Štítky článku: •  

Chytrá horákyně aneb Odcházení ČSSD

„Oblečená, neoblečená. Učesaná, neučesaná. Ani pěšky, ani na voze. Přivážející králi dar, nedar… Správně! Řeč je o Chytré horákyni ze stejnojmenné pohádky. Z nějakého důvodu je to právě tato postava, kterou napodobují čeští politici snad nejčastěji…,“ píše dnes v komentáři Karolina Stonjeková.

Řešení ve stylu ani tak, ani onak, ani doprava, ani doleva, ani ano, ani ne jsou nesmírně populárním řešením — bohužel však zpravidla v těch situacích, které by naopak vyžadovaly politickou odvahu a jasný postoj.

Tento pátek se cestou Chytré horákyně rozhodla jít ČSSD pod vedením Jana Hamáčka, když při opozičním hlasování o nedůvěře vládě socialisté opustili jednací sál.

Možná by na tom nebylo nic tak zvláštního. Kdyby se ovšem nejednalo o vládu, ve které sociální demokraté sami sedí. O jejich vládu!

Nezáviděníhodné dilema

Jasně! Dilema, které Hamáčkova parta řešila, bylo nezáviděníhodné. Na jednu stranu totiž ČSSD účastí ve vládě hodně získává (milosrdný čas na oddálení volební katastrofy), na straně druhé ale i hodně ztrácí (zbytky svého vlastního kreditu a důvěryhodnosti).

Co tedy bylo lepší? Hlasovat pro pád vlády a tím dát dálkové ovládání znovu do rukou prezidenta, který svou bývalou ČSSD zrovna nemiluje? Hlasovat pro pád vlády a připravit tak půdu pro vznik vlády nové, ve které už ČSSD nejspíš podruhé nebude?

Hlasovat pro pád vlády a riskovat předčasné volby, ve kterých ČSSD vyhoří jako stará stodola (nemluvě o tom, že na ně ani nemá)? NEBO hlasovat proti návrhu opozice a tím se naprosto jednoznačně postavit za Babiše?

Hlasovat proti a riskovat, že se tím od socialistů odvrátí i pár zbývajících procent, která je dělí od smrti? Hlasovat proti a tím v podstatě nést odpovědnost za kauzy premiéra?

Ne, nebylo to snadné dilema. Spíš to bylo tak trochu rozhodování, zda je lepší dostat facku přes pravou nebo levou tvář. A tak sociální demokraté podlehli pocitu, že taktika á la Chytrá horákyně — my v té vládě sice budeme, ale nebudeme pro ni hlasovat — může být to pravé ořechové. Jenže je tu jeden zásadní háček. Vlastně… hned dva!

Tak trochu jiná pohádka

Zaprvé, taktika pohádkové postavy byla důsledkem její inteligence a zdravého selského rozumu. Nebyla důsledkem zbabělosti, nerozhodnosti a už vůbec ne důsledkem snahy zachránit si kůži za každou cenu. A zadruhé, ať se socialisté sebevíc snažili nezvolit ani A, ani B, nakonec je stejně neminou důsledky varianty B.

Ve finále stejně ponesou za Andreje Babiše odpovědnost, stejně jim to voliči spočítají a stejně na tom nic nezískají. Nádavkem pak ještě přijdou o pověst spolehlivého partnera. A tak to v (české) politice chodí často. Tolik se snažíte být za Chytrou horákyni, až nakonec skončíte jako Hloupý Honza (viď, Jane Hamáčku?).

Na druhou stranu… vzhledem k preferencím socialistů i k jejich celkové bezradnosti bychom jim ten páteční odchod ze Sněmovny zazlívat neměli. Pro ně to prostě byla taková generální zkouška na odcházení, které je čeká po příštích parlamentních volbách.

Píše paní Karolina Stonjeková na iPrima.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 129 × | Prestiž Q1: 6,15

+8 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top