Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:

Policejní pokus o vraždu

K tomu motorkáři můžu jako bejvalej fízl říct tak akorát to, že bych to možná viděl jako pokus o vraždu nebo blik policajta, ale nikdo, kdo má mezi ušima mozek, nemůže říct, že to byl zátaras. Maximálně najetí nebo vytlačení, ale postavit 1 sekundu před projetím někomu do cesty překážku není zátaras. Pokud ano, pak by v zákoně mělo být nedání přednosti v jízdě přejmenováno na „nepovoleny zátaras“. Jiří Hemerle

Takto loni v červenci policista Šimon Vaic zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu služebním autem. Muž při srážce utrpěl vážná zranění. K dnešnímu soudu přišly policistu podpořit desítky kolegů. Podporu mu vyjádřilo i vedení Policie ČR. Byl podle vás zásah adekvátní?

ČT24 · Včera v 10:16

 

Ty vole!

Ten policajt ho chtěl zabít?

Tohle není žádnej zátaras, tohle je úmyslná dopravní nehoda a způsobil jí ten policat, sorry jako.

Ačkoli osobně nemám s Policií ČR žádné špatné zkušenosti, tohle je přešlap, jako sviň a nesprávný výrok soudu…

Martin Klindera sdílel(a) video · FCB.

 

Skoro jsem na to už zapomněl, ale podle mě to za zmínku stojí. Připomněl mi to nedávno kamarád, který sdílel článek Aktuálně.cz, ve kterém mě citují. Zhruba před týdnem, kdy ještě toto video veřejnost neznala, jsem na FB stránce Týdeník police zaznamenal vyjádření podpory pro policistu, který čelil žalobě za zákrok proti ujíždějícímu motorkáři. Prý dělal pouze svou práci a je ostudou tohoto státu, že ho za to chce stíhat. Byl k tomu přiložen článek.

Článek uváděl, že hlídka chtěla motorkáře zkontrolovat, protože na základě místní znalosti pojali podezření, že se jedná o člověka, který má zákaz řízení. Dále článek uváděl, že se motorkář nevěnoval řízení a narazil do stojícího policejního zátarasu.

Napsal jsem tam, jako jediný, nesouhlasný komentář s tím, že mi zákrok nepřijde adekvátní. Že kvůli zákazu řízení někoho málem zabít není v souladu se služebním zákonem, cit: „Policista při použití donucovacího prostředku dbá na to, aby nezpůsobil osobě újmu zřejmě nepřiměřenou povaze a nebezpečnosti jejího protiprávního jednání“. A že považuji za chybu i vyvolání honičky s člověkem, kterého hlídka očividně znala, takže ho mohla zastavit jinde a jinak (u něj před domem, na semaforu, atd.)

Tím neříkám, že bych chování toho člověka nějak omlouval, jen to, že postupy a zákony tu nejsou pro srandu králíkům a že policie by je měla dodržovat vždy.

Příspěvek má celkem dost kladných reakcí ve formě lajků, ale pod ním se strhlo hotové peklo. Z asi 630 příspěvků je zhruba 10, kteří se mnou souhlasí, 20, kteří se snaží slušně diskutovat a zbytek je ta nejhorší žumpa. Od nadávek do debilů, kokotů, kreténů, idiotů, přes vyhrožování fyzickou inzultací a selháním zbraně až po přání smrti mě, nebo někomu mě blízkému (nejčastěji dítěti a manželce).

Najdou se i kuriózní vzkazy s tím, že by mě měli sebrat řidičské oprávnění (aniž bych se čehokoliv dopustil), nebo ať mě lidé hlavně nevolí (nikam jsem nekandidoval, ani nekandiduji :-D). Drtivá většina z diskutujících jsou buď sami policisté, hasiči, záchranáři, nebo jejich rodinní příslušníci.

Nepíšu to proto, že bych chtěl nějak polemizovat o charakterové úrovni policistů, o ní mám svou velmi dobrou představu, nicméně pokud by někoho zajímalo, jak vypadá mysl lidí, které si stát najímá k dodržování zákonů a vaši ochranu, doporučuji tamní diskusi navštívit (příspěvek je z 2. října).

Všem místním hrdinům, co mi vyhrožovali, jsem poslal svou adresu, ať se staví. Zatím nepřišel nikdo :-). Nicméně píšu to proto, že ten popis situace v článku (kterým se většina diskutujících oháněla) nemluví pravdu. Nejen, že se o žádný stojící a označený zátaras nejednalo, z videa je patrné, že motorkář dost intenzivně brzdil. Respektuji zatím nepravomocný výrok soudu, že je policista nevinen, ale říkám, že po zhlédnutí záznamu považuji ten výrok za špatný. Tohle není zpackaný zákrok, to je pokus o vraždu jak vyšitý. Pevně doufám, že se státní zástupce odvolá, protože takovýhle lidé by u policie vážně sloužit neměli.

Honza Paluska sdílel(a) video · FCB.


Pozn. red.: Já bych to shrnul asi takto:

♦ Před zásahem Policie: Motocyklista porušoval jakýsi (dost možná stupidní) předpis, přičemž nezpůsobil nikomu žádné zranění, ani škodu.

♣ Po zásahu Policie: Došlo k významné hmotné škodě na soukromém motocyklu, na služebním autě a na zdraví motocyklisty (patrně s dlouhodobými následky), přičemž náklady ponese celá společnost.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 192 × | Prestiž Q1: 8,11

+13 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Policejní pokus o vraždu

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

Facebook diskuse
top