Štítky článku: •  

Nadcházející bankrot americké říše

Herbert Stein byl předsedou Rady ekonomických poradců pod prezidenty Richardem Nixonem a Geraldem Fordem a je otcem známějšího Bena Steina. V roce 1976 vytvořil takzvaný „Steinův zákon“: Jestliže něco nemůže pokračovat navždy, skončí to. Stein se odvolával na ekonomické trendy, ale stejný zákon platí stejně také pro zahraniční politiku a koncept impéria.

Otázkou je pouze kdy k tomu dojde

Steinův zákon na první pohled může vypadat jako banální drobnost. Měli bychom si však být plně vědomi jeho důsledků: nestabilní systém jednou musí skončit. Americká říše je vnitřně nestabilní, skutečnost, kterou by anti-imperialisté, jak levicoví, tak pravicoví, měli ocenit.

Státní dluh Spojených států se blíží k 22 bilionům dolarů se současným deficitem federálního rozpočtu nad 800 miliard dolarů. Jak senátor Rand Paul často zdůrazňuje, bankrot je Damoklův meč visící nebezpečně blízko krku strýčka Sama. Mimo hrstku libertariánských lidí v kongresu, jako je Paul, neexistuje žádné vážné politické hnutí, které by chtělo omezit nabobtnalé státní výdaje. To by bylo zapotřebí mnohem větší naštvanosti obyvatelstva než u vítězství Donalda Trumpa v roce 2016, aby se tenhle kurz změnil.

Spojené státy mají větší dluh než kterékoli země v historii světa. Při spravedlivém zohlednění poměru dluhu k HDP existuje mnoho zemí v mnohem nebezpečnějších ekonomických situacích než v USA. Přijde však bod zlomu. Kolik dluhu může mít systém? Kdy budou trhliny příliš velké, že se už nedají zakrýt? Kdy se celá struktura rozpadne? V národě je spousta trhlin, řekl jednou Adam Smith, a konec jednou musí přijít.

Je možný bankrot? Někteří profesionální ekonomové říkají, že ne. Technicky má vláda moc uměle vytvářet tolik dolarů, kolik potřebuje k zaplacení svých dluhů. Ale tento druh hyperinflace by zbavil americký dolar jakékoli hodnoty a zničil globální ekonomiku, která s ním obchoduje. Jednoduchý bankrot může být dokonce lepším scénářem než inflační peklo.

Když svět ztratí důvěru ve schopnost americké vlády splatit svůj dluh, nebo bude úroková sazba z našeho dluhu neudržitelně vysoká, musíme se rozhodnout. Už žádné odkládání problémů do budoucnosti, žádné další desetileté projekce, které by vyrovnaly rozpočet. Kongres ve výjimečném stavu, bude muset řešit rozpočet ihned. A impérium přijde na řadu jako první.

Stejně jako americký válečný stát má i jeho sociální stát spoustu vnitřních trhlin. Ale i když někteří megalomanští globalisté by radši nechali obyčejné Američany hladovět, jenom, aby si mohli zachovat zámořské državy, tak se tak nestane. Co by se asi stalo, pokud by obyčejní Američané přestali dostávat své důchody a dávky z Medicare by byly zrušeny? Pokud si bude muset průměrný Američan vybrat mezi sociálním zabezpečením nebo pokračujícím financováním základen ve Stuttgartu, Okinawě a Džibuti, co si vybere? Dokonce i nejvíce militantní kongresman bude vědět, jakým způsobem hlasovat, aby nenaštval dav, který čeká před branami Bílého domu.

Neokonzervativci neustále upozorňují na nebezpečí mocenského vakua. Bez přítomnosti USA zlo převezme moc. Co se stane, když se budou muset americká vojska evakuovat z celého světa, protože si USA už nebudou moci dovolit držet je tam? Pointa je v tom, že žádná jiná možnost ani volba neexistují. Když dojdou peníze, tak dojdou peníze. Nic nebude moci svázat ruce americké armády víc než dluhová krize. A pokud k tomu dojde, bude to zčásti proto, že tito stejní neokonzervativní intelektuálové hlásali celosvětovou válku za několik trilionů dolarů, aby přetransformovali lidstvo k obrazu svému. Přílišná arogance vede k pádu.

Toto je nebezpečí, před kterým varuje Rand Paul a další. Nejen, že jsou války USA nelegální, protiintutivní a destabilizující, také finančně destabilizují Ameriku.

Musí proběhnout radikální přezkoumání zámořských aktiv a povinností Ameriky. Ideologicky motivované války nás vedly k propadu do finanční katastrofy. Americká zahraniční politika musí přijmout omezený, vysoce strategický pohled na svůj národní zájem a využívat zbývající bohatství šetrně a pouze v případě potřeby. Realismus může odvrátit finanční katastrofu. Je potřeba zavřít základny v Německu a přinést peníze domů, místo toho aby se museli vojáci evakuovat poté, co je už pozdě. Je potřeba vstoupit do jednání s Talibanem a začít plánovat odchod z Afghánistánu, aby nedošlo k tomu, že vrtulníky uprchnou narychlo z Kábulu, jak k tomu došlo v Saigonu. Je potřeba učinit těžká rozhodnutí, než to okolnosti udělají za nás.

Naši vůdci ignorují Steinův zákon na vlastní nebezpečí. Bez ohledu na to, co se stane, se americké jednotky nakonec vrátí domů. Lepší bude, když to bude vlastní rozhodnutí USA, než rozhodnutí jeho věřitelů.

Tento článek se objevil dříve v The American Conservative. Hunter DeRensis. Z anglického originálu přeložil Mike. Zdroj: mises.org

EpShark.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 341 × | Prestiž Q1: 9,39

+16 plus Známkuj článek minus –2

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top