Štítky článku: •  

Je to tak prosté, dr. Watsone

Zdejší politická moc si zvykla na to, že jednou za čtyři roky se jim, i s dobrým přesvědčením lidí, že vykonávají svoji demokratickou moc, vhodí do volebních kastlíků dostatečný počet lístečků a utvrdí jim tak jejich mocenské postavení. A pak si budou, stejně jako posledních 63 let, vykonávat svoji mocenskou zvůli. Úplně stejně za komunismu, jako dnes. Tehdy to byla zvůle čistě politická, dnes je to zvůle mocensko-ekonomická, vlivová, byrokratická, ale o nic méně škodlivá a zákeřná.

Vláda ministerského předsedy Nečase ukázala jedinou věc. Faktické problémy obyvatel země řešit neumí a snad ani nechce. Dokonce, přes volební sliby, co vše udělá, neudělala nic. Dál je prosáknuta skandálním jednáním dílčích osob, dál vymýšlí další perzekuční nástroje proti vlastnímu lidu. Jejím jediným cílem je udržet si moc.

Podle posledních průzkumů veřejného mínění by dnes levice hladce získala převahu na parlamentní půdě. Dovolím si odporovat v jiném smyslu. Levičácká, přerozdělovací politika je zde přítomna setrvale poslední léta, ať se jmenovala KSČ, nebo ČSSD, či ODS. Kdokoliv si myslí, že ODS vykonávala zájmy pravicové politiky, žije v bludu rétorických hesel. Praxe byla jiná. ODS dělala umírněnou levicovou politiku, ČSSD dogmatickou levicovou politiku a KSČ extremistickou levicovou politiku.

Léta jsme totálně vlevo. I EU je strašlivě vlevo. Levičáctví lze zjednodušeně popsat takto: stát, vláda a parlament nejlépe vědí, co lidé potřebují, co je uspokojuje a co je dobré.

Pravičáctví lze obdobně zjednodušeně popsat: starej se sám dobrovolně o své nejbližší, pak se podle své volby a pocitů starej o jiné. Když na to máš, nebo když chceš.

Ten brutální rozdíl mezi pravičáctvím a levičáctvím spočívá v jediném: levičáci vyznávají doktrínu, že dávat lidem nějaké výhody je primární úlohou státu. A je jedno, kde na to vezmou a za jakou cenu. Tedy exaltace diskutabilních práv nad spravedlností.

Pravicový postoj by měl zastávat thesi, že každý člověk by měl mít k dispozici naprostou většinu hodnot, které vytvořil a měl by mít svobodu nakládat s nimi podle svého svobodného uvážení.

Posledních 22 let usvědčuje všechny vlády z toho, že byly levicové. Ultra, nebo méně. I Klausova i Nečasova vláda byly a jsou levicově-byrokratické. Usvědčilují se tím, co činí, i tím, že i velmi sporní ministři mají moc dodanou volbami a mohou si dělat, co chtějí. 100× ne.

Vůle lidu a mechanismus demokracie je hodně o něčem jiném. A argumentačně jsem dovodil, že mechanismus demokracie vůbec nemusí být nejlepším ze všeho dostupného v minulých článcích.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 673 × | Prestiž Q1: 7,27

+6 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top