás se, jak je vidět, z člověka stává třídní nepřítel.

Nedá se nic dělat, je to v nás.

A tak budeme mlčet a strkat hlavu do oprátky.

Protože ozvat se nemůžeme, blíží se volby a mohli bychom na sebe prozradit, že ODS je ovládaná kmotry, což volič jistě ještě neví.

Že ODS ztratila za posledních 6 let více než milionu voličů, což volič jistě ještě neví.

Že ODS ztrácí už i členskou základnu, což volič jistě ještě neví.

A tak to musíme tajit a proboha hlavně proti tomu nic nedělat, protože se blíží volby a mohli bychom na sebe něco ošklivého prozradit…

Na lodi by se rozezněl lodní zvon a posádka by se hrnula k pumpám.

U nás se zvon zahalí do hadrů, aby nebyl slyšet, a posádka se choulí jeden k druhému a s úzkostí poslouchá, jestli přece jen není slyšet něco, co by se dalo pokládat za poplašné zvonění.

Já jsem politiku vystudoval na universitě v Torontu. Pracoval jsem pro Kanadskou Konzervativní stranu dvě desítky let jako konzultant v kampaních i jinak. V Ontarijské provinční straně, i ve straně federální.

Do ODS jsem vstoupil v roce 1992 a byl jsem předsedou největší pražské oblasti a členem regionální rady po čtyři roky.

Byl jsem poradcem několika ministrů ODS, byl jsem poradcem premiéra a předsedy ODS, byl jsem poradcem prezidenta republiky, bývalého předsedy ODS.

To neříkám proto, že se chci chlubit. Ostatně většina z vás to ví.

Říkám to proto, že chci připomenout, že o politice, o té „venku“ i o té naší, tady doma, toho trochu vím.

A teď se dozvídám, že straně škodím, protože nedržím, abych to řekl po dělnicku, hubu.

Nedržel jsem ji osm let.

Psal jsem články a analýzy, ve kterých jsem rozebíral to, co je největším problémem ODS a co jí nejvíc škodí.

Nenávidím větu „já jsem to říkal“, ale bohužel, je to pravda.

Problémy, o kterých jsem kdysi psal, že ODS hrozí, ji mezi tím úplně zachvátily.

Dnes už to dospělo tak daleko, že kandidát na vedoucí funkci ve straně se radí s nečleny ODS, s nejvíce medializovaným kmotry v této zemi o postupu na kongresu, ve kterém je zvolen prvním místopředsedou.

Za několik měsíců vypukne skandál, po kterém předseda odstoupí a onen místopředseda se stane jednajícím předsedou a tváří strany v médiích…

O svých poradách s kmotry prozradí vše tisku, dokonce i to, o čem se s panem Rittigem radil.

Od začátku června ví ODS o tom, že s nejvyšší pravděpodobností a posléze s jistotou budou předčasné volby.

ODS nesvolá kongres, leadři krajských kandidátek jsou členstvu nadiktováni, v mnoha oblastech ani neproběhne výběr kandidátů podle stanov.

Volební program je vydáván jako sešitový román až teď. Hovořil jsem s několika kandidáty a slyším od nich, že ani oni ještě neznají kompletní program, který v případě jejich zvolení mají propagovat a prosazovat a který mají obhajovat a propagovat v kampani.

To asi nevadí. Budou volby, tak se musíme semknout.

Ozvat se a zvonit na poplach je defétismus. Komu na straně záleží, se má semknout a mlčet.

Co kdyby se nepřítel dozvěděl, že ODS má problém?

Řešit se to bude až po volbách. Po kterých, smím -li se ptát? Po těchto předčasných? Po Evropských? Po komunálních? Po příštích Senátních?

Před volbami se přece problémy neřeší. A my jich jen příští rok budeme mít hned několik.

Před volbami máme v této republice pořád.

Ale kdosi nám našeptal, že musíme mlčet.

Chápu, když mi to říkají lidé, kteří za ODS sedí ve funkcích, někteří deset či patnáct let a máme dokonce matadory, kteří v těch funkcích jsou od převratu a nikdy v životě nebyli ničím jiným, než poslanci nebo zastupiteli ODS.

Znám takových několik.

V roce 1996 jsem odjel zpět do Kanady a vrátil jsem se v roce 2005.

A hádejte, co mne zarazilo? Složení poslanecké sněmovny se nezměnilo. S polovinou poslanců ODS jsem si stále mohl tykat. A těch pár, kteří scházeli, jsem našel v Senátu.

A straně hrozila ztráta voličů a ztráta politické relevance.

Psal jsem, varoval jsem, hovořil jsem o problému s kde kým.

Jediní, kdo rozuměli tomu, co říkám, byli premiér Topolánek a senátor Kubera.

Když jsem varoval, že pnutí mezi ODS a jejími voliči roste a že je nutno s tím něco dělat, protože hrozí, že to jednou praskne, dostalo se mi již v roce 2008 odpovědi, že nemám být defétista, mám být klidný, protože takhle u nás politika nefunguje. A tutéž odpověď slyším stále. Hlavně od lidí, kteří se mylně domnívají, že proto, že sedí ve Sněmovně, v Senátu či v zastupitelstvech již deset let, nebo dokonce ještě déle, jsou zkušenými politiky a experty na demokracii.

Nejsou ani jedním, ani druhým.

Nevědí nic o politice, vědí vše o systému dohod, kompromisů, dealů a zákulisních jednání.

Protože to se u nás považuje za politiku.

O tom, že někde tam venku je volič a že ten bude rozhodovat o tom, kdo je a kdo není dobrým politikem, v životě neslyšeli.

A politika fungovala, rok co rok, přesně tak, jak jsem ve svých analýzách psal. A strana postupně ztratila milion voličů.

Já volám po tom, aby se členská základna probudila, aby ti, kterým na ODS záleží, dali své hlasy dohromady a ODS podpořili.

Že jí škodí ti, kdo odmítají cokoliv dělat. Já tvrdím, že tam venku je mnoho voličů, těch, kteří ODS volit chtějí, anebo ji volili dříve a volili by ji znovu, ale ODS jim k tomu nedává jediný důvod, nedává jim naději na změnu. Naopak, uráží je a prohlašuje je za „krysy, které opustily loď“.

Loď, která má slepou, hluchou a netečnou posádku a kterou řídí ti, kteří ji z rukou členů vyrvali.

Jsem, abych pravdu řekl, docela překvapený, protože jsem se domníval, že zde na FB jsem mezi přáteli, mezi lidmi inteligentními a rozumně uvažujícími. A od těch nyní slyším, že ODS škodím. Je jedno, že si myslím pravý opak, že dávám ODS možná poslední rady před tím, než bude jakákoliv rada zbytečná.

Obávám se, že již i oni podlehli dojmu, že ODS problém nemá, nebo o něm nesmí mluvit, protože „špinavé prádlo se pere doma“. Že to špinavé prádlo již roky není doma, ale vlaje nad všemi ulicemi a tahají se o ně psi, jim nevadí. Kdosi ve vedení strany řekl tu kouzelnou větu o špinavém prádle a tak poslušně mlčíme.

Moje zkušenosti s politikou, která ve skutečnosti funguje všude stejně, protože lidé jsou všude na světě v zásadě stejní a politika je o věcech veřejných, o ideách, které motivují lidi, o společnosti, o lidech, mi praví, že tam venku jsou voliči, kteří ODS volit chtějí. Nechtějí ale volit karikaturu politické strany, která vede karikaturu politiky pod vedením karikatur politiků.

Zřejmě by bylo nejlepší, abych mlčel a do politiky se nepletl, protože jí, na rozdíl od mých bohorovných kritiků, nerozumím.

Snad příliš nepopudím, když ODS a její věrné členské základně dám ještě jednu radu (ne že bych si dělal zbytečnou naději, že ji přijmou).

Když už si ODS začala hrát se svým logem, a vedle svobodně letícího ptáka používá zakřiknutého pípajícího ptáčka, měla by jít ještě o krok dál a změnit ptáka ve svém symbolu za bílého, hlavu do písku strkajícího pštrosa, případně ty tři na bobku sedící opice. Nevidím, neslyším, nemluvím.

Byl by to dokonalý symbol toho, co se z ODS stalo.

Psal pan Tomáš Haas, 22. září 2013

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 135 × | Prestiž Q1: 6,59

+9 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top