Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:

Násilí a zabíjačka

Šárka Mikmek dostala jednodenní „ban“ na facebooku za zveřejnění fotky ze zabíjačky. Kvůli tomu, že prý tato fotka zobrazuje násilí.

lada_zabijacka_na_vsi.jpg (80,148 kiB)
Josef Lada, 1935

Nebudu polemizovat, zdali se na sociálních sítích má či nemá něco zakazovat. Ale chci se zamyslet nad tím, je-li opravdu fotka poraženého a na rozporce pověšeného prasete zobrazením násilí, které může ohrozit mravní výchovu dětí a v dospělých vyvolávat agresivitu či způsobit jejich psychická zhroucení.

Násilí nás obklopuje na každém kroku, ať chceme nebo nechceme. Dnešní tvůrci filmů se bez krve a násilí většinou neobejdou. Někdy mám pocit, že režiséři soutěží, kdo bude mít ve filmu více zmasakrovaných těl a litrů prolité krve. I televizní zprávy bývají jen pro silné povahy. Naturalistické záběry z válečných konfliktů či demonstrací, mrtví, zranění, krev a zoufalství. To je nám servírováno dennodenně. Abyste se vyhnuli zobrazovanému násilí, nesmíte pustit televizor, počítač a do kina zavítat jen zřídka. I divadelní představení abyste si pečivě vybírali. Jinak se Vám může stát, že se budete dívat na znásilňování muslimky Ježíšem Kristem.

Samostatnou kapitolou jsou pořady pro děti. Je kreslený seriál „Tom a Jerry“ něčím, co v dětech vyvolává něhu a lásku? A to tento seriál již mnoho pamatuje. Od té doby vznikla řada dalších, mnohem násilnějších a krvavějších. V jedné scéně Večerníčku Veselá paseka zavřou vlci prasátka do trestaneckého tábora, kde je vykrmují, aby pak mohla jet do města na „exkurzi“ a vrátit se v podobě jitrnic.

V rámci solidarity jsem na svém facebookovém profilu sdílel obrázek, kde jsou dvě fotky ze zabíjačky a fotka Jiřího Drahoše, jak stahuje králíka. Během chvilky mi tento obrázek byl zakryt textem: „Obsah zachycený ne této fotce může být násilný nebo realisticky vyobrazený“. Na stejném počítači, když dám do vyhledávače slova „násilí“ nebo „mrtvola“ uvidím obrázky, proti kterým je fotka Jiřího Drahoše se staženým králíkem pohlazením po duši.

Doporučuji všem, kteří se chtějí vyhnout pohledu na násilí, aby vypnuli televizi a navštívili tradiční českou zabíjačku. A to dříve, než někoho napadne zabíjačky zakázat. Jednou možná ze závěrečné scény z filmu Poslušně hlásím, budou ze záběrů, kde dělostřelecký přepad masakruje vojáky, vystřiženy obrázky visícího zabitého prasete. Potom už budeme ušetřeni pohledu na násilí úplně.

Píše 6. 12. 2018 pan Jiří Hynek na blog.idnes.cz


Pozn. red.: Vždyť to už je naprostý výsměch, jestliže „zobrazení reality“ (podle termínu facebooku) je urážlivé. Takže co? To už smíme zveřejnit jen fotografie nereality? Jak se to, prosimich, dělá, vyfotit nerealitu? Svět se zbláznil, držte se!

K ilustračnímu snímku komentář od paní Miroslava Miruška Táborská:

Vyzývám (pro voliče ČSSD — vyzívám) adminy FB, aby tento obrázek zakryly pro:

  1. Znázorněné násilí. — Jak by se vám líbilo, kdyby tam takhle visel váš čuník!!!?
  2. Genderové stereotypy — Dívky se musí klepat zimou v sukních, chlapci si užívají v teplých kalhotách.
  3. Bezpečnost práce/kdyby to jeden život mělo zachránit — Žena nese hrnec horké vody, odhadem více než 15 kg, v nevhodné obuvi.
  4. dtto — Sekera leží volně položena — zbraň v dosahu dětí.
  5. Rasistické předsudky — všichni vyobrazení jsou běloši, což neodpovídá složení moderní společnosti

Navíc tomu kloučkovi vlevo dole kouká z prdele papír. laughing


A já bych k tomu jen dodal: A to zřetelně nezletilé děvče vlevo nepochybně distribuuje ve džbánu alkoholický nápoj. Jednak není vidět, že by mělo účtenku EET, a navíc, jak to, že hospodský nalil nezletilému??? O požívání alkoholických nápojů na pracovišti ani nemluvě…

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 225 × | Prestiž Q1: 10,33

+18 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Násilí a zabíjačka

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

Facebook diskuse
top