Štítky článku: •  

Aquarius vs. Itálie, další kolo

Sicilské úřady obvinily posádku lodi z ilegálního vyhazování odpadu do moře.

aquarius_ngo_ship.jpg (37,201 kiB)
Aquarius, neboli Vodnář

Aquarius, plavidlo provozované Lékaři bez hranic, má do italských přístavů fakticky zakázaný vjezd, stejně jako ostatní lodi neziskových organizací, které loví migranty u libyjských břehů. Italský ministr vnitra Matteo Salvini vzkázal už v létě posádce Aquaria, že Itálii uvidí „jenom na pohlednicích“ a zatím se na tom nic nezměnilo. Zdá se, že italská veřejnost proti tomuto stavu nic nemá — aspoň soudě dle průzkumů veřejného mínění, podle kterých by Salviniho Lega dostala kolem 32 % všech hlasů.

Loď bez vlajky, která se momentálně nachází ve francouzském Marseille, však tímto nezmizela z hledáčku italských úřadů. Podle deníku Die Welt obvinila policie v přístavu Catania posádku lodi, že v uplynulých letech celkem 44krát vyhodila v přístavu přes palubu odpady v celkové hmotnosti 24 tun, například hygienické potřeby, oblečení patřící běžencům či zbytky jídla. Část tohoto odpadu měla být infekční. Ze stejného prohřešku viní Italové i další loď, Vos Prudence.

Provozovatelé lodi, Lékaři bez hranic, vydali tiskové prohlášení, že se při likvidaci odpadů vždy drželi zákonných standardů a že se ze strany Italů jedná o pokus zabránit další záchraně životů ve Středozemním moři.


Komentář MK: Likvidace lodních odpadů podléhá poměrně přísným regulacím a lodi jsou povinny vést o ní dokumentaci, stejně jako průmyslové podniky na souši. Důkazní břemeno v případě návštěvy inspekce je na straně provozovatelů lodi. Mají-li tedy Lékaři bez hranic pravdu, měli by být schopni příslušné papíry předložit.

Pošťuchuje 20. 11. 2018 pan Marian Kechlibar na Kechlibar.net

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 175 × | Prestiž Q1: 8,71

+14 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top