Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:

Policejní Batman

Obvodní soud se zabývá případem policisty Š. Vaice, který zastavil ujíždějícího motorkáře T. Berku tím, že mu nastavil vlastní hruď služebního vozu. Delikvent, s mnoha zákazy řízení, přes ni přeletěl na hubu jako ČSSD po volbách.

Tento hrdinský kousek ovšem neunikl GIBS (Generální inspekce bezpečnostních sborů) a dohnala Vaice k soudu za nepřiměřený zákrok. A pak se strhla mela jako v hospodě z obrázků pana Lady.

Za Vaice se postavili nejen jeho kolegové napříč celým ansáblem, ale i Nezávislý odborový svaz policie, vedení PČR, Odbor vnitřní kontroly a Unie bezpečnostních sborů, která nejenže organizuje shromáždění na podporu hrdiny, ale nabádá prostý lid k tomu, aby si občané na svých sociálních účtech změnili profilovou fotku na modročernou stuhu s nápisem Podporuji policistu, tedy takové malé české mítúú. Vpravdě se tedy jedná o válku policajtů jako z filmu, protože GIBS jsou policajti též.

Trochu mě celý ten kolotočářský kabaret zarazil, protože považte:

- zrovna Odbor vnitřní kontroly neshledává na jednání policistů žádná pochybení a to už standardně, celá léta a dalo by se říct, že rovnou bianco dopředu. Známé jsou případy, kdy na fotu stojí služební policejní auto na invalidech před hamburgrárnou a její osádka se u bufetového stolku za výlohou cpe hambáči. Prý tam měli neodkladný policejní zákrok. Nebo jak byl stěžovatel na postup policie kontrolován dopravní hlídkou 40× za měsíc a musel i vyskládávat věci z kufru na chodník. Prý běžný postup dopravní prevence. Anebo když si chtěl šikanovaný občan zavolat o pomoc a policajti mu vyrvali mobil z ruky a na místě mu ho rozšlapali. Podle následného šetření prý mobilem ohrožoval policisty a ti ho správně vyhodnotili jako zbraň. A tak by se dalo pokračovat hodiny. Tedy zrovna tento odbor je důvěryhodný asi jako Babišův boj proti lobbistickým kmotrům a trvale přínosný jako předvolební plakát.

- Při přestupku, pochybení, nebo dokonce závadném jednání se s vámi policajt vůbec bavit nebude. Odcituje vám pár vět ze zákona, dvakrát vás vyzve a potřetí s vámi zatočí jak Husák s Dubčekem. A pokud se budete vzpírat, že si svého prohřešku nejste vědomi, začne vám vyhrožovat správním řízením, ve kterém to budete mít 5× dražší. Taková malá česká vydíračka. Znám případ, kdy se na zelenou rozjela auta do křižovatky a tam při odbočování řidičce auto chcíplo. Nastartovala ho až na oranžovou a o vlásek z místa vystřelila. Ovšem řidič za ní zůstal uvězněný mezi rozjíždějícími se auty a zablokoval tak provoz. Policista, kterému to bylo vysvětleno a potvrzeno všemi svědky okolo, dal pak řidiči pokutu za to, že řidič smí vjet do křižovatky jen, je-li bezpečně průjezdná. Idiocie? Jistě. A tak se ptám, proč zrovna v tomhle případě policajti necitují žádné předpisy, ale kňourají jak malí připochcánci něco o ukřivdění a celonárodním odporu. Policajta si představují jako tvrďáka, vzor dodržování všech předpisů, který umí své služební jednání vždy jasně a podloženě vysvětlit.

- GIBS jsou taky policajti a žádná zfetovaná aktivistická sebranka z Kliniky. A pokud oni tam to pochybení vidí, potom je na místě pouze se ptát z čeho vychází a jestli takový předpis, který limituje možnosti policejních zásahů, je. Pokud přesný manuál není, potom ho tedy vytvořme. Ale pokud existuje, ptáme se: porušil ho onen policajt, nebo neporušil? A poté se můžeme teprve zaobírat:

  1. je-li předpis nastaven správně a policajt ho porušil, má sklapnout a nést odpovědnost.
  2. je-li nastaven špatně a zákrok byl z profesionálního hlediska přesto takto nezbytný, mají se policisté bouřit za změnu předpisu a nikoliv proti práci svých kolegů, kteří v tomto případě postupují dle platných regulí.

Tímto článkem se rozhodně nezastávám onoho recidivisty, který řídil už poněkolikáté i přes zákaz řízení, ujížděl hlídce a ohrožoval všechny okolo zběsilou jízdou. Pro mě za mě, ať si ho klidně za jízdy sejmou násadou od krumpáče. Ovšem trochu mě znechutilo, že v této četnické humoresce policajti nekřičí proti špatnému předpisu, ale proti jiným policajtům, kteří dělají taky jen svou práci, jako onen superhrdina v autě. Že vyřvávají ještě před rozsudkem a ne až po něm (což by mi přišlo normálnější), čímž rovnou zpochybňují celý náš právní systém, vyšetřováním počínaje a rozsudkem, který ještě navíc předjímají, konče. Anebo jim možná vadí už jen to, že se vůbec o nějakém postupu policajta pochybuje. Tedy že nám tady zase zavádí onu starou komunistickou praktiku, že o jednání policajta se nikdy nedebatuje, protože má vždycky pravdu a může si dovolit cokoliv, páč brání klidný spánek našich dětí před gaunery z ulice.

Co mě však dorazilo, byla výzva oněch tvrdohochů a brutohošanek v uniformách o socsítích a stužkách. Takovou pubertální hysterii bych očekával spíše od nějakého feministického spolku potřeštěných blbek. Už jen chybí, aby se nám dámy policejní mluvčí počmáraly nějakými hesly a nahé začaly pobíhat po náměstích za výkřiků nesourodých zvuků.

Píše pan Petr Burian na blog.idnes.cz


Pozn. red.: Já bych to doplnil jen docela přesným komentářem Petra Paulczynski: „Ujíždějící motorkář je prase. Policajt který ho zablokuje je prase dvojnásobný.“

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 121 × | Prestiž Q1: 6,45

+9 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Policejní Batman

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

Facebook diskuse
top