Štítky článku: •  

Nobelovka pro Hamáčka

Předseda ČSSD Jan Hamáček utrpěl další rozhovor. V něm, mimo obvyklých stranických kejklů o tom, že straně nejde o preference ale především o kvalitní zákony, prozradil, jak přinutit pobírače dávek pracovat. Uplatit je penězi!

A nejen toto moudro z něj vypadlo. Bylo toho víc. Mě zaujaly celkem tři geniální myšlenky. Už výše zmiňované výpalné pro chronické netahavce. Těm chce Hamáček ponechat po určitý čas souběh socdávek spolu s platem, aby jejich vstup mezi pracující třídu nebyla taková darda a šok z normálnosti.

Druhým excelentním myšlenkovým obratem je zjištění, že nezabavitelné minimum nemotivuje lidi v exekucích k práci a tím pádem i zvýšenému úsilí splácet své dluhy. Neřekl sice, jestli by ho rovnou odšpuntoval a tím lidé v exekucích přišli o veškeré příjmy, anebo ho jen upravil, aby ti nejsilnější z nich alespoň přežili. Každopádně buď jak buď bych socanům neradil na to sahat. Koneckonců onen zmršený exekuční zákon protlačili tehdy oni a přivedli tím řadu lidí zu grunt na nemravně vysokých poplatcích několikrát přeprodané exekuce.

A ještě jedna perlička. Před nedávnem pomohli socani protlačit Babiš squadře nový insolvenční zákon, v němž nemusí dlužník vracet věřitelům ani těch minimálních 30 % dluhu. Stačí vydržet 7 let a budou čistí, i kdyby dlužili třeba Altnerovým dědicům horentní sumu. A jak přežít sedm let? Na nezabavitelném minimu, přeci. Na tom, které chce lidem v exekuci, kteří splácí alespoň něco, vzít. No hezké. Když spravedlnost, tak jen pro někoho, někdy a někde.

A třetí prdu jsem dostal při čtení Hamáčkova názoru, že by uzákonil třetí pilíř povinně!

idnes.cz/hamacek-rozhovor-cssd-vlada

Pojďme si v rychlosti zopakovat rozdíly mezi důchodovými pilíři.

Průběžný pilíř je ten klasický státní, povinný. Vy (méně), spolu se svým zaměstnavatelem (ten více) do něj odvádíte dohromady 28 % ze svého hrubého platu. Jako fakt skoro třetinu. Za to vám vzniká nárok, že po splnění podmínek (35 let odvádění a důchodový věk) máte právo získat nějaký důchod. Neví se kolik, ale nárok máte. Když to bude šest tisíc, tak Pánu Bohu díky i za to.

Druhý důchodový pilíř byl vymyšlen tak, že z oněch 28 % se vám odvedou 3 % na váš privátní investiční účet, vy si k tomu povinně přidáte další svoje 2 %. Účet je jenom váš a chová se jako běžný důchod. Tzn., když umřete záhy, někdo na tom vydělá, když přežijete déle, vyděláte vy. O ta tři procenta pak dostanete menší důchod z průběžného pilíře, ale dorovná se to oněmi naspořenými 5 %. Tedy tady vidíme, že druhý pilíř ulevuje tomu průběžnému tím, že z něj snímá část budoucí výplaty. A kdyby se v budoucnu, a to byla jeho hlavní myšlenka, nastavily mladším ročníkům vyšší a vyšší procenta oné odluky, třeba až 50 %, došlo by plynule za nějaká desetiletí k vyvázání finanční odpovědnosti podstatné části průběžného pilíře.

Třetí hlavní důchodový pilíř je penzijní transformovaný fond. Je dobrovolný. Pracuje na investiční bázi jako dvojka, ale s tím rozdílem, že peníze v něm naspořené jsou vaše jen do výše úspor. Ale veškeré úspory si můžete po dosažení 60 let vybrat třeba skokově naráz. Při úmrtí se úspory v něm dědí. Ke spořicím částkám dostáváte státní příspěvek a lze je i odečíst z daňového základu. Ale hlavně, hlavně ona naspořená částka je jen vaše, nevykazuje se jako příjem, pokud ji naráz probendíte a nikterak se vám o ní nekrátí průběžný pilíř. Tedy státu nijak neulevuje v jeho mandatorních výdajích a vy si klidně poté můžete zažádat o sociální dávky, třeba příspěvek na bydlení, což by u druhého pilíře nešlo, protože byste měli prokazatelný měsíční příjem i z něj, tedy důchody jakože dva.

Z toho je patrné, že zatímco oba dva první pilíře pracují na principu sociálního pojištění, tedy půjčky za oplátku, onen třetí je ryze soukromé spoření. A to chce Hamáček uzákonit povinně s tím, že lidé budou mít něco naspořeno a už pak nebudou otravovat stát, že jsou na stará kolena socky. Budou. Páč jsou Češi a když můžou, tak budou. A oni budou moct. To je vidět z výše popsaných mechanismů. Žádný vděk, uznání či poctivost za státní příspěvky a odpisy z daní od lidí fakt nečekejte. Protože v žádosti o socdávky se posuzuje nynější příjem žadatele a ne to, co vydyndal od státu už před tím. A peníze ve strožoku se dají zapřít. Ostatně když někdo může zapřít svou službu pro StB a 50 milionů, tak nějaké statisíce zapřu klidně do očí i s růžencem v ruce.

Leda že by se třetí upravil tak, že by se v něm naspořená částka uvolňovala postupně měsíčně jako forma příspěvku k důchodu. Ale pokud by měl být povinný, musela by se uzákonit pevná procentuální spořicí částka z platu. Tak dnes jsme na 28 %, což takhle taky těch dalších 5 %. To už bude 33 %. To je už docela slušná zlodějina na to, že pak ČSSD bude tvrdit, že ten navíc důchod dává lidem stát zadara a že to zařídili oni. Prostě vám zvednou odvody a řeknou, že vám to dávají. Ale hlavně kdyby se tyhle úpravy udělaly, už to nebude třetí pilíř, ale nemlich to stejné jako onen druhý pilíř, který socani s velkou pompou zrušili! Prý měl drahý rozjezd, vycucával průběžný systém, nezhodnocoval by lidem úspory a finanční domy by si na něm namastily kapsu.

Tak pokud na to socánkům tehdy někdo skočil, tak vězte, že III. pilíř mohou obhospodařovat jen ti stejní, co měli i licenci a provozovali II. pilíř. Že oba pilíře byly založeny na stejné investiční bázi, kde se v prvních letech platí onen drahý rozjezd. Oba měly garantováno nezáporné zhodnocení, čímž se stalo to, že trojka současně nekryje ani inflační ztráty svých střadatelů, protože investice jsou nastaveny příliš konzervativně. Že trojka nekryje naprosto nic. Ale že do ní vláda sype ročně kolem 10 mld. korun, což by pokrylo klidně i výpadek oněch 3 % v průběžném systému pro milion klientů ve dvojce. A tohle, tohle už je na Nobelovku za ekonomii.

P.S. Ještě existují 4. a 5. pilíř, ale ty jsou marginální.

Píše pan Petr Burian na blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 220 × | Prestiž Q1: 7,53

+10 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top