Štítky článku: •  

Valami Orbánról és Magyarországról

Uvolila jsem se sepsat pár poznámek k Maďarsku:

⚜ Maďarsko zažívá překotný hospodářský vývoj. Od roku 2010, kdy se Viktor Orbán dostal k moci, se maďarská ekonomika vyhrabala ze dna, na které se dostala jednak zásluhou krize, ale především osmiletého vládnutí socialistů, kteří Maďarsko položili na lopatky. Orbán udělal po svém nástupu několik riskantních kroků (doporučuju si vyhledat články Luboše Palaty z toho období, skoro v každém predikuje katastrofu), které vyšly ke spokojenosti Maďarů, například zachránil majetky obrovskému množství lidí, kteří měli hypotéky v zahraničních měnách, což socialisté propagovali. S propadem forintu najednou nebyli schopní splácet. Orbán zaklekl na banky a nastavil pevný kurz v jediné oblasti, což sice kritizovali ekonomové, ale docela to zafungovalo a spoustě lidí zachránil střechu nad hlavou.

⚜ Když se Maďarsko vyhrabalo z nejhoršího, stalo se přitažlivou zemí pro zahraniční průmysl, hlavně pro automobilky. Vláda věnovala spoustu energie k tomu, aby je přilákala. Dnes je Maďarsko jedním z největších producentů aut na světě. Má tady fabriky BMW, Mercedes, Audi, Opel, Ford a stěhuje se sem Nissan. To se projevuje i v systému vzdělávání — Maďarsko je třeba jedinou zemí EU, kde klesá počet vysokoškoláků. Ideálním pracovníkem je totiž středoškolák, s maturitou nebo bez. Prostě v Maďarsku se tiše praktikuje něco, co by technokrati rádi viděli i u nás, aby klesal počet „zbytečných“ vysokoškoláků a přibývalo kvalifikovaných dělníků. Odbory se považují za anachronismus, částečně i zásluhou gulášového socialismu, není to jako v Polsku, kde odbory sehrály historickou roli; počet lidí v odborech je v Maďarsku pod evropským průměrem i průměrem V4.

⚜ Podíl nezaměstnaných klesl z 12 procent v roce 2010 na 3,8 v třetím kvartálu 2018 a je jedním z nejnižších v Evropě, další vývoj předpokládá pokles pod 3 procenta. Nezaměstnaní jsou dnes už jen nezaměstnatelní a ti, kteří pracovat nechtějí. Což se ale nevyplatí, protože kvůli podpoře musejí stejně vykonávat jinou, státem nařízenou práci, a to za horších finančních podmínek. S tím souvisí, že když se někdo divil u plánovaných prorodinných opatření, co to udělá s romskou komunitou a naopak, tak nic — většina maďarských Romů dnes normálně pracuje; Orbán nikdy neměl protiromskou rétoriku, Fidesz má romské sdružení, nějaké starosty, europoslankyni Líviu Jároku (a židovského europoslance Tamáse Deutsche); tohle byla dominanta Jobbiku, stejně jako antisemitismus.

⚜ Problém je, že vláda musí i nadále zabezpečit dostatečný počet pracovníků — které nemá. Poláci například by na tom byli stejně, kdyby se k nim v průběhu pár let nepřistěhovaly dva miliony Ukrajinců. Jakmile se jejich počet v posledních několika měsících o pár set tisíc snížil, zaměstnavatelé okamžitě začali bít na poplach. Polská vláda nabízí cizincům z několika vybraných zemí velmi výhodné podmínky, a to na základě předchozích zkušeností (což je myslím velice moudré); kromě Ukrajinců jsou to Filipínci a Vietnamci — jsou pozitivně diskriminováni, protože zkušenosti s nimi jsou pozitivní; nově nepotřebují pracovní povolení vůbec a přistěhovalcům z postsovětských republik byla prodloužena na pět let.

⚜ Maďaři nic takového nemají. Ptala jsem se jednoho poslance, jestli by to nemohli vykrýt etničtí Maďaři z chudších států, z Rumunska a Ukrajiny. Odpověď byla kouzelná — kdyby se tito lidé vystěhovali v masovějších počtech do Maďarska, přestala by území, na nichž žijí, být maďarská — a Maďaři by navždy ztratili naději, že je získají zpět. Ale pak (bez pracovní síly zvenku) musejí domácí Maďaři víc pracovat.

⚜ Takzvaný „otrokářský zákon“ předpokládá dobrovolnost na straně zaměstnavatele i zaměstnance, není to nařízení přesčasů. Protože ale dlouhodobá praxe je taková, že lidé dělají přesčasy i nad míru toho, co je dnes legální, pro soukromé firmy, ale i například policisté a lékaři, jde o posvěcení stavu, který sám o sobě většině lidí vadí. Vláda samozřejmě argumentuje tím, že si lidé můžou víc vydělat a že nikdo nebude nucený na to přistupovat. No s revolverem u hlavy ne, ale pak se třeba v některých městech bude mít problém zaměstnat.

⚜ Každopádně ten samý poslanec vládní strany, co jsme spolu řešili etnické Maďary, odhadoval, že na tu největší nedělní demonstraci přijde „několik desítek tisíc lidí“. Což se nestalo, bylo to asi deset tisíc lidí a největší poprask způsobili opoziční poslanci zabarikádovaní v televizi. Maďarsko není Česko, je to země, kde se demonstrace konají běžně, po volbách v dubnu byla statisícová demonstrace, i na podporu CEU apod. Vzácné je, že opozice našla něco, na čem se může ad hoc sjednotit, otázkou je, jak dlouho jim to bude trvat, než se zase rozkmotří. A v Maďarsku se politika nedělá na ulicích, vždyť Gyurcsányho vláda přežila stovky tisíc lidí v ulicích, tisíce zraněných, přesto další tři roky vládla s mizivou podporou. Fidesz má pořád velkou podporu, tím spíš se nic nezmění.

⚜ Je možný konkrétní ústupek — párkrát se to už stalo, například u nápadu se zdaněním internetu (2014) nebo s uspořádáním olympiády v Budapešti (2017), kdy se vybralo několik stovek tisíc podpisů proti a vláda od toho nápadu ustoupila. Petici zorganizovalo hnutí Momentum, o kterém se pak mluvilo jako o nové síle, která bude válcovat maďarskou politiku. V dubnu pak dostali tři procenta hlasů. Mají mladý elektorát, ale 38 % lidí ve věku 18 až 29 volilo Fidesz a dalších 31 % Jobbik, který má tradičně nejmladší voliče (momentálně se rozpadá, jak se posunuli ke středu, tak radikální křídlo si založilo vlastní stranu Mi Hazánk).

⚜ Taky je možné, že to prezident Áder nepodepíše, to záleží na tom, jaký deal udělají s Orbánem. Zajímavá informace z levicového deníku Népszava: předseda parlamentu László Kövér prý požadoval tvrdé potrestání opozičních poslanců za jejich chování při zasedání; zablokovali vstup do řečniště, aby nemohl zahájit schůzi, celou dobu pískali a jinak vyrušovali. Orbán tomu ale zabránil, když prohlásil, že „o tom, zda je takový protest přijatelný, jednou rozhodnou historici. Jedna věc je jistá: v médiích nechci vidět, že parlamentní ochranka táhne členy parlamentu po schodišti.“

⚜ Což zase jen dokazuje jednu věc. Orbán je pravděpodobně nejtalentovanější politik v Evropě, nereaguje impulzivně, promýšlí všechny svoje kroky, učí se ze svých chyb, je výborný nejen jako politik, rétor, ale i jako politolog, stratég (je původně právník a politolog). Vždyť si na kampaň najímal Arthura Finkelsteina, jeho volební zákon je mistrovské dílo, nakonec i způsob, jakým si pohrává s EPP; většinu mocenských tahů provedl v době, kdy nad ním EPP držela ochrannou ruku a on ví, že po eurovolbách EPP ztratí a Fidesz v rámci ní posílí. Tím chci říct, že on jednou skončí, dříve či později, ale nedá si moc vzít, dokud je silný. A to zatím pořád je.

Píše Lucie SulovskáFCB

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 222 × | Prestiž Q1: 7,91

+12 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top