Štítky článku: •  

Export dat z Facebooku

Poslední dobou (nejen) na Facebooku značně zintenzivnila snaha o mazání „nevhodných“ příspěvků a trestné „bany“ na různě dlouhá období se rozdávají častěji, než sliby socialistů o pečených holubech až do chřtánu.

Dnes jsem dokonce zachytil, že současný šéf Apple, Tim Cook, volá po masivní cenzuře Internetu (i když, popravdě, jde v tomto případě o jiný důvod). Ovšem na druhou stranu, některé aktivity na Facebooku už začínají opravdu hraničit se zdravým rozumem a elementární etikou našeho kulturního prostoru. Například se nedávno pořádala veřejná dražba nevěsty (vydražena za 500 krav a 10 000 dolarů).

Na druhou stranu ovšem byla například včera zablokována „Mátová víla“, paní Šárka Mikmek, za obyčejnou rodinnou fotku tradiční české domácí zabijačky. Údajně to prý odporuje pravidlům komunity o zákazu zobrazování násilí. Tak nevím, jestli to nakonec neskončí i hromadným pálením Ladových obrázků. (A to ani nemluvím o jakési „lesaně“, či jak si říkají, která se pohoršovala nad tím, že lidé si doma svévolně chovají domácí zvířectvo a pak je sadisticky vraždí, místo aby si koupili balíčkované maso v hytlermarketu.) Tato cenzura a omezování autorů, a zejména proto, že je cílená pouze na některé skupiny a názory, je krajně nepřijatelná a nechutná.

Jednou z možností je samozřejmě Facebook prostě opustit a najít si jinou možnost, jak se v nějakých komunitách sdružovat. Už dříve jsem publikoval článek o tom, jaké jsou vlastně alternativy dominantních sociálních sítí (míním hlavně Facebook, Twitter a Instagram). Bohužel všechny ostatní alternativy trpí určitými nedostatky, či po technické stránce prostě nedosahují kvality Facebooku (ať už jde o jazykovou lokalizaci, či prostě jen příliš malou návštěvnosti a popularitou.) Ostatně na téma Facebooku to není první zdejší článek. Zde je jejich seznam. 

Starší články o FCB
Negativa Facebooku — aneb proč na něm nejsem a nebudu (1/3)
Negativa Facebooku — aneb proč na něm nejsem a nebudu (2/3)
Negativa Facebooku — aneb proč na něm nejsem a nebudu (3/3)
Facebook zablokoval E24 za post o svobodě slova a hrozbě kriminálu
Facebook, moderní školství, svazáci a léto
Facebookem se opět šíří virus
Drsná cenzura na Facebooku. Pozor na to!!!
Pravda o aféře Facebook
Co všechno o vás Facebook ví a jak to z něj dostat
Mazání na Facebooku
Nepřítel Facebook
Kam odejít z Facebooku?
Ohrožuje nás Facebook, nebo cenzura?
(NE)svoboda slova na Facebooku
Malá poznámka k mazání příspěvků na Facebooku

Ale o tom jsem vlastně hovořit nechtěl. Když už vám hrozí, že budete z nějakého důvodu vyobcováni, patrně nechcete přijít nejen o „svá moudra“, ale nejspíše hlavně o seznam kontaktů (přátel).

fb1.jpg (15,700 kiB)
Nastavení/settings

Což mi připomíná, že před nějakým krátkým časem se podobné téma probíralo přímo na Facebooku a jakási slečna/paní se tam chlubila tím, že samozřejmě zálohu kontaktů má, a že si jí udělala tak, že vždycky přerolovala o kousek stránku a udělala si její PrintScreen, který uložila jako BMP obrázek. Jako nic proti lidové tvořivosti, ale když jsem se jí ptal, jak takový obrázek později použije pro obnovu kontaktů, nějak na to neuměla odpovědět. Patrně bude asi písmenka z obrázku opisovat do hledacího řádku a Pán Bůh jí přitom pomáhej. wink

Vytvoření zálohy

Možností nastavení účtu na Facebooku je tolik, že se v nich běžný uživatel ani pořádně nevyzná. Anebo o nich mnohdy ani neví. Takže se podíváme, jak si všechna svá data na Facebooku můžete zálohovat.

Nejprve přejdeme na stránku nastavení FCB podle obrázku, anebo použitím tohoto odkazu: https://www.facebook.com/settings. Hned nahoře se na Vás bude dívat odkaz: Vaše informace na Facebooku.

fb2.jpg (14,177 kiB)
Vaše informace

Klikněte na něj a ocitnete se v tabulce, z níž vyberte pokyn Stažení vašich informací/Zobrazit. (facebook.com/vas.profil/allactivity?privacy_source=your_facebook_information).

fb3.jpg (9,122 kiB)
Zobrazit

Zde si můžete požadovaná data buďto jenom zobrazit, anebo je můžete exportovat jako soubor na svůj vlastní počítač.

fb4.jpg (15,236 kiB)
Nastavení/Vytvoření souboru

Než však kliknete na tlačítko Vytvořit soubor, je dobré si nejprve dobře rozmyslet, co všechno vlastně chcete vyexportovat a v jaké podobě. Podle obrázku výše uvedeného můžete vybrat buď celé období vaší existence na Facebooku, nebo si pomocí kalendáříčku vybrat jenom dílčí období. Pokud zvolíte Všechna moje data, pak počítejte s tím, že výsledný soubor může být i značně veliký. Následně se můžete rozhodnout, v jakém formátu požadovaná data chcete obdržet, přičemž volbou je buď HTML (webová stránka uložená na počítači a kdykoliv zobrazitelná internetovým prohlížečem), anebo formát JSON, který má sice „lidsky“ mizernou čitelnost, avšak hodí se výtečně pro přenášení dat mezi různými zařízeními.

Až vyberete požadovaný formát, ještě ztraťte chvilku času výběrem oborů, které chcete vyexportovat. Jsou v poměrně rozsáhlé tabulce níže, přičemž za sebe bych doporučoval pouze „Přátelé“ a nejvýše ještě „Koho sledujete a vaši sledující“. Ty ostatní balasty mne vcelku vlastně nezajímají. Vybíráme samozřejmě zatržítky vpravo. Pokud však vyberete nějakou skupinu s multimediálním obsahem, pak se ještě vraťte do horního menu a vyberte Kvalitu médií. Netřeba asi připomínat, že čím kvalitnější zvolíte, tím datově větší bude výsledný soubor. A pak už nastal čas pro stisknutí tlačítka Vytvořit soubor.

Následně se Vám objeví zpráva: Váš soubor se zpracovává. Až to bude hotové, dáme vám vědět. Tak si to budete moct stáhnout ze zařízení, z jakého chcete.“ Do té doby budete muset čekat (podle množství požadovaných dat) i několik desítek minut, až několik hodin. V mezičase si ještě můžete povšimnout, jak obrovské množství informací o Vás Facebook za uplynulý čas nasbíral a co všechno o Vás ví. A pak už stačí spustit nějaký skript umělé inteligence (nemyslete si, že neexistuje) a pěkně si Vás vyprofilovat. Všechno jste na sebe, zcela dobrovolně, sami napráskali!

fb5.jpg (21,882 kiB)
Připraveno ke stažení

Až data budou připravena, objeví se vám informační okénko (zpráva) „Vaše data z Facebooku jsou připravena ke stažení“. Po kliknutí na tuto zprávu se vám ještě vykreslí informace, jak velký je výsledný soubor a jaká data obsahuje. Zároveň se zpřístupní tlačítko „Stáhnout“. Po kliknutí se vás ještě Facebook zeptá na vaše přihlašovací heslo k Facebooku  a následně bude soubor stažen v komprimovaném formátu facebook-vasejmeno.zip. Stáhne se samozřejmě do složky, kterou pro ukládání máte v prohlížeči nastavenou. Jeho obsah můžete buď pomocí Windows prohlížet, anebo dekomprimovat do běžného souboru a ten potom otevírat prohlížečem (HTML), nebo pomocí skriptu exportovat do jiné aplikace (JSON).

fb6.jpg (22,959 kiB)
Zadejte heslo FCB

Hotovo. Na závěr snad jediná poznámka, soubor zůstává i po stažení k dispozici k opakovanému použití ještě po cca 4 dny, jak je uvedeno pod odkazem „Zobrazit víc“. A kdykoliv si samozřejmě můžete vytvořit jiný export, v jiném formátu, nebo s jiným obsahem.

PeTaX

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 938 × | Prestiž Q1: 6,25

+4 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top