Štítky článku: •  

Cenzura veřejnoprávní

Dnes měl být na Českém rozhlasu Plus uveřejněn můj komentář z minulého týdne. Leč odvysílán nebyl. A nebude. Oficiálně s odůvodněním, že je prý „slabý“.

Jen tak mezi námi — já ani jiné než slabé příspěvky psát neumím — o čemž svědčí i to, že ten minulý se několik dní držel na pozici nejčtenějšího komentáře… Každopádně vám tu slabotu slabou dávám níže k dispozici k přečtení. Picture si udělejte sami… laughing

EVROPSKÉ PARADOXY

Po událostech minulého týdne máme jasno! Zloduchem roku se stává maďarský premiér Viktor Orbán.

Je totiž autoritář a navíc hrozba takzvané liberální demokracie, který odmítá přijímat imigranty a neváhá se postavit proti špičkám Evropské unie. Fakt, že nebýt posledně zmiňovaných dvou bodů, nebyl by Orbán nikdy obviňován z těch prvních dvou, ponechme nyní stranou, protože o maďarském premiérovi a jeho politice jsme už v posledních dnech slyšeli mnohé.

Co ale zůstalo našim očím a uším poněkud skryté, je hlavní postava antiorbánovského tažení v Evropském parlamentu, čtyřiačtyřicetiletá poslankyně Judith Sargentiniová. Nepodívat se na tuto dámu i její politickou stranu blíže, by byla věčná škoda, protože tyto informace poskytují o současném stavu Evropské unie několik velmi zajímavých informací a přinášejí několik ještě zajímavějších paradoxů.

judith-sargentini.jpg (32,875 kiB)
Hlavní postavou protiorbánovského tažení v Evropském parlamentu je čtyřiačtyřicetiletá nizozemská poslankyně Judith Sargentini.

Domovská strana Sargentiniové, zvaná Groen Links, vznikla v roce 1989 sloučením 4 stran: Pacifistické socialistické strany, Politické strany radikálů, Evangelické lidové strany, a tu největší perličku si nechme na konec — Komunistické strany Nizozemska.

Sama Sargentiniová se pak politicky profilovala na takových tématech, jako je boj třeba s klimatickou změnou, podpora migrace, či ženská emancipace. A jak sama přiznává, již jako dítě se s rodiči účastnila demonstrací proti umisťování jaderných zbraní.

Stojí za to zdůraznit, že strana Groen Links nikdy od svého založení nebyla ve vládě a bez ohledu na aktuální preference, zatím nikdy v celostátních volbách nezískala přes 10 % hlasů. V posledních volbách do Evropského parlamentu pak domovská partaj europoslankyně Sargentiniové získala pouze 6,9 % hlasů a o dvě procenta a jednoho europoslance si tak pohoršila oproti volbám v roce 2009.

Sečteno, podtrženo: Opakovaně demokraticky zvolený premiér Orbán byl na koberečku před dámou, která s jakýmikoli exekutivními funkcemi nemá žádné zkušenosti. Žena, jejíž strana nikdy nepřekročila 10 % je hlavním kritikem politika, jehož uskupení naopak nikdy za posledních 16 let nekleslo pod 40 % hlasů.

A naší pozornosti by neměl uniknout ani fakt, že muž, který byl na konci 80. let jednou z předních postav studentského antikomunistického hnutí, nyní stojí proti europoslankyni, jejíž strana z podstatné části vznikala právě na idejích komunismu.

orban-viktor-1989.jpg (32,125 kiB)
Viktor Orbán zatčen na protikomunistické demonstraci před rokem 1989. Dnešní maďarský premiér byl na konci 80. let jednou z předních postav studentského antikomunistického hnutí.

A to je ten největší paradox vůbec! Že onen pověstný evropský mainstream dnes nereprezentuje antikomunistický ochránce konzervativních hodnot, ale naopak dáma z extremně levicové strany s komunistickými kořeny. Jestli je zrovna toto pro Evropskou unii dobrá zpráva, na to nechť už si odpoví každý sám.

Karolina Stonjeková, FCB


A co na to lid?

JK: Pokud vím, ČRo i ČT má šířit evropské hodnoty. Reprezentantkou současných evropských hodnot je ta rudozelená svazačka Judith. A Vy o ní takhle?

 

DP: To víte, veřejnoprávní medium se musí s ideodiverzní centrálou ve vlastních řadách vypořádat hned v zárodku.

 

PZ: Picture jsem si udělal: vždyť vy jim kritizujete posvátnou krávu! To se nemůžete divit, že to naše veřejnoprávní, nestranné, vyvážené médium (za naše prachy) neodvysílá.

 

MŽ: Při čtení prvních slov úvodního komentáře jsem se vyděsil, že je v Českém Rozhlase svoboda projevu. Ale hned v druhé větě jsem se uklidnil. Liberálně levicový mainstream funguje spolehlivě.

 

MŠ: Napsala jste to moc hezky, EU parlamentu se hodí každá komunistická nula, která jim jde na ruku. Jen ten důvod mi stále uniká:Komu má sloužit rozklad Evropy nelegálními imigranty? Je to nápad chorých mozků, jakýsi zábavný pokus za pomocí uprchlíků odvést pozornost evropských občanů — kverulantů — od jiných témat nebo jsou za to někým placeni?

 

BU: Nebyl bych z toho zas až tak smutný, Plusko je obskurní projekt ČRo a jak jsem pochopil, …zde cituji Cimrmana… „světový rozruch způsobil hlavně na jindřichohradecku, jinde ne…“, těch asi 350 posluchačů, které to má, nějak nic neznamená. Já jsem osobně s ČRo ve všech podobách skončil, mám je zablokované i zde na FCB. Tuhle neomarxistickou sebranku už fakt poslouchat nebudu… před 3 lety jsem vypnul rádio a už ho nikdy nezapnul…

 

PŠ: Karolíno, obávám se, že brzy nejspíš učiníte stejnou zkušenost, jako jsem učinil já. Tehdejší dohoda zněla, že týden co týden napíšu a namluvím jeden komentář. Brzy to začalo kulhat, neb jsem přicházel s poněkud jinými tématy než tradiční přispěvatelé. A tenhle komentář už neodvysílali nikdy.

 

VM: Ještě jeden takovej slabej článek a zase se budeme ptát, kam zmizel mlíkař.

 

HU: Ale samozřejmě, že byl slabý! Protože ty stovky a tisíce lidí, kterým se Vaše komentáře líbí, jsou slaboduší. Navíc, hodnotíte věci z hlediska konzervativního a hlavně pravicového. Chcete-li se prosadit, doporučuji před slovo „pravice“ zásadně připojit adjektiv „extrémní“ a taky by nebylo od věci odkázat na zdroje, vřele doporučuji The Guardian. Pak máte kariéru zaručenou. No a se svědomím se už nějak poperete… wink 

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 180 × | Prestiž Q1: 8,74

+14 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top