Štítky článku: •  

Aquarius vs. Itálie, další kolo

Sicilské úřady obvinily posádku lodi z ilegálního vyhazování odpadu do moře.

aquarius_ngo_ship.jpg (37,201 kiB)
Aquarius, neboli Vodnář

Aquarius, plavidlo provozované Lékaři bez hranic, má do italských přístavů fakticky zakázaný vjezd, stejně jako ostatní lodi neziskových organizací, které loví migranty u libyjských břehů. Italský ministr vnitra Matteo Salvini vzkázal už v létě posádce Aquaria, že Itálii uvidí „jenom na pohlednicích“ a zatím se na tom nic nezměnilo. Zdá se, že italská veřejnost proti tomuto stavu nic nemá — aspoň soudě dle průzkumů veřejného mínění, podle kterých by Salviniho Lega dostala kolem 32 % všech hlasů.

Loď bez vlajky, která se momentálně nachází ve francouzském Marseille, však tímto nezmizela z hledáčku italských úřadů. Podle deníku Die Welt obvinila policie v přístavu Catania posádku lodi, že v uplynulých letech celkem 44krát vyhodila v přístavu přes palubu odpady v celkové hmotnosti 24 tun, například hygienické potřeby, oblečení patřící běžencům či zbytky jídla. Část tohoto odpadu měla být infekční. Ze stejného prohřešku viní Italové i další loď, Vos Prudence.

Provozovatelé lodi, Lékaři bez hranic, vydali tiskové prohlášení, že se při likvidaci odpadů vždy drželi zákonných standardů a že se ze strany Italů jedná o pokus zabránit další záchraně životů ve Středozemním moři.


Komentář MK: Likvidace lodních odpadů podléhá poměrně přísným regulacím a lodi jsou povinny vést o ní dokumentaci, stejně jako průmyslové podniky na souši. Důkazní břemeno v případě návštěvy inspekce je na straně provozovatelů lodi. Mají-li tedy Lékaři bez hranic pravdu, měli by být schopni příslušné papíry předložit.

Pošťuchuje 20. 11. 2018 pan Marian Kechlibar na Kechlibar.net

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 179 × | Prestiž Q1: 8,73

+14 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top