Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:

Osm procent řvoucích Američanů utlačuje zbytek, říká studie

Portál iDnes přináší informaci, která potvrzuje narativ nemainsteramových médií. Prostě to, že svět prezentovaný médii hlavního proudu a tzv. elitami je v menšině. A navíc je to menšina tvořená hlavně intelektuální levicovou bublinou, která sama sebe přesvědčuje o své jedinečnosti.

socha-slobody.jpg (31,923 kiB)
Socha svobody

Roky se Amerika přesvědčovala, že si nepřeje nic jiného, až se ukázalo, že si to přeje jen levicová část její intelektuální elity. Nekorektní pravda o politické korektnosti je venku: Američané si myslí, že představuje zásadní problém. A nechtějí ji.

Možná je přece jen lepší říkat „tlustý“ než „horizontálně handicapovaný“. Ale to je jen neškodná metafora celého fenoménu slovního maskování nazývaného politická korektnost. Práce vědců organizace More in Common ukazuje úplně jinou Ameriku. „Vyčerpanou většinu“ terorizuje řvoucí aktivní menšina.

Osmdesát procent si jich myslí, že pro zemi to znamená velký problém. Ještě zajímavější je, že ji nechtějí ti, kvůli kterým byla rozvinuta do velmi rafinovaných forem. Nelíbí se 88 procentům Indiánů, kterým se nyní říká rodilí Američané, 87 procentům Hispánců a 82 procentům asijských Američanů. Vadí jim paradoxně více než bělochům, mezi nimiž ji považuje za problém 79 procent.

V podstatě podobná situace je i mezi černochy, politická korektnost vadí 75 procentům z nich. Jsou tedy jen čtyři procenta za bělochy a pět procent za americkým průměrem.

Dokonce ani mládež situaci nezachránila. Za velký problém korektnost považuje 74 procent mladých lidí ve věku od dvaceti čtyř do dvaceti devíti, ve skupině pod čtyřiadvacet je to dokonce 79 procent.

Jedinou skupinou, která politickou korektnost nepovažuje za problém, jsou vysokoškolsky vzdělaní běloši s vysokými příjmy, kteří se charakterizují jako ateisté nebo agnostici a identifikují se jako političtí liberálové.

Zní to jako klasická fake news převzatá z nějakého politicky nekorektního konzervativního webu. Ale není: zveřejnil ji velmi liberální časopis The Atlantic a vypracovali ji lidé z organizace More in Common.

A není to žádná studie vycucaná z prstu (více zde). Sběr informací provedla renomovaná firma YouGov, která kvůli tomu po dobu deseti měsíců zpovídala kolem osm tisíc Američanů, což doplnila desítkami hodinových interview. Další data získala metodou skupinových diskusí. Celou práci objednala mezinárodní iniciativa More in Common, založená na památku britské poslankyně Jo Cox, zavražděné vyšinutým fanatikem v kampani před Brexitem. Cílem iniciativy je „posilovat a spojovat společnost a dělat ji odolnější vůči vzrůstajícím hrozbám polarizace a sociálního štěpení“.

Progresivní aktivisté

Studie ukázala jiný obraz, než jaký předkládají běžné politické průzkumy a vyrovnané bojovné volby, které všechny přesvědčily, že Amerika je rozdělena na dva stejně silné politické kmeny a tedy sevřena v pasti zesilujícího se konfliktu.

Pod tímto nátěrem mají USA podle autorů studie ještě jinou tvář. Není však vidět, protože „hlasy velkých skupin nejsou kvůli pokřiku stranických kmenů slyšet“.

Výzkum ukázal, že „pokřik stranických kmenů“ vytváří jen asi třetina Američanů, kterou tvoří jednak osm procent „progresivních aktivistů“, jak je studie nazývá, a na druhé straně šest procent skalních konzervativců a devatenáct procent tradičních konzervativců. V jejich nekonečné přestřelce uvízly zbývající dvě třetiny Američanů, které jsou ve studii nazývané „vyčerpaná většina“. Tvoří ji politicky nevyhranění či umírnění lidé.

Ti, jak uvádí studie, věří, že Američany více spojuje, než dělí, vidí kompromis jako nezbytnou součást politiky i života a chtějí, aby se země spojila a řešila své problémy. Nemohou však tento přístup prosadit, protože razantní menšina vlastně utlačuje většinu.

To se týká zejména progresivních aktivistů. „Mají v politické debatě nepatřičně velkou roli, byť představují jen malou část celkové populace,“ uvádí zpráva.

socha-slobody-zozadu.jpg (13,563 kiB)
Většina lidí vidí kompromis jako nezbytnou součást politiky i života a chtějí, aby se země spojila a řešila své problémy. Nemohou však tento přístup prosadit, protože razantní menšina zejména 8 % progresivních aktivistů vlastně utlačuje většinu.

Paradoxní je, že i když mezi dotazovanými bylo dvanáct procent černochů, k progresivním aktivistům jejich patřila jen tři procenta.

Současně ale také z výzkumu vyšlo najevo, že 86 procent Američanů považuje za velký problém nenávistné projevy.

Zdroj: iDnes via SlobodnýVýber.sk

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 235 × | Prestiž Q1: 8,33

+12 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Osm procent řvoucích Američanů utlačuje zbytek, říká studie

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

Facebook diskuse
top