Štítky článku: •  

EU: problémy se řítí ze všech stran

Papaláši z Bruselu mají strach. Není se tomu proč divit. Problémy se řítí ze všech stran. Jedná se jednak o prudký nárůst popularity populistických antisystémových stran, stále nedořešené ekonomické problémy a oslabování pro-systémových stran ve dvou takzvaných motorech evropské integrace — Německu a Francii. Ale i spousta dalších problémů.

Itálie neposlouchá

Nový ministr vnitra Matteo Salvini se k velké nevůli EU a neziskovek rozhodl ukončit migraci z Afriky do Itálie a daří se mu to. Párty pro nelegální migranty skončila. Poslední proimigrační baštou ve Středozemí je tak Španělsko.

Navíc Itálie se rozhodla neposlouchat bruselský diktát ani v ekonomické oblasti a bude zvesela utrácet. Nová vláda oznámila, že země bude mít v příštím roce rozpočtový schodek ve výši 2,4 %. Plánuje tyhle věci:

  • Garantovaný základní příjem pro chudé rodiny ve výši přibližně 780 EUR měsíčně.
  • Daňová reforma — snížení sazeb na pouhých 15 % a 20 %, a to z 23 % a 43 %, což by mohlo stát až 50 miliard eur.
  • Zrušení plánů na zvýšení věku odchodu do důchodu v průběhu několika let a stanovení minimálních důchodů.

…no, Němci z toho nebudou mít radost. Ale jsou bezmocní. Pokud by ECB přestala nakupovat Italské dluhopisy, nezhroutila by se jenom Itálie ale i celá eurozóna a to nikdo nechce dopustit. A tak bude ECB dál tisknout peníze a znehodnocovat euro a nerovnováhy v systému Target 2 se budou jenom prohlubovat. K nelibosti německých daňových poplatníků. Výnosy italských dluhopisů také stoupají.

Poláci a Maďaři neposlouchají také

Polská ani maďarská vláda se nelekla hrozby sankcí z Bruselu a budou pokračovat ve svých politikách. Popularita Orbána navíc díky sporu s Bruselem ještě vzrostla. Zastrašování by možná fungovalo na lidi jako Sobotka, Hamáček nebo Bureš, ale na Orbána a Kaczynského zjevně ne.

Macronovi se nedaří

Prezidentovi Macronovi se nepodařilo stabilizovat situaci v zemi. Násilí gangů a islamizace pokračuje. Nezaměstnanost je nadále vysoká, růst slabý a rozpočtový deficit na příští rok má být 2,8 % HDP, což je víc než u Itálie. A to přitom slíbil EU, že bude deficit redukovat. Navíc Macrona stíhá jeden skandál za druhým.

Merkelové se nedaří také

Angela Merkel přišla nečekaně o důležitého spojence. Volker Kauder byl špičkovým politikem. Po 13 let ale vykonával funkci předsedy poslanecké frakce CDU/CSU. Jeho hlavním úkolem bylo zajistit, aby poslanci hlasovali v souladu s názorem strany, a to se mu dařilo. Merkelová ho pochopitelně chtěla opět zvolit do stejné pozice, ale neuspěla.

Angela Merkel a Horst Seehofer opět navrhli Volkera Kaudera. Tu se však stalo neslýchané: vynořil se protikandidát, Ralph Brinkhaus ze Severního Porýní-Vestfálska. Svůj úmysl oficiálně ohlásil na konci prázdnin. Kancléřka a Seehofer ve světle této skutečnosti opět jednoznačně podpořili Kaudera.

Nadešel den D, byly přichystány volební zástěny, kancléřka naposledy apelovala na své poslance, ať zvolí Kaudera. Nezvolili. Poměrem hlasů 125:112 vyhrál vyzyvatel Brinkhaus, dva poslanci se zdrželi.

To je obrovský debakl pro Merkelovou. Její pozice ve straně slábne a někteří dokonce tvrdí, že velká koalice se udrží jenom několik týdnů, maximálně měsíců.

Navíc popularita vládních stran je rekordně nízká, zatímco popularita opoziční AfD je rekordně vysoká. Ve východním Německu je už první, v celé zemi druhá.

Erdoğan dělá problémy

Sultán Erdoğan přijel na návštěvu do Německa a vítaly ho davy. Hned první den v Berlíně pozdravil Erdoğan svoje fanoušky tzv. Rabia-pozdravem (čtyři vztyčené prsty se schovaným palcem), což je pozdrav Muslimského bratrstva.

Zlatým hřebem prezidentovy návštěvy mělo být otevírání velkomešity v Kolíně nad Rýnem, kterou spravuje organizace DiTiB, pobočka tureckého vládního úřadu pro náboženské záležitosti Diyanet.

Vzhledem k tomu, že je propagátorem výroku: „Mešity jsou naše kasárna, kupole jsou naše helmy, minarety jsou naše bajonety a věřící naši vojáci,“ … jde z toho celkem strach.

Co je horší, turecká ekonomika se v důsledku Erdoganovy neschopnosti propadá a hrozí jí krach. Turecká lira každý den testuje nová minima vůči dolaru a euru. A kdo napůjčoval Erdoğanovi nejvíc peněz? Evropa samozřejmě. Hlavně její nemocné země jako Španělsko a Francie. Někteří se domnívají, že nepodaří-li se zachránit Turecko, tak to může způsobit mnohem větší krizi, než představovalo Řecko.

Další problémy

Dále tu jsou spory s Trumpem ohledně Iránu a hrozba obchodní války s USA. Pak je tu nedořešený Brexit. Posilnili Švédští demokraté v posledních volbách ve Švédsku a pro mainstreamové strany tam bude problém složit vládu. Rakušané, Češi a Slováci, stejně jako zmínění Poláci a Maďaři nejsou nakloněni bruselským migračním plánům, bohaté země jako Dánsko a Nizozemsko zase nejsou spokojené s evropským rozpočtem. Navíc do toho ekonomika eurozóny prudce zpomaluje.

Problémy se na EU řítí ze všech stran. A jaká je reakce Bruselu? Více Evropy, více centralizace a více regulace. To jenom posilní antisystémové strany a oslabí ekonomiku. Stačí potom jedna velká ekonomická, nebo migrační krize a celá EU může vybouchnout. Konec se blíží!

Píše Mike na serveru epshark.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 112 × | Prestiž Q1: 11,13

+17 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top